גורש, שוב. חאלד משעל, ארכיון (צילום: AP)
המתווה שהושג - הפסד. משעל | צילום: AP

אחרי שאתמול יצאו המונים לרחובות עזה כדי לחגוג את "ניצחון" חמאס על ישראל, אומר ראש הלשכה המדינית של הארגון כי הסכם הפסקת האש שהושג בין הצדדים הוא "בגדר הפסד". לטענת ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, מתווה ההסכם בתיווך מצרים לא יכול להיחשב כהישג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מן הצד השני, בעזה מאשימים את משעל שבעקבות סירובו להיענות להפסקות האש הקודמות שהוצעו, המערכה התארכה שלא לצורך. מבחינת הנהגת חמאס עזה, בהמשך הלחימה לא היו הישגים נוספים, מלבד המטחים לעוטף עזה ואשכול, שהביאו למותם של שני רכזי הביטחון בקיבוץ נירים.

אתמול הוציאה הנהגת חמאס רבים מתומכיה לסיבוב הבלתי נמנע של חגיגות ניצחון ברחובות. לא היו שם אלפים ובוודאי לא עשרות אלפים. בתמונות שהגיעו אמש מעזה, ניתן לראות את המנהיגים של הזרוע הצבאית יוצאים החוצה ומתחבקים עם אנשים שלא ראו הרבה זמן. הם אמנם יצאו מהבונקרים החוצה, אך עדיין לא מסתובבים ברחובות.

סרטון שפרסם צה"ל לתושבי רצועת עזה (צילום: רויטרס)
מנהיגי חמאס חוגגים, אתמול | צילום: רויטרס

גם איום המנהרות נכלל במתווה

בחמאס אין תחושה אמיתית של הישג. עם זאת, ישנו ניסיון לייצר מצג של הישג לפיו "הצלחנו לעמוד על שלנו במשך 50 יום". אבל אם בוחנים את המתווה, והסיכויים הקלושים להשגת נמל ימי ואווירי במהלך השיחות בקהיר שיחלו עוד חודש, הנהגת חמאס בעזה טוענת שאת אותה הפסקת אש הם היו יכולים להשיג גם לפני חודש - באותו מתווה בדיוק.

רבים בישראל טוענים כי מתווה הפסקת האש אמנם עוצר את ירי הרקטות, אך הוא אינו עוסק בבעיית המנהרות. במתווה של הפסקת האש הנוכחי, נאמר שהוא מבוסס על הבנות עמוד ענן וכן על היוזמה המצרית. יש להדגיש כי ביוזמה המצרית מוגדר במפורש שחפירת מנהרות מוגדרת כפעולת איבה.