בכיר ישראלי אישר לסוכנות הידיעות AP כי ישראל היא האחראית לתקיפת מטרות אירניות שלשום בסוריה ומסר כי שורה של יעדים אירניים נפגעו. אותו גורם אמר לסוכנות הידיעות כי התקיפה האווירית פגעה במטרות לוגיסטיות בסוריה - המשמשות להעברת נשק לחיזבאללה. הגורם אף מתח ביקורת על התנהלותה של רוסיה וציין כי בניגוד להבטחותיה, כוחות אירניים פועלים במרחק של פחות מ-80 קילומטר מגבול ישראל. עוד נמסר כי ישראל פגעה גם בסוללת נ"מ סורית ליד דמשק שיירתה לעבר מטוסי קרב ישראלים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

אמש (רביעי) מסר משרד ההגנה הרוסי כי התקיפה הישראלית בסוריה סיכנה באופן ישיר שני מטוסים אזרחיים שבאותו הזמן נחתו בנמלי תעופה בביירות ובדמשק. במוסקבה טענו עוד כי מערכות ההגנה הסוריות הצליחו ליירט 14 מתוך 16 הטילים הישראלים ששוגרו.

דובר משרד הביטחון איגור קונשנקו אמר לכתבים כי שישה מטוסי אף 16 של צה"ל שיגרו 16 טילים מונחי לייזר מתוצרת אמריקנית, כשמתוכם רק שניים פגעו במטרות והשאר יורטו על ידי מערכות ההגנה האוויריות של צבא אסד. שני הטילים שכן פגעו שוגרו לעבר מחסנים הנמצאים 7 ק"מ מדמשק, ושבעה בני אדם נפגעו בהפצצה.

מפת היעדים שהותקפו
מפת היעדים שהותקפו | צילום: גוגל מפות, חדשות

הוא כינה את המתקפה של צה"ל "פעולה פרובוקטיבית" וטען שהצבא הסורי לא שיגר טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר ולא השתמש בלוחמה אלקטרונית נגדם, כשחלפו באזור שבו טסו שני המטוסים האזרחיים - "כדי למנוע טרגדיה".

מוקדם יותר, גורם בכיר בחיזבאללה צוטט ברשת אל מיאדין כשהוא מכחיש את הדיווחים כי בכירי ארגוני הטרור נהרגו בהפצצת צה"ל בסוריה אמש: "אף מנהיג או מפקד לא נהרגו בתקיפה".

כלי תקשורת בסוריה פרסמו הבוקר את רשימת היעדים שלטענתם צה"ל תקף אמש ליד דמשק. לפי הדיווחים חיל האוויר תקף שורת מטרות צבאיות, כולן בפרברי דמשק, ובהן בסיסי חיזבאללה וצבא סוריה. דיווחים על תקיפת שדה התעופה הצבאי באלמזה ומטוס אספקה אירני הוכחשו. לטענת הסורים בתקיפה נפצעו שלושה חיילים סוריים ונזק נגרם למחסן נשק.

לפי הדיווחים בסוריה, באזור שבין דמשק לגבולות עם לבנון וישראל חיל האוויר תקף בסיס המשמש את חיזבאללה בדימאס, בבסיס הדיביזיה הרביעית של צבא סוריה בסאבורה ככל הנראה הותקף מחסן נשק ובקטנא הותקפה מפקדת הדיביזיה העשירית. כמו כן הותקפו לפי הדיווחים מפעלים של כוחות ההגנה האווירית הסורים בא-תל ובסיסי חטיבה 68 וגדוד 137 בח'אן א-שייח'.

דיווחים נוספים על כך שהותקף גם שדה התעופה הצבאי אלמזה הוכחשו על-ידי מקורבי משטר אסד. בנוסף, מטוס בואינג מדגם 747 אירני נחת בדמשק זמן קצר לפני תחילת התקיפות ונחשד כמוביל משלוח נשק. לפי הדיווחים המטוס המריא בחזרה מאוחר יותר וככל הנראה לא הותקף.

במקביל באתר "ניוזוויק" האמריקני דווח כי בתקיפה, שנמשכה כשלוש שעות, נפגעו מספר בכירים בארגון חיזבאללה שעלו על מטוס בדרך לטהרן. חברי המשלחת עברו באחד האתרים שהותקפו ולהערכת האמריקנים, הבכירים האלה נפגעו.

המידע מתבסס על גורם במשרד ההגנה ששוחח עם בכיר ישראלי המעורה בפרטי התקיפה. עוד הוסיף המקור כי המטוסים הכילו מטען שכלל ראשי נפץ וטילים מכווני GPS חדישים מתוצרת אירנית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו