אחרי כשעה של שתיקה, שרי הקבינט עודכנו לפני זמן קצר כי ישראל נענית בחיוב ליוזמה המצרית להפסקת אש. במקביל החמאס הכריז כי בשעה 19:00 הפסקת האש נכנסה לתוקף, למרות שהאזעקות נמשכו בעוטף עזה ובמרחבי אשדוד ובאר שבע. גם לאחר השעה שבע שוגרו רקטות לעבר ישראל, ואדם אחד נפצע קל בנתיבות. קודם לכן נהרג אדם מפגיעת פצצת מרגמה, ושישה אחרים נפצעו - בהם אחד אנוש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי גורם ישראלי רשמי, "ישראל השיבה למצרים כי היא מקבלת את הצעתה להפסקת אש לא מוגבלת בזמן. ישראל העבירה את התשובה הזאת אחרי שכל שרי הקבינט עודכנו בדבר אך לא נדרשו להצביע על ההצעה המצרית מכיוון שלא היה צורך משפטי בזה". עוד קודם לכן איים חבר הקבינט המדיני-ביטחוני ויושב ראש הבית היהודי, השר נפתלי בנט, כי לא יתמוך בהפסקת האש אם לישראל לא תישמר הזכות לפגוע במטרות טרור. השרים ליברמן ואהרונוביץ' הודיעו כי הם מתנגדים להפסקת האש, אך לא התקיימה הצבעה בקבינט.

המצרים הודיעו הערב כי במסגרת הסיכום, ישראל התחייבה לפתוח את המעברים לרצועת עזה ולאפשר כניסת סיוע הומניטרי וחומרי בנייה. סאמח שוקרי, שר החוץ המצרי, הודיע לפני השעה שמונה בערב כי "מצרים תפעל להגשמת ציפיות העם הפלסטיני ולחיזוק השלום והיציבות באזור באמצעות הקמת מדינה פלסטינית עצמאית והשגת שלום וביטחון באזור".

המשלחת הפלסטינית בסבב הקודם של השיחות בק
הושגה הסכמה בקהיר | צילום:

ההצעה המצרית כוללת הפסקת אש לא מותנית בזמן ופתיחת המעברים באופן מיידי לצורך הכנסה של ציוד שיקום לתוך הרצועה, כאשר שני הצדדים יעלו בתוך חודש את המשך דרישותיהם. כמו כן יורחב אזור הדיג, וישראל תבקר את אספקת הסחורות. בהמשך צפויה ישראל לדרוש פירוז, בעוד חמאס ידרוש נמל ימי ונמל תעופה בינלאומי.

"המהלומה הצבאית הקשה ביותר על חמאס מאז הקמתו"

לקראת כניסת הפסקת האש לתקוף המשיך צה"ל לתקוף בחאן יונס ושיח זאהייד. עוד לפני הפסקת האש, חיל האויר תקף רכב באל קרארה מצפון לחאן יונס, ובמקום זוהה הרוג ומספר פצועים. לדברי הגורם הישראלי הרשמי, בהצעה המצרית לא ניתן מענה לכל הדרישות שחמאס אמר שבלעדיהן הוא לא ילך על הפסקת האש - כלומר נמל ימי, שדה תעופה, שחרור אסירים והעברת כספים.

"תגובה היסטרית". נתניהו (צילום: לע"מ, חדשות)
עדכן את השרים. נתניהו | צילום: לע"מ, חדשות

"ישראל דבקה לאורך כל הדרך בערוץ המצרי מול הרצון של חמאס בערוץ קטארי", אמר הגורם. "מבחינה צבאית זאת המהלומה הקשה ביותר שספג חמאס מאז הקמתו", אמר הגורם. "פגענו ב-32 מנהרות בפעולה הקרקעית, פגענו ביכולת הרקטית של חמאס ומנענו חטיפת חייל חי". גורם צבאי הוסיף כי "בעוד חודש ידונו הצדדים בסוגיות שונות".

אבו מאזן: "אנו צריכים לטפל בפצעים שלנו"

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כינס הערב ישיבת חירום על מנת לדון בהתפתחויות, בה הוא צפוי להציג בהמשך את היוזמה הפוליטית המפתיעה שלו. עוד בטרם ההודעה המצרית הרשמית, הביע אבו מאזן את הסכמת הרשות להפסקת האש והדגיש: "אנחנו צריכים לטפל בפצעים שלנו". כמו כן קרא אבו מאזן לסיוע הומניטרי ופעולות שיקום. כמו כן הודה אבו מאזן למצרים על הסיוע והבטיח הפתעה מדינית.

צמרת המשפט באשקלון מתפנה בשל אזעקה
צמרת המשפט באשקלון מתפנה בשל אזעקה | צילום:

עזאם אל אחמד, איש פת"ח העומד בראש המשלחת הפלסטינית, התייחס היום להתפתחויות: "אמרתי בצורה ברורה שהגענו להסכם בכתב, במסמך שהועבר אלינו לאחר דיונים משר החוץ הקטרי, על שלוש נקודות עיקריות. אין צורך להתייחס לשתי הנקודות האחרות, אבל הנקודה השלישית נוגעת לרגיעה לפי ההסכם שהושג".

"לאור זאת, ערכנו דיונים בקהיר והגענו להסכם", הוסיף אל אחמד, שמתח ביקורת על התנהלות משעל. "מצרים הוציאה את ההודעה שלה, שבה היא קראה לחזור לשולחן המשא ומתן, ואז הופתענו כשהאח חאלד משעל אמר 'אין צורך במשא ומתן'".

זירת האירוע בנירים, אוגוסט 2014 (צילום: חדשות 2)
זירת הנפילה באשכול | צילום: חדשות 2

הנייה: "נקשור כתרים לעמידתנו האיתנה"

מוקדם יותר היום, הצהיר גם יו"ר ממשלת חמאס לשעבר איסמעיל הנייה: "אנחנו על סף הבנות מדיניות, שיקשרו כתרים לעמידה האיתנה שלנו". הנייה, שמכהן כיום כסיו"ר הוועד הפועל של חמאס, העביר את הדברים באמצעות הודעה כתובה לתחנת הטלוויזיה אל אקצה. רוח הדברים של הנייה נוגדים את רוח דבריו של יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס בקטאר, חאלד משעל.

אולם גם מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס השוהה בשיחות המשא ומתן בקהיר, אישר כי ישנן הבנות על הפסקת אש. "המשא ומתן הסתיים, הגענו להבנות", הוא הודיע. "אנחנו מחכים להודעה שתקבע את שעת ההתחלה של הפסקת האש‎". חמאס עזה ככל הנראה עקף את הווטו שהטיל חאלד משעל בקטאר, ויצר מצב של עובדה מוגמרת בלי לחכות למשעל.

"ההתנצלות בפני הטורקים הייתה טעות". ליבר (צילום: חדשות 2)
הביע התנגדות להסכם. ליברמן | צילום: חדשות 2

השתתפו בהכנת הידיעה: אודי סגל, עמית סגל, אהוד יערי וניר דבורי.