ישראל מחריפה את הטון: על רקע המשבר המדיני עם ירדן שזימנה את סגן שגריר ישראל בעמאן במחאה על כניסת כוחות הביטחון למסגד אל-אקצא, רה"מ נפתלי בנט אמר היום (שני) כי הוא "רואה בחומרה את ההתבטאויות המאשימות את ישראל באלימות המופנית אלינו". במקביל, משרד החוץ פרסם הודעה שבה טען כי הזימון הירדני לסגן השגריר והודעת דובר משרד החוץ הירדני "פוגעים במאמצים להשכין שקט בירושלים ונותנים רוח גבית לאלו שפוגעים בקדושת החגים ונוקטים אלימות המסכנת חיי אזרחים מוסלמים ויהודים כאחד".

בהודעה שפרסם בנט הוא לא הזכיר במפורש את ירדן, אך טען כי ההאשמות שמופנות כלפי ישראל הן חמורות. לדבריו, "יש מי שמעודד לזרוק אבנים, ולהפעיל אלימות כנגד אזרחי מדינת ישראל. הדבר הזה לא מקובל עלינו. זה מהווה פרס למסיתים, ובראשם חמאס שמנסים להצית פה אלימות בירושלים".

"אנחנו לא ניתן לזה לקרות", הדגיש רה"מ. "מדינת ישראל תמשיך להעניק ולשמור על כבודם של כולם, לאפשר לכולם לחגוג בירושלים, ובראש ובראשונה - כוחותינו ימשיכו להעניק ביטחון לאזרחי מדינת ישראל".

בתגובה שפרסם משרד החוץ לזימון הירדני, נכתב: "אנו קוראים לכולם לסייע לישראל במאמצים להשכין שקט בירושלים ולאפשר חופש פולחן בהר הבית. מדינת ישראל מחוייבת ופועלת ללא לאות להבטחת חופש הדת והפולחן ליהודים, למוסלמים ולנוצרים בירושלים בימי חול וחג כאחד, בוודאי שבתקופה זו בה מתלכדים הפסח, הרמדאן והפסחא. התנהלותה האחראית של ישראל בהר הבית בשבועות האחרונים מבטאת מדיניות עקבית זו ואת הנחישות ליישמה".

במשרד החוץ הוסיפו: "משטרת ישראל נהגה בשבועות האחרונים באחריות, בריסון ובשיקול דעת אל מול עשרות רבות של פורעים, שחיללו במעשיהם את ערכי האסלאם ואת קדושת ההר. פעולתה של משטרת ישראל, כולל ביום ששי האחרון, היא זו שאיפשרה את קיום התפילות לעשרות אלפי מאמינים מוסלמים. פעולה זו באה רק לאחר שמוצו כל האמצעים האחרים, כולל שיח אינטנסיבי עם הווקף.

דיווח: עימות בין המשטרה למתפללים במסגד אל אקצא
המהומות במסגד אל-אקצא
עימותים בין כוחות הביטחון למתפללים במסגד אל אקצא (צילום: AP / FLASH 90, פלאש 90)
המהומות במסגד אל-אקצא | צילום: AP / FLASH 90, פלאש 90"כל שותף אחראי צריך להכיר בכך ולא לקחת חלק בהפצת ידיעות שקריות לחלוטין, שרק מתסיסות את האווירה. הצהרות תמיכה במעשי אלימות, כולל ידוי אבנים, הן בלתי נתפשות ותורמות להסלמה. ישראל שומרת על הסטטוס-קוו ומצפה מכל שותפותיה לגנות את הקיצונים העוסקים בהסתה ובאלימות".

שר המשפטים גדעון סער הביע גם הוא ביקורת על האמירות החריפות שנשמעות מצד ירדן כלפי ישראל, ובדומה לבנט הוא גם הפנה אצבע מאשימה כלפי ארגון חמאס. "ההתבטאויות המושמעות מצד בכירים בממלכת ירדן הינן חמורות ובלתי מקובלות", אמר סער. "ריבונות ישראל בירושלים בירתה היא המבטיחה את חופש הפולחן לבני כל הדתות בעיר. הנסיונות של גורמים קיצוניים וטרוריסטים, כמו חמאס, להצית את השטח באמצעות קמפיין אנטי-ישראלי שקרי הם שקופים ואותם יש לגנות ולהוקיע".

בתוך כך, סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת שמועצת הביטחון של האו"ם תתכנס מחר כדי לדון במהומות בירושלים.

יו"ר רע"ם: "כאשר מדובר במקומות הקדושים - אנו לא יכולים לעמוד מהצד"

יממה לאחר החלטת מועצת השורא על הקפאת הפעילות הפרלמנטרית של מפלגת רע"ם בקואליציה ובכנסת על רקע המהומות במסגד אל-אקצא, יו"ר המפלגה מנסור עבאס אמר כי הוא מקווה שההחלטה הזו "תביא את האנשים שמנהלים את האירוע ומקדמים את המדינות לקחת אחריות ולעשות את הדבר הנכון כדי להרגיע את הרוחות ולאפשר את המשך קיום הטקסים או הפולחן במסגד אל-אקצא בצורה חופשית, רגועה ושקטה".

"זאת החלטה ממשית ומשמעותית ובאה כדי להביע עמדה מאוד ברורה", אמר עבאס בריאיון לשש עם עודד בן עמי בנוגע להחלטת מועצת השורא להקפיא את פעילות רע"ם בכנסת. "כאשר אנחנו מדברים על המקומות הקדושים אנחנו כרע"ם והתנועה האסלאמית לא יכולים לעמוד מהצד וחייבים להגיב ולומר את דברנו".

יאיר לפיד (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
לפיד. העביר ביקורת ישירה על פעולות ירדן | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90
עימותים בהר הבית
עימותים בהר הבית

על הפרסומים כי ההחלטה התקבלה בתיאום עם לשכתו של שר החוץ לפיד, אמר עבאס: "לא היה תיאום אבל הבטחתי לראש הממשלה החליפי ולראש הממשלה, עדכנתי אותם שאנחנו לקראת הקפאה". בהמשך הוסיף: "אנחנו כמובן יידענו את בנט ולפיד, זו חובה כדי לשמור על רמת אמון בין האנשים כדי שנוכל לבחון בעתיד לאן אפשר להתקדם".

משלחת של התנועה האסלאמית ורע"ם הגיעה לבקר את הפצועים בעימותים באל-אקצא בבית החולים אל-מקאסד בירושלים. המשלחת איחלה לפצועים החלמה מהירה וראשיה הדגישו ש"התקפנות הישראלית נגד המתפללים לא תמנע מהם להמשיך ולהגיע למסגד".

משלחת של התנועה האסלאמית ורע"מ הגיעה לבקר את הפצוע
משלחת של התנועה האסלאמית ורע"מ הגיעה לבקר את הפצועים בעימותים באל-אקצא בבית החולים אל-מקאסד בירושלים
משלחת של התנועה האסלאמית ורע"מ הגיעה לבקר את הפצוע
משלחת של התנועה האסלאמית ורע"מ הגיעה לבקר את הפצועים בעימותים באל-אקצא בבית החולים אל-מקאסד בירושלים

משרד החוץ הירדני זימן מוקדם יותר היום את בא כוחו של שגריר ישראל במדינה לשיחת הבהרה בנוגע למהומות בהר הבית ומסגד אל-אקצא בימים האחרונים. השר הירדני איימן א-ספדי הודיע כי משרד החוץ זימן את נציג ישראל בממלכה ל"דיון גינוי בנוגע להתנהגותה של ישראל במתחם מסגד אל-אקצא".

עבדאללה מלך ירדן התבטא גם כן בנושא וטען כי "ההסלמה הישראלית בירושלים מערערת את הסיכויים להשגת שלום ומובילה להחמרה נוספת". המלך שוחח גם עם נשיא המועצה האירופית, וקרא להגביר את המאמצים לעצור את ההסלמה של ישראל. בתוך כך, בכיר בארגון חמאס, סאלח אל-עארורי, אמר: "נילחם בכל הקרבות שלנו למען ירושלים ואל-אקצא".

גאנם איברהים השתתף בהכנת הידיעה.