כך יתבצע מנגנון הפיקוח. ארכיון (צילום: רויטרס)
מעבר רפיח | צילום: רויטרס

פרטים ראשונים מתוך הסכם הפסקת האש נחשפים: לחדשות 2 נודע כי מנגנון הפיקוח על המעברים לרצועת עזה יורכב מנציג ישראלי - מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי, נציג האו"ם רוברט סרי ונציג פלסטיני - ראש ממשלת הרשות ראמי חמדאללה. השלושה ידונו בכל הכנסה של חומרים לרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודשים שלפני מבצע "צוק איתן" רק שניים פיקחו על המעברים - מרדכי וסרי. עד היום, האו"ם הביא כתב כמויות של פרויקטים בעזה, ורק אחרי אישור של משרד הביטחון אושרה הכנסת המלט.

יואב פולי מרדכי (צילום: חדשות 2)
הנציג הישראלי. מרדכי | צילום: חדשות 2
ראש הממשלה המכהן. ראמי חמדאללה (צילום: רויטרס)
הנציג הפלסטיני החדש. חמדאללה | צילום: רויטרס

מעתה, כחלק מההסדרה החדשה, חמדאללה יהיה חלק מוועדת השלושה ויהיה כתב כמויות מדויק, תוך כדי פיקוח שאין חריגה בכמויות שמצביעה על חפירת מנהרות. אם ההסכם יופר - תופסק הכנסת מלט וחומרי בניין לרצועה.

כבר אתמול נועדו מרדכי וסרי במשך שעתיים כדי לדון במנגנון החדש. בנוסף, על פי ההסכם, ישראל תתאם גם את העברת הכספים לעזה דרך אבו מאזן, אבל לשם כך עדיין לא הוקם מנגנון מסודר.

נציג האו"ם. סרי (צילום: רויטרס)
נציג האו"ם. סרי | צילום: רויטרס

בתוך כך, ציין גורם מדיני בכיר כי חמאס הובס בלחימה בעזה ודחה את הביקורת על הפסקת האש. "צריך לשמוע מה הם אומרים בינם לבין עצמם, הם בתחושה של תבוסה", הסביר הגורם. "לא היה צריך להביא את ההחלטה על הפסקת האש לקבינט כי השרים כבר אישרו את היוזמה המצרית". בנוסף, גורמים מדיניים תקפו בחריפות את הביקורת של שרי הקבינט על ההסכם ואמרו כי היא "פופוליסטית ומשחקת לידי חמאס".