אבל כבד באיחוד האמירויות: נשיא המדינה, שליט המדינה ומפקד הצבא הרשמי, שיח' ח'ליפה בן זאיד אאל נהיאן, הלך היום (שישי) לעולמו בגיל 73. בעקבות מותו הכריזה המדינה על 40 ימי אבל שבהם יונפו דגלי המדינה בחצי התורן, ו-3 ימי אבל שבהם תופסק כל עבודת משרדי הממשלה, המוסדות הלאומיים והמקומיים וכן כל בתי העסק במגזר הפרטי.

בהתאם לחוקת המדינה, סגן הנשיא וראש הממשלה, שיח' מוחמד ראשיד אל-מכתום, שליט אמירות דובאי, יכהן באופן זמני כממלא מקום נשיא איחוד האמירויות. מועצת מנהיגי האמירויות צפויה להחליט בתוך כחודש על מחליפו הרשמי של הנשיא המנוח.

"איחוד האמירויות איבדה את בנה הצדיק, מנהיג שלב העוצמה", כתב אחיו, יורש העצר מוחמד בן זאיד בחשבון הטוויטר שלו. "עמדותיו, הישגיו, חוכמתו, הנתינה ויוזמותיו – בכל פינות הארץ. ח'ליפה בן זאיד, אחי, מורי ורבי".

שר החוץ יאיר לפיד ספד למנהיג האמירתי. "שמעתי בצער עמוק על מותו של השייח' ח'ליפה בִּן זָאיִד אָל נַהְיָאן, נשיא איחוד האמירויות הערביות", אמר. "ההיסטוריה נקבעת בידי בני האדם. היא נקבעת בידי אנשים שמכירים את ההיסטוריה, אבל מוכנים לשנות אותה. היא נקבעת בידי אנשים שמעדיפים את העתיד על פני העבר. כזה מנהיג היה השייח' ח'ליפה ומורשתו היא השותפות והשלום, האחווה בין העמים. מנהיג אמיץ שראה רחוק ופעל למען העתיד. מנהיג שהמשיך את דרכו של האב המייסד של האמירויות השייח' זאיד אלנהיאן".

הוא הוסיף: "אני שולח את תנחומינו העמוקים והכנים למשפחת המלוכה כולה, לחבריי, הוד מעלתו יורש העצר השיח׳ מוחמד בן זאיד אל נהיאן והוד מעלתו, שר החוץ השיח׳ עבדאללה בן זאיד אל נהיאן ולכל העם האמירתי. זהו יום עצוב לכל מי ששותף ומאמין בדרך השלום. נמשיך לפעול יחד למען העמים ולזכרו של השייח' ח'ליפה בִּן זָאיִד אָל נַהְיָאן".

גם נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד: "בשם העם בישראל, אני שולח את תנחומיי לחברי שיח׳ מוחמד בן זאיד, למשפחתו ולעם האמירותי על מותו של שייח׳ ח׳ליפה בן זאיד, נשיא איחוד האמירויות. זוהי אבידה גדולה לידידנו באמירויות ולאזור כולו. מנהיגותו האמיצה תרמה רבות לקידום מדינתו ועמו ולשותפות שהתממשה בשנים האחרונות בין מדינותינו, והיא מורשת חשובה לממשיכי דרכו. יוזמותיו ופועלו הנחוש קידמו את המזרח התיכון לאופק של שגשוג ושיתופי פעולה".

ח'ליפה בן זאיד נחשב לאחד המנהיגים שאחראים יותר מכל לשינוי הגדול שחל באיחוד האמירויות בשנים האחרונות – ולהפיכתה למרכז עסקים חשוב וגורם כוח מדיני ברמה הבין-לאומית. בשנת 2004 הוא ירש את השלטון מאביו, מייסד המדינה, שיח' זאיד אאל נהיאן, אולי בשנת 2014 הוא עבר אירוע מוחי קשה ומאז הוא נושא בתפקיד סמלי בעיקרו. את מקומו בפועל תפס אחיו הצעיר, יורש העצר מוחמד בן זאיד.

מוחמד בן זאיד אאל נהיאן (צילום: רויטרס, שי פרנקו)
מוחמד בן זאיד אאל נהיאן | צילום: רויטרס, שי פרנקו

שיח' ח'ליפה מונה לתפקיד עם מות אביו, בשנת 2004. הוא נולד בשנת 1948 במזרח מחוז אבו דאבי, והיה הבן הבכור לאחיו הרבים – בהם גם יורש העצר מוחמד, שר החוץ עבדאללה והיועץ לביטחון לאומי טחנון.

במשך שנות שלטונו פעל שיח' ח'ליפה להגדיל את ההשקעות בתשתיות ומוסדות המדינה, ועמד בראש קרן השקעות של מיליארדי דולרים. אחד המגדלים הגבוהים בעולם, בורג' ח'ליפה בדובאי, קרוי על שמו. בין השאר נחשב ח'ליפה בן זאיד לאוהד ספורט מושבע ותמך ברכישת קבוצת הכדורגל של מנצ'סטר סיטי על ידי אחיו למחצה, סגן ראש ממשלת איחוד האמירויות, מנסור בן זאיד.

הודעות אבל וניחומים החלו לזרום לאיחוד האמירויות מרבות מהמדינות הערביות בפרט ומדינות העולם בכלל. בין הסופדים גם מלך בחרין, נשיא מצרים וראש ממשלת עיראק.

שושי חתוקה השתתפה בהכנת הידיעה.