הנציג הישראלי הבכיר בהלוויית השליט של החברה החדשה מהמפרץ: נשיא המדינה יצחק הרצוג נחת הערב (ראשון) באבו דאבי. הרצוג הביע את תנחומיו בפני נשיא האמירויות החדש על מות אחיו, נשיא איחוד האמירויות לשעבר, שהלך לעולמו ביום שישי בגיל 73.

עם נחיתתו הרצוג פגש את שיח' מוחמד בן זאיד והביע בפניו תנחומים על מות הנשיא והשליט שיח' ח'ליפה בן זיאד: "הגעתי לכאן בשם העם בישראל, להביע את תנחומיי לך, למשפחתך ולעם האמירותי". בעקבות מותו של ח'ליפה בן זיאד, הכריזה המדינה על 40 ימי אבל שבהם יונפו דגלי המדינה בחצי התורן, ו-3 ימי אבל שבהם תופסק כל עבודת משרדי הממשלה, המוסדות הלאומיים והמקומיים וכן כל בתי העסק במגזר הפרטי.

הרצוג, שמייצג את ישראל בהלווייה הממלכתית, מלווה על ידי שני נציגים מהממשלה: השר לשיתוף פעולה אזורי עיסוואי פריג' ושר התקשורת יועז הנדל. במקביל להרצוג הגיע גם נשיא גרמניה שטיינמאייר. אתמול נמסר מבית הנשיא כי הביקור יימשך כמה שעות. 

"אחיך, שיח' ח'ליפה, היה אדם מיוחד במינו", אמר הרצוג לנשיא החדש. "מנהיגותו האמיצה תרמה רבות לקידום מדינתו ועמו ולשותפות שהתממשה בשנים האחרונות בין מדינותינו. השותפות שאותה הוא קידם היא נכס עבורנו ועבור האזור כולו. הוא הוריש אחריו מורשת של קדמה וידידות בין עמי האזור ושל חתירה לשלום במזרח התיכון".

ח'ליפה בן זאיד (צילום: reuters)
הלך לעולמו בגיל 73. ח'ליפה בן זאיד | צילום: reuters

הנשיא גם בירך את השיח' מוחמד בן זאיד לרגל כניסתו לתפקיד נשיא איחוד האמירויות: "אתה ממשיך את דרכו של אחיך, בכך שחוללת שינוי דרמטי בעקבות הסכמי אברהם שעליהם חתמת יחד עם מדינת ישראל ומדינות נוספות. אני מאמין שיחד נקדם ונחזק את יחסי השלום המשגשגים, בינינו ובין מדינותינו".

מדובר בביקור השני של הרצוג במדינה. בביקורו הקודם, בינואר השנה, נורה טיל בליסטי לעבר אבו דאבי על ידי החות'ים, ארגון הטרור הפרו-איראני שיושב בתימן. מערכות ההגנה של האמירויות יירטו את הטיל והאירוע הסתיים ללא נפגעים.