רגע לפני המראתו אמש (ראשון) לארה"ב, ראש הממשלה נתניהו הספיק לייצר סערה במערכת הפוליטית אחרי שאמר כי "המפגינים חברו לאיראן ולאש"ף". שורה של חברי כנסת באופוזיציה, כולל לפיד וגנץ, מיהרו לגנות ולתקוף את ההתבטאות - ונתניהו נאלץ לפרסם הבהרה. במקביל, מיצג מחאה נגד נתניהו הוקרן על "אלקטרז", שהיה אחד מבתי הכלא השמורים בעולם, וממוקם קרוב ל"עמק הסיליקון", שם נתניהו ייפגש עם אילון מאסק.

במיצג, הוקרנה על הכלא כתובת מתחלפת "ברוך הבא ביבי לאלקטרז" ו"נתניהו דיקטטור במנוסה". לצד הכתובות, הוצג נתניהו כמי שעומד מאחורי סורג ובריח. ההקרנה נעשתה ככל הנראה מסירה ששטה בסמוך לכלא המפורסם, ששוכן על אי במפרץ סן פרנסיסקו.

מיצג על כלא אלקטרז, סן פרנסיסקו (צילום: UnXeptable)
מיצג המחאה על אלקטרז | צילום: UnXeptable
מיצג על כלא אלקטרז, סן פרנסיסקו (צילום: UnXeptable)
מיצג המחאה על אלקטרז | צילום: UnXeptable

אופיר גוטלזון, מראשי המחאה בחוף המערבי, הסביר: "בעוד הבית בוער, נתניהו עושה את דרכו לביקור בארה"ב. לקראת הנחיתה המיועדת של הנאשם נתניהו ופמלייתו בסן חוזה, פעילי המחאה העולמית UnXeptable החליטו לארגן לנתניהו קבלת פנים בלתי נשכחת ולהזכיר לעולם במי מדובר - ראש ממשלה נאשם בפלילים שפועל להפוך את ישראל לדיקטטורה. במבצע לילי מסובך המפגינים היקרינו על הכלא המפורסם אלקטרז, אחד מסממני העיר, את הכתובת "ברוך הבא ביבי".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' תקף את המיצג: "פעם הייתה כאן ממלכתיות. היה ברור שמתווכחים ומפגינים בבית אבל כשראש ממשלה יוצא בשליחות כולנו לייצג את ישראל בחו"ל כולנו מגבים אותו. המפגינים בחו"ל הם אכן פעילי BDS שפוגעים בישראל והתמיכה שהם מקבלים מגנץ ולפיד מוכיחה שגם הם חצו את כל הקווים האדומים והפכו לאופוזיציה למדינה, תתביישו לכם".

מיצג על כלא אלקטרז, סן פרנסיסקו (צילום: UnXeptable)
מיצג על כלא אלקטרז, סן פרנסיסקו | צילום: UnXeptable

הצהרת נתניהו לפני ההמראה שעוררה סערה - וההבהרה

לפני המראתו לארה"ב, נתניהו מסר הצהרה קצרה לתקשורת: "אנחנו רואים הפגנות נגד ישראל, על ידי אנשים שחוברים לאיראן לאש"ף ולאחרים, שום דבר כבר לא מפתיע. המחאה מאורגנת וממומנת ופורמות את כל הגבולות. הם הביאו לכך שחסימת צירים וסרבנות הם דברים נורמליים. הם מוציאים את דיבתה של ישראל בעולם".

המערכת הפוליטית סערה בעקבות דברי נתניהו, ומלשכת ראש הממשלה נמסרה הבהרה: "כשראש הממשלה השתמש במילה 'חוברים', הוא התכוון לעובדה שבזמן שראש ממשלת ישראל ייצג את מדינת ישראל בבימת האו"ם, יפגינו במקביל לתומכי אש"ף וה-BDS - אזרחים ישראלים - דבר שלא קרה מעולם. יש לקוות שהמפגינים הישראלים ייקחו לפחות כמה דקות להפגין גם נגד אלה ששוללים את זכות קיומה של מדינת ישראל".

לפיד: "נתניהו הרס את התדמית"; גנץ: "המתקפה של נתניהו חמורה"

ראש האופוזיציה יאיר לפיד כתב בחשבון הטוויטר שלו אחרי דברי ראש הממשלה לפני ההמראה: "אין אדם שהרס את תדמיתנו בעולם יותר מנתניהו בחודשים האחרונים. אין דבר שמסייע יותר לאיראנים מהמהפיכה המשטרית של ממשלתו. ההאשמות שלו כלפי הפטריוטים של המחאה הן עוד הוכחה לשיבוש חמור בשיקול הדעת ובקריאת המציאות שלו".

הפגנות בניו יורק לקראת הגעתו של רה"מ נתניהו
"קריים מיניסטר" במחאה על בניין בניו יורק
מיצג מחאה לקראת הנחיתה של נתניהו בסן חוזה (צילום: UnXeptable)
מיצג מחאה לקראת הנחיתה של נתניהו בסן חוזה | צילום: UnXeptable

חה"כ בני גנץ הגיב להשתלחות של ראש הממשלה במפגינים ואמר כי "המתקפה של נתניהו חמורה וראויה לכל גינוי". גנץ הוסיף ואמר: "גם אם לא מסכימים על דרך הפעולה, מדובר בפטריוטים, אוהבי המדינה. את הנזק האדיר שנתניהו גורם לחברה הישראלית בהתנהלותו, גם אלף נאומים חוצבי להבות באו"ם לא יתקנו. הגיע הזמן לעצור את ההפיכה המשטרית".

גם ב"כוח קפלן" מיהרו לענות לנתניהו: "נתניהו מחבר את ישראל לפולין, הונגריה טורקיה ואיראן - משטרים דיקטטורים אפלים. נתניהו הרס את תדמית ישראל בעולם, והדבר היחיד שעוד מציל אותה הם המפגינים והמפגינות ששומרים על הערכים הדמוקרטיים של ישראל".

מטה המאבק חופשי בארצנו מסרו בתגובה להבהרת נתניהו: "בושה וחרפה שראש ממשלת ישראל, המסית הלאומי ומחריב הדמוקרטיה, מעז להזכיר בנשימה אחת את לוחמות ולוחמי הדמוקרטיה לצד אויבי ישראל. נתניהו, אין תחתית נמוכה מידי עבורך. אזרחי ישראל לעולם לא יוותרו על הדמוקרטיה ויהיו שם, בכל מקום ובכל זמן, כדי להזכיר לך שישראל תישאר דמוקרטית וליברלית".

נתניהו המריא לסן פרנסיסקו, שם ייפגש כאמור עם המיליארדר אילון מאסק. נתניהו ישוחח עם מאסק וגם צפוי לסייר במפעל טסלה. בהמשך נתניהו ימשיך לסדרת פגישות בניו-יורק ולנאום בעצרת האו"ם בעיר. בין היתר, נתניהו ייפגש עם ביידן, ארדואן, זלנסקי וקנצלר גרמניה אולף שולץ.