משעל לא מתגמש. ארכיון
ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. חשש לחייו | צילום: חדשות 2

חוששים לחייהם? שלטונות סוריה הגבירו אמצעי האבטחה סביב ראשי חמאס והג'יהאד האסלאמי בסוריה בשבוע האחרון, מחשש שישראל תנסה לפגוע בהם. כך מדווח הבוקר העיתון הפופולרי "אל-קדס אל-ערבי", הרואה אור בלונדון.

העיתון מצטט "מקורות פלסטינים רמי דרג", באומרם כי "מנגנוני הביטחון הסורים הגבירו את אמצעי האבטחה על בכירי הנהגת תנועות חמאס והג'יהאד האסלאמי בדמשק, מיום שבת האחרון, מועד פתיחת מבצע צה"ל בעזה". זאת, מחשש שישראל תנסה לחסל בכירים פלסטינים היושבים בסוריה.

אותם מקורות פלסטינים אמרו לעיתון כי סוריה החלה למעשה בתהליך חיזוק אמצעי הביטחון סביב הבכירים הפלסטינים כבר בראשית השנה, אז חוסל מפקד הזרוע הצבאית של חיזבאללה, עימאד מורנייה, בבירה הסורית. אולם מבצע צה"ל בעזה שהחל בראשית השבוע, הביא את מנגנוני הביטחון הסורים לעשות "ריענון" בנוהלי האבטחה ואף להוסיף ולתגבר את מערך האבטחה סביב בכירי ארגוני הטרור הפלסטינים בסוריה.

הדבר נעשה גם בעקבות הצהרותיה של ישראל בתקופה האחרונה כי "כל מנהיגי חמאס, יהיו היכן אשר יהיו, נמצאים על הכוונת". בסביבתם של ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, וראש הג'יהאד האסלאמי, רמדאן שלח, תוגברו במיוחד אמצעי האבטחה.

ניסיון חיסול כושל ב-1997

גם בתנועה היומיומית של ראשי הטרור בדמשק הדבר בא לידי ביטוי. כך למשל, הראיון שהעניק משעל לתחנת "אל-ג'זירה" הקטרית ביום שבת האחרון, נערך במקום שהיה ידוע רק למספר מצומצם מאוד של בכירים בהפקת הערוץ. אפילו למראיין עצמו לא ניתן המיקום המדוייק בו נערך הראיון, מחשש שישראל תצליח לכוון את לווייניה ולאתר את מיקומו של בכיר חמאס. עם זאת, הדגישו המקורות הפלסטינים בראיון לעיתון הערבי, כי חרף הגברת אמצעי הביטחון, "הבכירים הפלסטינים לא התחבאו במקומות מסתור".

באותה הזדמנות ציינו כי שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן, העביר לאחרונה מסר לבכירי חמאס בדמשק, באומרו כי "משעל וכנופייתו ישלמו מחיר כבר בעבור עמדתם שהביאה לכשלון שיחות הדיאלוג הפלסטיני בקהיר". זאת, על רקע המתיחות בין הארגון למצרים בתקופה האחרונה.

ישראל כבר נכשלה בניסיון לחסל את משעל בשנת 1997 בעמאן, ואף נאלצה להציל את חייו בתמורה לשחרורם של שני אנשי מוסד בירדן. המבצע הכושל עלה לישראל ביוקר, גם בשל העובדה שנאלצה לשחרר מן הכלא גם את אחמד יאסין, מייסד תנועת החמאס (שחוסל ב-2004) וגם בשל זעמו של מלך ירדן דאז, חוסיין, על ממשלת ישראל. במשך תקופה לא קצרה שררה מתיחות בין ישראל לירדן על רקע ניסיון החיסול על אדמתה, אולם בדיעבד המהלך השתלם: ירדן סילקה מיידית את כל ראשי חמאס משטחה.

מלחמה בחמאס: סיקור מיוחד

לראשונה: טילים לעבר באר שבע וקריית מלאכי

הפגנות המוניות בעולם נגד המבצע

כך מעבירים ילדי הגראדים את הזמן

מתקפת הרקטות על הדרום נמשכת

בעקבות הירי: 300 אלף תלמידים נשארים בבית

רוב הציבור: לא לעצור את המבצע

אשדוד: 4 ילדים נותרו ללא אמא

הפלסטינים: 10 הרוגים בתקיפה בעזה

המדריך למתגונן