יממה לאחר שראש הממשלה הירדני בישר אל-ח'סאוונה התבטא בחריפות נגד ישראל - איחוד האמירויות זימנה היום (שלישי) את שגריר ישראל אמיר חייק לשיחה - בעקבות המהומות בהר הבית. מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן שוחח עם שר החוץ לפיד ועם שר החוץ הירדני איימן א-ספדי. במקביל, הערב צפוי להתקיים דיון סגור של מועצת הביטחון של האו"ם והעיניים נשואות למחר, שכן ארגוני הימין מתכוונים לקיים מצעד דגלים בעיר העתיקה בירושלים.

סיקור שוטף ב-N12:

משרד החוץ האמירותי הודיע כי הוא זימן את השגריר חייק והעביר לו את מחאת האמירויות וגינוייה החריף על האירועים שאירעו בהר הבית. בהודעה נכתב כי "האמירויות מביעה את דאגה מהחרפת המתח שמאיים על היציבות והביטחון באזור. יש לכבד את תפקידה של ירדן בשמירה על המקומות הקדושים ולשמור על הסטטוס קוו הקיים ולא לפגוע בהנהלת הווקף בירושלים".

אמיר חייק, שנבחר לשמש כשגריר הראשון של ישראל באיחוד האמירויות
איחוד האמירויות זימנה את שגריר ישראל אמיר חייק לשיחה - בעקבות המהומות בהר הבית | עיבוד:

השיחה של בלינקן עם לפיד התקיימה לאחר שראש ממשלת ירדן תקף את ישראל אתמול בישיבת הפרלמנט, ואמר כי הוא "מצדיע לכל פלסטיני ואת כל עובדי הווקף האיסלאמי הירדני, אשר עומדים בצורה נעלה כמו צריח ואלה שמשליכים אבנים על הפרו-ציונים המטמאים את מסגד אל-אקצא באבטחת ממשלת הכיבוש הישראלי".

"השר לפיד אמר למזכיר המדינה כי ישראל לא תהיה מוכנה לקבל קריאות תמיכה באלימות והדגיש את הצורך של תמיכה בין-לאומית בהחזרת השקט לירושלים", נכתב. עוד נמסר כי "שר החוץ הדגיש את המאמץ הישראלי השקול והאחראי מול התפרעויות של מאות קיצונים מוסלמים על הר הבית ועל פערי המידע וידיעות הכזב, שמופצות בידי קיצונים, שמלבים את האש והאלימות במקום להביא לרגיעה".

יאיר לפיד (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
לפיד: "ישראל לא תהיה מוכנה לקבל קריאות תמיכה באלימות" | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

"בלינקן הדגיש את החשיבות לפעול לסיום מעגל האלימות"

דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס מסר כי "מזכיר המדינה אנתוני בלינקן שוחח אתמול עם סגן ראש ממשלת ירדן ושר החוץ הירדני איימן א-ספדי בנוגע למתיחות מוגברת והאלימות בישראל ובגדה, לרבות בהר הבית בירושלים".

התפרעויות בשער שכם (צילום: שלו שלום/TPS)
מהומות בשער שכם. תמונת ארכיון | צילום: שלו שלום/TPS

על פי ההודעה, הם דנו בחשיבות של הישראלים והפלסטינים לפעול לסיום מעגל האלימות באמצעות הימנעות מרטוריקה שמסלימה עוד יותר את המתיחות. "השר בלינקן הדגיש את החשיבות של שמירה על הסטטוס קוו ההיסטורי בהר הבית ואת ההערכה לתפקידה של הממלכה הירדנית כמי ששומרת על המקומות הקדושים למוסלמים בירושלים". עוד צוין כי הוא "אישר את המחויבות של ארה"ב ליציבות באזור ולתמיכה בפתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני".

גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שוחח בטלפון עם בלינקן לנוכח ההתפתחויות האחרונות. אבו מאזן הדגיש במהלך השיחה כי "המתקפות של כוחות הכיבוש הובילו לפצועים ולמעצרם של מאות מבני עמנו ויש לסרב לכל שינוי בסטטוס קוו". עוד הוא הזהיר מהמשך הפלישות לערים, לכפרים ולמחנות הפליטים הפלסטיניים.

אבו מאזן יו"ר הראשות הפלסטינית (צילום:  Issam Rimawi, getty images)
אבו מאזן שוחח עם בלינקן - והזהיר מ"המשך הפלישות לערים ולמחנות הפליטים הפלסטיניים" | צילום: Issam Rimawi, getty images

בניגוד להנחיות המשטרה - ארגוני הימין מתכוונים לקיים מחר מצעד דגלים

בניגוד להנחיות המשטרה, ארגוני הימין מתכוונים לקיים מחר בשעה 17:00 צעדת דגלים לכותל המערבי, שתעבור דרך המסלול שבו אוטובוסים נרגמו באבנים בתחילת השבוע. קצין אג"ם של מחוז ירושלים ארז תבור זימן היום לשיחה את אחד ממארגני האירוע והבהיר כי לא ניתן לקיים את הצעדה בהתראה קצרה כל כך.

מזכיר המדינה של ארה"ב אנתוני בלינקן במועצת הביטחון של האו"ם (צילום: רויטרס)
בלינקן: "הדגיש את החשיבות של שמירה על הסטטוס קוו ההיסטורי בהר הבית" | צילום: רויטרס

במשטרה ביקשו מהמארגנים לשנות את המועד או את מתווה הצעדה כדי לקבל את אישור המשטרה. למרות שכון לשעה זו טרם הושג אישור כזה - בארגונים "אם תרצו", "הקו האדום", נוער העיר העתיקה ו"פתאום קם עם" ממשיכים להפיץ הזמנות לאירוע.

יוסף פריסמן מארגון הקו האדום, שנכח בפגישה עם המשטרה, סיפר ל-N12: "במשטרה אמרו לנו שבכל מקרה הם לא מוכנים שנעבור דרך רחוב סולטן סולימאן, אבל אנחנו נילחם על זה ומתכוונים לצעוד שם. אנחנו דורשים שהמסלול המתוכנן יישמר וכרגע מדינת ישראל לא מוכנה שנעבור דרך שער שכם. מבחינתנו זה שלא נותנים לנו לעבור שם - זו חלוקת ירושלים".

יש מי שמתכוון לצעוד בכל מחיר: "רוצים לשאת דגלים ולרקוד - תפקידה של המשטרה לאבטח"

המארגנים חלוקים בנוגע לרמת ההתעקשות על קיומו של האירוע ללא אישור משטרה. בתנועת 'אם תרצו' אמרו כי "אם לא יהיה אישור מהמשטרה - לא תתקיים צעדה". לעומת זאת, בארגון הקו האדום מתעקשים לצעוד בכל מחיר: "למשטרה יש תפקיד לאפשר לאזרחים לחיות במדינת ישראל", אומר יואל שילה, פעיל 'הקו האדום'. "אנחנו רוצים לבוא, לשאת דגלים ולרקוד וזו תפקידה של המשטרה לאבטח אותנו".

שיבת ציון פרידמן, תושבת העיר העתיקה שמתכוונת לצעוד מחר, סיפרה כי "אנחנו בכל מקרה נצעד מחר ובעזרת השם תהיה הרקדה בשער שכם. אנחנו רואים איך המצב פגע בתחושת הביטחון של האזרחים והעיר העתיקה ריקה יחסית לשנים קודמות בזמן חול המועד פסח. אנשים מעדיפים להישאר בבית ולהתרחק מירושלים. חשוב לנו לצעוד מחר כדי שתישמע אמירה ברורה שזו עיר הבירה שלנו, להעלות את המורל ולהראות מי שולט בירושלים".

ניצב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, מתח ביקורת חריפה: "זה פשוט מיותר, טיפשי ומסוכן. המתח הדתי והמתח הלאומני בשיאו בימי רמדאן. לא צריך לעשות את זה ואני לא מבין את ההחלטה של משטרת ירושלים לומר שהשוטרים לא יגנו על הצועדים, במקום פשוט להוציא צו מניעה. צריך לחתוך את הדבר הזה - אם תהיה צעדת דגלים מחר זו פשוט הזמנה למהומה. מיותר, זה הזמן להרגיע במקום לחמם בכוונה".

מצעד הדגלים בירושלים (צילום: Zack Wajsgras/Flash90, חדשות)
ארגוני הימין מתעקשים: לקיים מחר מצעד דגלים, המשטרה לא נתנה אור ירוק | צילום: Zack Wajsgras/Flash90, חדשות

מתן פלג, יו"ר תנועת 'אם תרצו' מסר: "המציאות בעיר העתיקה בשבוע האחרון בלתי נסבלת. ירושלים ספגה מכה מורלית וכלכלית קשה מפני שיהודים מפחדים לעלות לעיר הבירה. במצב הזה אזרחי ישראל חייבים לשמור על העיר ולהראות סולידריות".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "לצערנו מגיש הבקשה לקיום צעדת הדגלים פרסם אודות האירוע בציבור עוד בטרם אושרה בקשתו על ידי המשטרה, על אף שהיא טעונה באישור משטרה על פי חוק. למרות האמור, במהלך הפגישה שהתקיימה בוצע ניסיון לבחון מתווה ומועד חלופי והובהר למארגן כי משטרת ישראל תפעל למימוש חופש הביטוי והמחאה כחוק, תוך שמירת שלומם ובטחונם של המשתתפים בתהלוכה וכלל הציבור. מאחר ומארגן ומגיש הבקשה ביקש לבחון את הדברים, בשלב זה טרם ניתן אישור לקיום התהלוכה במתווה המבוקש. משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אדם, תוך מחויבות להמשיך לפעול לשמירת שלומם ובטחונם של המוחים והציבור כולו".