האירועים האלימים בהר הבית הובילו את ירדן למתקפה מדינית חריפה על ישראל. למרות השיפור שחל ביחסים הרשמיים עם ישראל בעת האחרונה, המלך עבאללה, שחרד למעמדו ולמעמד הווקף בהר הבית, מבקש שוב לגבות מישראל מחיר על העימותים שפרצו שם, ואין זה משנה מבחינתו מי התחיל. הסיבה: לחץ כבד שמופעל לעבר השלטון מהרחוב הירדני.

מקור ירדני המעורה בהלכי הרוח בממלכה סיפר ל-N12 כי הקמפיין האנטי-ישראלי של הממלכה מגיע בתגובה ללחץ שמופעל בימים האחרונים בציבור הירדני על הארמון ועל הממשלה - להתבטא ולפעול ביתר תקיפות נגד ישראל. "אנחנו אומרים באופן ברור לממשלת ירדן שגינויים בלבד זה לא מספיק", אמר אזרח ירדני שיצא להפגין אתמול בעמאן, בעקבות האירועים בהר הבית.

נשיא המדינה יצחק הרצוג התקבל בארמונו של מלך ירדן עבדאללה השני (צילום: חיים צח לע"מ)
אחרי החיוכים - מתקפה מדינית. המלך עבדאללה מארח את הנשיא הרצוג בעמאן, בחודש שעבר | צילום: חיים צח לע"מ

"מה שנדרש הוא רצף של פעולות, לקבל החלטות מעשיות בשטח, ובראש ההחלטות האלו - הפסקת כל שיתוף פעולה עם היישות הציונית", הוסיף. בעוד גובה הלהבות בהר ירד בימים האחרונים במעט, ההתבטאויות הירדניות דווקא מקצינות. ראש ממשלת ירדן חלק שבחים לפלסטינים שיידו אבנים על יהודים מעל בימת הפרלמנט, והמלך עצמו כינה את האירועים בהר הבית כ"צעדי הסלמה של ישראל".

לאמירות התלוו צעדי ענישה מדיניים, כאשר בשל היעדרו של השגריר הישראלי זומן הממונה על השגרירות במקומו למשרד החוץ הירדני לצורך הבעת מחאה. שר החוץ הירדני הבהיר כי מבחינתם מלוא האחריות מוטל על ישראל - בלי שום אזכור לצד השני בעימותים.

ראש ממשלת ירדן בישר אל-ח'סאונה (צילום: רויטרס)
שיבח את מיידי האבנים. ראש ממשלת ירדן בישר אל-ח'סאונה | צילום: רויטרס

במקביל, שוחח המלך עבדאללה עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, עם נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי, אמיר קטר תמים בן חמד אאל ת'אני ויורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד, כדי לדרבן גם אותם ללחוץ על ישראל במסרים תקיפים.

בנוסף לצעדים אלו, עשרות חברי פרלמנט חתמו על מכתב שקורא לגרש את השגריר הישראלי מהממלכה. המחאה וההפגנות ברחבי ירדן הובילו גם לביקורת נוקבת ברשתות החברתיות על התנהלות השלטון בימים מתוחים אלה.