מערכות ההגנה של איחוד האמירויות יירטו אמש (ראשון) טיל בליסטי ששוגר לעבר אבו דאבי – כל זאת בזמן ביקורו הרשמי הראשון של נשיא המדינה יצחק הרצוג בנסיכות. זמן קצר לאחר היירוט הופסקה תנועת המטוסים בשדה התעופה של אבו דאבי, אך לאחר מכן היא חודשה. 

לשכת הרצוג הודיעה כי "לא נשקפה ולא נשקפת סכנה לנשיא ופמלייתו" וכי הביקור צפוי להמשיך כמתוכנן. בזמן ההתקפה הנשיא שהה בבית המלון. רשות התעופה האזרחית במדינה מסרה כי התנועה האווירית מתנהלת כעת כסדרה וכלל הטיסות המשיכו לפעול כרגיל למרות המתקפה, כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות הממלכתית.

upload-gaza_vtr2_n20220130_v1 (צילום: חדשות)
יירוט הטיל מעל הנסיכות | צילום: חדשות
פינוי קניון לאחר השיגור והיירוט  (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

"משרד ההגנה מודיע כי ההגנה האווירית יירטה והשמידה טיל בליסטי ששיגר ארגון הטרור החות'י לעבר המדינה. התקיפה לא הסבה אבדות, ושרידי הטיל הבליסטי נפלו מחוץ לאזורים המיושבים", נכתב בהודעה הרשמית מטעם משרד ההגנה. בהמשך הודיע משרד ההגנה כי המשגר בתימן הושמד בפעולה משותפת של האמירויות וכוחות הקואליציה בהובלת סעודיה.

דובר משרד החוץ של ארצות הברית, נד פרייס, פירסם גינוי לתקיפה בחשבון הטוויטר שלו: "אנו מגנים את מתקפת הטילים החות'ית האחרונה על אבו דאבי. בזמן שהנשיא הישראלי מבקר באיחוד האמירויות בכדי לבנות גשרים ולקדם יציבות ברחבי האזור, החות'ים ממשיכים לבצע התקפות המאיימות על אזרחים".

מטרת ההתקפה: לחבל בביקור הנשיא הרצוג

מדובר במתקפה השלישית מצד החות'ים בתימן שעליה מדווחים באמירויות בשלושת השבועות האחרונים. במתקפה הראשונה שפגעה בנמל התעופה של אבו דאבי ובמיכליות נפט נהרגו שלושה אזרחים זרים. במתקפה השנייה הודיע משרד ההגנה של האמירויות על יירוט שני טילים בליסטיים שכוונו לאבו דאבי גם כן.

הנשיא יצחק הרצוג באבו דאבי (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ביקור הנשיא הרצוג באבו דאבי | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נראה שהחות'ים נחושים לקבע משוואה לפיה כל עוד האמירויות וסעודיה ממשיכות לתקוף אותם בתימן, אבו דאבי הבירה תהיה על הכוונת שלהם. העיתוי של ההתקפה - ביקורו הרשמי הנשיא הרצוג - הוא כמובן ניסיון לחבל במפגש.

אתמול עם נחיתתו של הנשיא הרצוג באבו דאבי נערכה לו קבלת פנים חגיגית ולאחריה הוא נפגש עם יורש העצר מוחמד בן זאיד ועם שר החוץ של האמירויות עבדאללה בן זאיד. בשיחה עם שוחחו על אירן ועל הרחבת הסכמי אברהם למדינות נוספות.

הרצוג אמר במהלך פגישתו עם יורש העצר: "אדגיש כי אנו תומכים באופן מלא בדרישות הביטחון שלכם ואנו מגנים כל סוג של מתקפה על ריבונותכם באמצעות ארגוני טרור. אנו נמצאים כאן, יחד, על מנת למצוא דרכים ואמצעים להביא לביטחון מלא לאנשים דורשי שלום במחוזנו".

קבלת הפנים באבו דאבי לנשיא ורעייתו  (צילום: עמוס בן גרשום)
קבלת הפנים באבו דאבי לנשיא ורעייתו | צילום: עמוס בן גרשום

"אני רוצה לתת את הקרדיט הראוי למי שהביא לכינון הסכמי אברהם", אמר הנשיא הרצוג. "אני רוצה להביע את תודתי העצומה להנהגתו של השיח' מוחמד בן זאיד וממשלתו. הוא מנהיג נועז, מנהיג מדהים שביליתי איתו היום כמה שעות ושאבתי ממנו השראה עצומה. אני רוצה כמובן לשבח את בחרין ואת מלך בחרין, את נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ ואת ממשלתו ואת ראש ממשלת ישראל לשעבר בנימין נתניהו וממשלתו. כל אלו הפכו את הסכם השלום הזה למציאות, וכולנו ממשיכים את דרכם".

הרצוג הוסיף: "ממשל ביידן החדש בארה"ב, ממשלת ישראל וראש הממשלה נפתלי בנט ומשרתכם הצנוע כנשיא מדינת ישראל, נעבוד יחד עם רבים אחרים על מנת להפוך את המציאות הזו לברת-קיימא לעתיד, אשר בתקווה תביא עוד ועוד עמים להצטרף להסכמי השלום עם ישראל".