היועמ"שית גלי בהרב-מיארה ופרקליט המדינה עמית איסמן פרסמו היום (רביעי) הודעה משותפת ובה ביקרו בחריפות את החלטת התובע הראשי של בית הדין הבין-לאומי בהאג לבקש מבית המשפט צווי מעצר נגד גלנט ונתניהו. בהודעתם, ציינו כי לבית הדין אין סמכות לעשות זאת וכי ישראל פועלת לפי הדין הבין-לאומי. 

גלי בהרב מיארה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
גלי בהרב מיארה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצהרת התובע בהאג: סיקור N12

"מדינת ישראל יצאה בשבעה באוקטובר למלחמה שנכפתה עליה", כתבו היועמ"שית ופרקליט המדינה. "מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית, הנאבקת בטרור ומגנה על ביטחונה תוך הקפדה על הכללים המשפטיים המחייבים ומתוך מחויבות עמוקה לחוק. כוחות הביטחון, וצה"ל בכללם, נלחמים מתוך מחויבות מלאה לכללי המשפט הבין-לאומי". 

הם הוסיפו: "הייעוץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה של מדינת ישראל, בודקים באופן יסודי כל טענה רצינית להפרת דין על ידי מי מגורמי מדינת ישראל, ואוכפים את הדין. המערכת המשפטית במדינת ישראל ערוכה לבדוק כל טענה רצינית הן ביחס לעניין שבמדיניות והן ביחס למקרים פרטניים".

קארים חאן, התובע הראשי של בית הדין הפלילי בהאג
קארים חאן, התובע הראשי של בית הדין הפלילי בהאג

"כפי שמדינת ישראל הבהירה במשך השנים, בית הדין נעדר כל סמכות לנהל חקירה בעניין", הם סיכמו. "מכל מקום, הבקשה בבית הדין הפלילי הבינלאומי להוצאת להוצאת צווי מעצר נגד ראש הממשלה ושר הביטחון נעדרת בסיס.

הודעת היועמ"שית ופרקליט המדינה מגיעה כמה ימים לאחר הצהרת קארים ח'אן, התובע הכללי של בית הדין, שאמר שברצונו שייצאו צווי מעצר נגד נתניהו, גלנט, וסינוואר ואחרים בחמאס בשל פשעי מלחמה. בעקבות דבריו של חאן, בישראל ובמדינות אחרות בעולם זעמו, וקראו לא לשכוח שחמאס הוא זה שרצח, פצע וחטף חפים מפשע ב-7.10.