באירן מסכמים כבר שבוע של הפגנות ונראה שככל שעוברים הימים, ההפגנות הולכות וגדלות אבל השידורים והאינפורמציה מהנעשה ברחובות טהרן הולכים ופוחתים. האינפורמציה מגיעה כמעט אך ורק על ידי בלוגרים ואתרי רשתות חברתיות באינטרנט שמפיצים מידע וסרטים באינטרנט. אחד הסרטונים מציג שוטרים אירנים מכים למוות אזרח, ונוטשים את גופתו. סרטון אחר מציג מפגינה שותתת דם מתמוטט ברחוב ומתה אחרי שהוכתה על ידי שוטרים.

19 מפגינים נהרגו אמש במהלך ההפגנות באירן, כך מדווחת הבוקר רשת הטלוויזיה האמריקנית CNN מפי גורמים רשמיים במדינה. על פי דיווחים לא רשמיים, מספר ההרוגים מגיע לעשרות ואף למאות.

כל הדיווחים על המהומות באירן

בסרטון הראשון, שצולם בסתר מגג בניין, נראים אנשי משטר חמושים מובילים גבר, ככל הנאה, מפגין לחצר אחורית של אחד הבתים. שם הם מכים אותו למוות ללא רחמים, ובורחים מהמקום.

בסרטון השני נראית הפגינה נשכבת על הכביש ומאבדת את הכרתה. אזרחים מתקרבים אליה ומנסים להנשים אותה מפה לפה, אך תוך שניות הם מבינים שמאוחר מדי - והאישה נופחת את נשמתה. מהסביבה נשמעות זעקות שבר.

לא ברור לגמרי אם הסרטונים האלה צולמו במהלך ההפגנה הגדולה אמש בטהרן, או באחד הימים האחרונים. כן מתברר בעזרתם מעט ממה שהולך שם ברחובות.

מחכים להיסטוריה

אמש שוב יצאו לרחובות טהרן עשרות אלפי מתנגדיו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד במחאה על מה שהם טוענים כזיוף הבחירות בסוף השבוע שעבר. הטלוויזיה האירנית מדווחת שהמפגינים פוזרו בעזרת זרנוקי מים ורימוני גז.

רשתות התקשורת האירניות הכפופות לממשל לא מראות את התמונות מהרחובות, אבל המפגינים בעצמם דווקא כן. הם צעקו: "מוות לדיקטטור, בעזרת האל" ונשאו שלטים עליהם נכתב: "היכן הקול שלי?". בקטעי הווידאו האחרונים שמצולמים ומועלים לרשת על ידי גורמים לא מזוהים ניתן לראות חלק מהזוועות עליהן הטלוויזיה האירנית, כמובן, לא מדווחת.

לעומת זאת, הטלוויזיה האירנית כן מדווחת שההפגנות אורגנו על ידי צעירים שקיבלו הכשרה מיוחדת להעברת אינפורמציה ברשת האינטרנט ממומחים בארצות הברית. על פי הדיווח, הם המתינו לשעת הכושר - לבחירות, ואז הם יצאו במתקפת הטוויטר והבלוגים.

דיווח עיתונאי מדויק ואמין קשה למצוא היום באינטרנט. ברשתות הטלוויזיה הבינלאומיות או מהתקשורת האירנית הרשמית אנו לא יכולים לוודא את אמינות התמונות, אפילו לא את המקור ממנו הם הגיעו לראשונה. על הנעשה באמת בימים האלו בטהרן ייכתב כנראה רק בספרי ההיסטוריה, או באתרי ההיסטוריה.

חלק מהבלוגרים מאירן כותבים שאלה הימים הקריטיים ביותר בהיסטוריה של אירן. מנהיג המפגינים, הרפורמיסט מיר חוסיין מוסאווי, אמר בנאום בפני תומכיו שהוא מוכן למוות קדושים וקרא למפגינים להמשיך במחאה, גם אם ייעצר. במכתב שהעביר למועצה העליונה של אירן טען מוסאווי שהוא מאמין שתוצאות הבחירות היו בידיהם של אנשי הממשל חודשים לפני הבחירות.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

 מהומות באירן: סיקור מיוחד

אלימות ברחובות ומחבל מתאבד בקבר חומייני

סרטון שהוברח מאירן: שוטרים יורים בסטודנטים

אירן מציגה: כך מטפלים במפגינים נגד המשטר

אובמה מתחמם: אנחנו צופים על הנעשה באירן

פרשנות: יכול להיות שישראל מעדיפה את אחמדינג'אד?

הנבחרת האירנית עלתה למגרש עם סרטי המחאה