מהומות הדמים באירן נמשכות זה היום ה-8 ברציפות. תומכי המועמד הרפורמיסטי ממשיכים להפגין ברחובות במחאה על תוצאות הבחירות, והעימותים עם כוחות הביטחון האירניים - משמרות המהפכה והבאסיג' - רק מחריפים והולכים.

הטלוויזיה האירנית המשדרת אך ורק לצופים מחוץ לאירן (PRESS TV) דיווחה היום כי 13 "טרוריסטים" נהרגו בהפגנות בטהרן ועוד עשרות נפצעו. אלא שעל פי הדיווחים המחתרתיים ברשת האינטרנט, המספר האמיתי של ההרוגים בהפגנות עד כה גבוה בהרבה - על פי חלק מהדיווחים, רף ההרוגים חצה כבר את ה-150.

רשת השידור הממלכתית דיווחה עוד כי "מארגני המהומות" הציתו שתי תחנות דלק ומסגד במחאה על תוצאות הבחירות. כמו כן דווח בתקשורת האירנית הרשמית כי חמישה מבני משפחתו של רפסנג'אני, יריבו של הנשיא המכהן אחמדינג'אד, נעצרו על ידי כוחות הביטחון במהלך ההפגנות.

מוסאווי: ירי לעבר מפגינים - "הפרה חמורה ובלתי לגיטימית של החוקה"

בחירות באירן, מוסאווי (צילום: רויטרס)
פונה שוב למפגינים. מוסאווי | צילום: רויטרס

בעוד רעש היריות נשמע היטב היום שוב ושוב בכמה מוקדים שונים בטהרן, פנה מנהיג הרפורמיסטים מוסאווי לתומכיו מעל גבי אתר האינטרנט שלו. "המדינה שייכת לכם, לאירנים יש את זכות למחות על ההונאה והשקרים שהיו בבחירות", אמר מוסאווי.

מוסאווי קרא בנוסף לתומכיו להפגין בצורה רגועה ולא להתעמת עם כוחות הביטחון האירניים, כדי להימנע מנפגעים נוספים בנפש. המועמד שהפסיד בבחירות הוסיף ואמר עוד כי הירי לעבר אזרחים מפגינים הוא "הפרה חמורה ובלתי לגיטימית של החוקה".

תיעוד האלימות באירן מציף את האינטרנט

התקשרות האירנית לא חדלה ממנהגה שלא לדווח על המשבר המתרחש ברחובות טהרן - המשבר החמור מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. אבל למרות התעלמות התקשורת המקומית, המהומות באירן לא שכחו, ההיפך הוא הנכון.

אירנים שמתגוררים בחול מספרים לקרוביהם במדינה על הנעשה בבירה, סרטי וידאו שצולמו במצלמות סלולריות עולים לרשת האינטרנט וחושפים את רמת האלימות ויותר מזה - את השקרים של הממשל.

רשת הטלוויזיה האירנית מעדיפה להראות את האלימות נגד כוחות המשטר, זריקת האבנים ואלימות שמופעלת נגד שוטרים. בסרטונים שמעלים הגולשים, כפי שתראו בעצמכם, התמונה הפוכה לחלוטין.

 איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

מהומות באירן - סיקור מיוחד

תיעוד: שוטרים הורגים מפגינים אירנים

אלימות ברחובות ומחבל מתאבד בקבר חומייני

סרטון שהוברח מאירן: שוטרים יורים בסטודנטים

אירן מציגה: כך מטפלים במפגינים נגד המשטר

אובמה מתחמם: אנחנו צופים על הנעשה באירן