הביקור בארה"ב מגיע לשיא: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (רביעי) עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. הפגישה, שארכה כשעה, התקיימה היום לראשונה לאחר תשעה חודשי כהונה, שבהם נתניהו לא הוזמן לארה"ב. הפגישה נפתחה באיחור של כ-20 דקות, והנשיא האמריקני פתח את הצהרתו בנושא האיראני ובנושא המגעים מול ערב הסעודית. "נדון על הערכים הדמוקרטיים המשותפים, הפרדת הרשויות והאיזונים והבלמים ברשויות שלנו", הוסיף ביידן. בתחילת הפגישה, הפמליות הוצאו והמנהיגים נועדים בארבע עיניים.

עוד בנושא ביקור ראש הממשלה בארצות הברית - סיקור N12

"כיום ישראל וארה"ב פועלות יחד למען יצירת מציאות טובה יותר. אנחנו רוצים אזור יציב יותר ומשגשג, כולל יוזמות כמו המסדרון החדש שיחבר את הודו לאירופה דרך האמירויות, ערב הסעודית וישראל", הוסיף ביידן בפתח הפגישה. "אנחנו חושבים שזה עניין גדול, ורוצים לעבוד על זה ביחד". בנוסף לכך, ביידן חזר על ההצהרה לגבי איום הגרעין האיראני: "נבטיח שאיראן לעולם לא תשיג נשק גרעיני".

פגישת נתניהו וביידן (צילום: n12)
פגישת נתניהו וביידן | צילום: n12
פגישת נתניהו וביידן (צילום: reuters)
"אדוני הנשיא, בהנהגתך נוכל לעשות היסטוריה". נתניהו וביידן בפגישתם היום | צילום: reuters
הפגנות לפני פגישת ביידן נתניהו (צילום: n12)
השיירה של נתניהו מגיעה למלון, כאשר המפגינים ממתינים בחוץ | צילום: n12

ראש הממשלה נתניהו הודה לנשיא האמריקני ואמר כי "דיברנו על ההבטחה הגדולה שהובלת, על השותפות בין אסיה לאירופה והמזרח התיכון". הוא הוסיף כי "תחת הנהגתנו, נוכל ליצור מערכת יחסים בין ישראל וסעודיה ולשים סוף לסכסוך הערבי-ישראלי. צעד כזה יכול לקדם גם את השלום בין ישראל לפלסטינים, ולהפוך את העתיד באזור לטוב יותר".

נתניהו התייחס גם לנושא החקיקה המשפטית ואמר כי "אנחנו רוצים לאשר כאן דבר אחד בטוח, שלעולם לא ישתנה והוא המחויבות של ישראל לדמוקרטיה. ישראל תמשיך לשמור על הערכים ששתי הדמוקרטיות שלנו מוקירות".

פגישת נתניהו וביידן (צילום: reuters)
נתניהו וביידן משוחחים, הערב | צילום: reuters

לאחר הפגישה עם ביידן, ייפגש נתניהו עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ונשיא דרום קוריאה יון סוק-יאול. נתניהו רצה שהאירוע ייערך בבית הלבן כנהוג, אבל הנשיא האמריקני החליט שהפגישה תתקיים בניו יורק, במקביל לעצרת האו"ם השנתית ובה שניהם משתתפים.

נתניהו בדרכו לפגישה עם ביידן (צילום: reuters)
נתניהו בדרך לפגישה עם ביידן, היום | צילום: reuters

הפגנות בניו יורק מחוץ לפגישת ביידן נתניהו (צילום: רועי בושי)
הפגנות בניו יורק מחוץ לפגישת ביידן נתניהו, היום | צילום: רועי בושי

שעות לפני הפגישה, הגיעו עשרות רבות של מפגינים נגד המהפכה המשפטית מחוץ למלון אינטרקונטיננטל שבמנהטן, שבו תיערך הפגישה. מארגני המחאה הודיעו כי במקביל להפגנות בניו יורק, ייערכו מחאות גם מחוץ למבני שגרירות ארה"ב בירושלים ובתל אביב. "נתניהו הורס את הברית עם ארצות הברית", נמסר מכוח קפלן. "נתייצב בהמונינו מחוץ לשגרירות ונבהיר לנתניהו שישראל לא תהיה דיקטטורה".

אמש, פעילי המחאה בניו יורק העמידו תערוכה בכניסה למוזיאון המטרופוליטן בעיר, שבה הופיע בין היתר נתניהו במדי אסיר. לי קינד, ממארגני המחאה: "הזוג נתניהו נצורים במלון ולא יוצאים ממנו על מנת לא לפגוש אותנו, אז אם הם לא נהנים מהאמנות - נכניס אותם ליצירות עצמן".

פגישת נתניהו וביידן (צילום: ap)
ביידן במהלך הפגישה עם נתניהו, היום | צילום: ap

הפגנות בת"א בזמן פגישת ביידן ונתניהו (צילום: אלון טל מור)
הפגנות בת"א בזמן פגישת ביידן ונתניהו | צילום: אלון טל מור

עם נחיתתו של נתניהו בארצות הברית הקרינו פעילי מחאה על בית הכלא המפורסם "אלקטרז", שהיה אחד מבתי הכלא השמורים בעולם, מיצג מחאה בו הוקרנה על הכלא כתובת מתחלפת "ברוך הבא ביבי לאלקטרז" ו"נתניהו דיקטטור במנוסה". לצד הכתובות, הוצג נתניהו כמי שעומד מאחורי סורג ובריח.

ראש הממשלה ינאם בעצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק ביום שישי בבוקר, שעון ישראל. הוא ניסה לשנות את מועד הנאום כדי שיהיה בשעת מהדורות החדשות בטלוויזיות בישראל, אך בקשותיו לא נענו. נתניהו יישאר לסוף שבוע בניו-יורק ויחזור לארץ ביום ראשון בבוקר.

 

פגישת נתניהו ביידן (צילום: n12)
החדר שבו נערכת הפגישה בין נתניהו לביידן, היום | צילום: n12
המחאה נגד נתניהו מחוץ למוזיאון המטרופוליטן (צילום: UneXeptable)
המחאה נגד נתניהו מחוץ למוזיאון המטרופוליטן | צילום: UneXeptable

אמש נפגש נתניהו עם נשיא טורקיה רג'פ ארדואן. השניים דנו בקידום היחסים בתחומים שונים וכן בסוגיות אזוריות ובין-לאומיות, לרבות הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה. נתניהו הודה לארדואן על שיתוף הפעולה בין ארגוני הביטחון, שסייע בסיכול כוונות זדון של חוליות טרור לפגוע בתיירים ישראלים באיסטנבול, והוסיף: "הקשרים בינינו מתחזקים".