היום הגיעו לסיומם באופן רשמי תשעת החודשים שהוקצו למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. אחרי הסכם הפיוס עם הפת"ח והמבוי הסתום בשיחות עם ישראל מתייחס בכיר חמאס מחמוד א-זהאר לכישלון המגעים ומאשים את אבו מאזן בבזבוז זמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אבו מאזן חשב שהמשא ומתן יביא למדינה בעזה ובגדה, אבל במהלך האחרון לא הושג דבר", אמר בריאיון לסוכנות רויטרס. "לכן, הגענו למסקנה שהוא ועמיתיו מבזבזים את הזמן של הפלסטינים".

לדברי בכיר החמאס, הארגון מלכתחילה היה זה שיזם את הפיוס וההחלטה על אחדות אינה תוצר של המצב שאליו נקלע חמאס, אלא מימוש של הסכמים קודמים. "כבר התמודדנו בעבר עם מצור של שנה של מצרים, ושל מה שנקרא ישראל", הזכיר. "אנו מוכנים לפיוס כי אנו מאמינים בפלסטין השלמה, אנו חזקים יותר עם הפיוס הזה".

כשנשאל א-זהאר אם חמאס יכיר בישראל, הוא לא ענה בשלילה ולא בחיוב. "זו ממשלה בלי ייעוד פוליטי, זו ממשלת מומחים שתפעל במשך שישה חודשים, לא יותר", התחמק חבר ההנהגה המדינית של חמאס.

מחמוד אזער, בכיר חמאז (צילום: חדשות 2)
"נחזק הקשר עם אירן". א-זהאר | צילום: חדשות 2

 עריקאת: "נתניהו חיזק משטר אפרטהייד"

עם זאת, הוא כן הבטיח כי חמאס ימשיך ויהדק את הקשרים עם טהרן. "הקשר שלנו עם אירן חשוב, אנחנו רוצים לחזק אותו", הצהיר א-זהאר. "אנו מעריכים את אירן על הסיוע לעם הפלסטיני, אירן תומכת בנושא הפלסטיני בלי תנאים. זו זכותנו לקיים קשרים בכל דרך, כדי לחזק את ההתנגדות, או כדי להפחית את העוינות של ישראל בעזה - תוקפנות של ארבע מלחמות בשש שנים".

במקביל, עם מועד פקיעתן של השיחות, בפת"ח פרסמו הצהרה משלהם שבה הפנו אצבע מאשימה לעבר ישראל, כמי שחיבלה במאמצים להשיג את פתרון שתי המדינות. "לרוע המזל, ישראל מעולם לא נתנה למשא ומתן סיכוי להצליח", אמר ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת, בהצהרה שפורסמה בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". "לבנות התנחלויות על אדמה כבושה, להרוג פלסטינים ולהרוס מאות מבתיהם של הפלסטינים - אלו ודאי לא מעשים של ממשלה שרוצה לשים קץ לכיבוש, אלא ממשלה שרוצה להפוך כיבוש לסיפוח".

לדברי עריקאת, במקום להשיג פתרון של שתי מדינות בתשעת החודשים שחלפו "ראש הממשלה בנימין נתניהו השתמש בכל כלי אפשרי לחזק את משטר האפרטהייד שלו".

מזהיר מפני קריסת הרשות. ארכיון (צילום: AP)
"ישראל עלולה להפוך למדינת אפרטהייד" | צילום: AP

קרי: "מדינה אחת תהיה מדינת אפרטהייד"

מוקדם יותר היום פרסמה רשת "פוקס" האמריקנית הקלטה של דברי מזכיר המדינה קרי, שהזהיר כי ישראל עלולה להפוך למדינת אפרטהייד. "מדינה אחת תהיה מדינת אפרטהייד עם אזרחים סוג ב' - או שתהיה מדינה שתהרוס את יכולתה של ישראל להיות מדינה יהודית", אמר קרי בהקלטה.

הלילה פרסם קרי הבהרה וטען כי לא אמר שישראל היא מדינת אפרטהייד. בהקלטה אכן מזכיר המדינה האמריקני לא אמר כי ישראל היא מדינת אפרטהייד, אלא שהיא עלולה להפוך לכזו ללא הסכם עם הפלסטינים. למרות זאת, הוא הוסיף כי אם היה יכול, הוא היה "מחזיר אחורה את הקלטת ובוחר מילים אחרות".