ההפגנות ההמוניות באירן נמשכות כל העת, ועל פי דיווחים לא רשמיים - מניין ההרוגים בעימותים בין המפגינים ובין כוחות הביטחון האירניים הגיע ל-150 איש. המשטר האירני עושה ככל שביכולתו כדי למנוע זרימה של מידע ותמונות על הנעשה בטהרן לעולם, וכך המידע שאנו מקבלים קטוע, מבולבל וסותר את עצמו.

בצל הדיווחים על ההרוגים, האופוזיציה האירנית מתוסכלת ממיעוט השידורים והדיווחים מההפגנות בטהרן ומהעובדה כי תמונות מעשי האלימות שהמשטר מפעיל נגד המפגינים לא משודרות בטלוויזיה. מי שמרים את הכפפה הם אנשי האופוזיציה האירנית שרובם חיים מחוץ לאירן: ערוץ טלוויזיה אופוזיציוני וכמה אתרים באינטרנט בכל זאת מצליחים לשדר תמונות ללא הפסקה. אנו העברנו כאן בחדשות 2 באינטרנט בשידור חי את שידורי האופוזיציה האירנית - ללא צנזורה וללא עריכה.

כתב BBC סולק מאירן

אירן טוענת שהוציאה להורג מחבל עבור ישראל (צילום: חדשות2)
"מציע לכם לתקן את יחסי החוץ שלכם". אחמדינג'אד | צילום: חדשות2

בצהריים החליט הממשל האירני לגרש את כתב רשת BBC בטהרן. לצוותים ניתנו 24 שעות לעזוב את המדינה, כך דיווחה סוכנות הידיעות האירנית : "ג'ון ליני יהיה חייב לעזוב את המדינה במהלך 24 השעות הקרובות בגלל שהמציא חדשות וידיעות, הוא התעלם מהאירועים האמיתיים והביע תמיכה חד צדדית במפגינים וזלזל בזכותה של אירן כמדינה" - לשון ההודעה שלא יוחסה לאף גורם ספציפי בממשל. ברשת השידור הבריטית אישרו את הידיעה.

אחת הדוגמאות לחוסר הוודאות לגבי הנעשה בטהרן הוא דיווח הטלוויזיה האירנית אתמול על מותם של עשרות מאמינים בפיגוע סמוך לקברו של עלי חומייני. הטלוויזיה הרשמית באירן דיווחה על הפיגוע - עוד לפני שיצא לפועל - כך לפחות טוענים בלוגרים אירנים. הבוקר התנצלו בתחנה על כך שדיווחו על שני הרוגים, למרות שלא היו כאלה.

תחנת הטלוויזיה של המוג'הדין חאלק - תחנת טלוויזיה של האופוזיציה האירנית, משדרת מהגלות על הנעשה באירן מנקודת מבטה - שידורי תעמולה. התחנה מרכזת דיווחים מבלוגרים ומסרטוני תעמולה שעלו ברשת ותומכים במנהיג האופוזיציה האירנית מיר חוסיין מוסאווי, ולכן הדיווחים שלה הם חד-צדדיים לחלוטין.

"המשטר שדרדר את אירן לתהום"

האישה שעומדת מאחורי התנועה והתחנה היא מרים רג'אווי, מתנגדת ותיקה למשטר האיסלאמי שרואה במהומות אפשרות נדירה להיפטר מהמשטר הקיצוני, משטר שלדבריה דרדר את אירן לתהומות.

משנת 2006 מנסה רג'אווי לקדם את מעמדה של התנועה במערב. עכשיו היא טוענת כי מדובר בתנועה פרו-דמוקרטית, למרות שבעבר היא עמלה כדי לקדם שילוב בין תפיסות סוציאליסטיות-קומוניסטיות לתפיסות של האיסלאם.

אחמדינג'אד: "עם התנהגות שכזו ארה"ב ובריטניה לא יהיו ידידיה של אירן"

הטלוויזיה האירנית "אירין" שידרה היום נאום נוסף של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, שדיבר על  הבחירות באירן. "זהו שינוי עצום , אנו עומדים בפתח זמנים חדשים שכוללים אירועים עצומים. שינויים בדרכה של המדינה לקראת מטרותיה בתוך אירן - ושינוי לעולם כולו".

הטלוויזיה סיפקה תמונות של הנשיא האירני במהלך פגישה עם המנהיגים הרוחניים של אירן ותומכיו של אחמדינג'אד בארמון הנשיאותי בטהרן. הנשיא אמר לתומכיו כי הבחירות האלו "הוכיחו שהאנשים אוהבים את המשטר ואת המהפכה האיסלאמית".

אחמדינג'אד הוסיף ביקורת על מנהיגי המערב, ואמר: "אלו שהציגו את עצמם כידידיהם של האירנים, פירסמו הצהרות על ענייניה הפנימיים של אירן", בהתכוון לוושינגטון וללונדון שהצהירו על שינוי קו ביחס לאירן.  "ראש הממשלה הבריטי והנשיא האמריקני שפטו את אירן במהירות", הוסיף אחמדינג'אד, "עם התנהגות שכזו הם לא יהיו ידידיה של אירן. אני מציע לכם לתקן את יחסי החוץ שלכם".

 איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

מהומות באירן - סיקור מיוחד

תיעוד: שוטרים הורגים מפגינים אירנים

אלימות ברחובות ומחבל מתאבד בקבר חומייני

סרטון שהוברח מאירן: שוטרים יורים בסטודנטים

אירן מציגה: כך מטפלים במפגינים נגד המשטר

אובמה מתחמם: אנחנו צופים על הנעשה באירן