ראש הממשלה בנימין נתניהו משיב היום (שלישי) לאישומים נגדו בהצהרת התובע של בית הדין בהאג. בריאיון ל-ABC הוא שוטח "כתב הגנה" באשר לטענות על הרעבת האוכלוסייה בעזה וטוען שאף סיוע לא נעצר. "אנחנו במדיניות של מקסימום הכנסת סיוע ולא עוצרים במכוון שום דבר". לדבריו, הוא "לא מודאג מנסיעות לחו"ל" והוא הביע תקווה "שהשופטים לא יקשיבו לתובע". 

 

"אני חושב שזה אבסורד", המשיך נתניהו במענה על בקשתו של התובע בהאג להוציא נגדו ונגד גלנט צווי מעצר. "זה מעבר לשערורייתי. הוא אמר שאנחנו מונעים מים מעזה, הוא מייצר האשמה שקרית. אנחנו מספקים כמעט חצי מהמים של עזה. הוא גם אמר שאנחנו מרעיבים אנשים, אבל אנחנו מספקים חצי מיליון טונות של אוכל ותרופות ב-20 אלף משאיות".

עוד הוא הוסיף בהתייחס להאשמות של התובע: "שלחנו מיליון הודעות לאנשים בעזה, משהו שאף צבא ואף ממשלה לא עשה בלוחמה מודרנית אורבנית. אנחנו מוותרים על גורם ההפתעה, אומרים לאנשים לברוח מסכנה ולתת לנו לסיים את המלחמה נגד הטרוריסטים".

יש לנו מחוייבות לאפשר למשאיות להיכנס לרצועה וכמו שאמרתי אפשרנו ל-20 אלף משאיות להיכנס, תיקנו את הכביש כדי שהן ייכנסו", המשיך. "אז מי מונע את זה? חמאס הוא זה שבוזז אותן".

בנוסף, ראש הממשלה טען בריאיון כי התובע בהאג "עושה דמוניזציה לישראל ומייצר סימטריה מטעה בין ההנהגה הדמוקרטית של ישראל והטרוריסטים". לדבריו, "התובע הטיל כתם כבד על בית הדין, הופך אותו למנודה", וטען: "מדינות לא לוקחות זאת ברצינות, כולל הנשיא ביידן ומחוקקים - שמתכננים להטיל סנקציות נגד התובע".

עוד בנושא - סיקור N12

נתניהו נשאל גם על "היום שאחרי" ברצועת עזה, והשיב "בוודאי" לכך שיש תוכנית לטיפול בנושא. "קודם כל אנחנו צריכים להיפטר מחמאס ואחר כך לפרז את הרצועה", אמר. "לישראל תהיה יכולת לפעול ו'לנקות' טרור חוזר". עוד התחייב נתניהו בריאיון: "בעזה יהיה ממשל אזרחי של עזתים שאינו תחת חמאס - ושלא רוצה להשמיד את ישראל. הדרך לשלום עוברת רק דרך הניצחון".

קארים חאן, התובע הראשי של בית הדין הפלילי בהאג (צילום: reuters)
קארים חאן, התובע הראשי של בית הדין הפלילי בהאג. נתניהו: "עושה דמוניזציה לישראל". ארכיון | צילום: reuters

דבריו של נתניהו מגיעים יממה לאחר שהתובע הראשי בבית הדין הפלילי בהאג, קארים חאן, הודיע שביקש להוציא צווי מעצר נגד ראש הממשלה, שר הביטחון גלנט וגם נגד בכירי חמאס הנייה, דף וסינוואר. 

  

בהצהרה מצולמת אמר חאן: "אני יכול לאשר היום שיש לי סיבות להאמין, על בסיס הראיות שנאספו ונבדקו על ידי משרדי שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט, נושאים באחריות פלילית לפשעים הבין-לאומיים הבאים שבוצעו על שטח מדינת פלסטין, החל מ-8 באוקטובר 2023".