משרד החוץ הירדני זימן היום (שני) את בא כוחו של שגריר ישראל במדינה לשיחת הבהרה בנוגע למהומות בהר הבית ומסגד אל-אקצא בימים האחרונים. השר הירדני איימן א-ספדי הודיע כי משרד החוץ זימן את נציג ישראל בממלכה ל"דיון גינוי בנוגע להתנהגותה של ישראל במתחם מסגד אל-אקצא".

עבדאללה מלך ירדן התבטא גם כן בנושא וטען כי "ההסלמה הישראלית בירושלים מערערת את הסיכויים להשגת שלום ומובילה להחמרה נוספת. המלך שוחח גם עם נשיא המועצה האירופית, וקרא להגביר את המאמצים לעצור את ההסלמה של ישראל.

במשך היום שוחח המלך עם נשיא מצרים א-סיסי, ראש הרשות אבו מאזן, יורש העצר האמירותי בן זאיד, נשיא מועצת אירופה שארל מישל ואמיר קטר תמים בן חמד א-ת'אני.

הדברים היום מגיעים על רקע התבטאויותיו של המלך עבדאללה אתמול, שבהן התייחס למהומות בימים האחרונים, מאז החלו ביום שישי. המלך עבדאללה אמר: "על ישראל לכבד את הסטטוס קוו ההיסטורי באל-אקצא ולעצור את הפעולות הפרובוקטיביות והבלתי חוקיות". 

המלך הוסיף כי הנחה את ממשלתו להמשיך את המאמצים האזוריים והבין-לאומיים כדי לעצור את "ההסלמה הישראלית, לפעול לפתרון בין-לאומי ולהחריף את הלחץ על ישראל". משרד החוץ אישר את הדברים ומסר ששר החוץ הירדני זימן את הנציג הישראלי ברבת עמון לשיחה. על פי ההודעה, מטרת השיחה היא להעביר איגרת מחאה על "ההתנהלות המשפילה של ישראל באל-אקצא".

שר החוץ הירדני הוסיף ואמר כי ביום חמישי הבא תארח ירדן מפגש של ועידת הליגה הערבית כדי להתמודד עם "הצעדים הישראליים הבלתי חוקיים בירושלים ובמקומות הקדושים". עוד אמר: "אם ישראל לא תפסיק את הצעדים הלא חוקיים הללו, היא תישא באחריות לפיצוץ שיגיע".

בתוך כך, שוחח המלך עבדאללה בטלפון עם נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי, והשניים הדגישו את הצורך "להפסיק את כל הצעדים הישראליים הבלתי חוקיים והפרובוקטיביים במסגד אל-אקצא". במקביל, הפרלמנט הירדני הגיש בקשה רשמית למלך לגרש את השגריר הישראלי מהממלכה. לאחר מכן שוחח המלך עבדאללה גם עם יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד, והביע בפניו את הביקורת בנוגע לפעילות ישראל בהר הבית.

ראש ממשלת ירדן, בישר אל-ח'סאוונה, אמר דברים חריפים נגד ישראל בישיבת הפרלמנט: "מצדיע לכל פלסטיני ואת כל עובדי הווקף האיסלאמי הירדני, אשר עומדים בצורה נעלה כמו צריח ואלה שמשליכים אבנים על הפרו-ציונים המטמאים את מסגד אל-אקצא באבטחת ממשלת הכיבוש הישראלי".

עימותים בין כוחות הביטחון למתפללים במסגד אל אקצא (צילום: AP / FLASH 90, פלאש 90)
צילום: AP / FLASH 90, פלאש 90

המתיחות עם ירדן בנוגע למהומות במסגד אל-אקצא גוברת במקביל למתיחות מדינית אחרת – מול רוסיה. הערב צפוי להגיע שגריר ישראל במוסקווה אלכס בן צבי לשיחת הבהרה חריפה במשרד החוץ הרוסי, לאחר הביקורת שמתח המשרד על שר החוץ יאיר לפיד בסוף השבוע.

בהודעה חריגה בסוף השבוע יצא משרד החוץ הרוסי נגד הגינוי הישראלי של שר החוץ לפיד את המלחמה באוקראינה, וטען כי מדובר בניסיון "להסיט את תשומת הלב העולמית מהכיבוש הישראלי". הדברים מגיעים בעקבות דבריו של לפיד לאחר חשיפת הטבח בבוצ'ה, שבהם האשים את רוסיה בביצוע פשעי מלחמה. משרד החוץ של רוסיה כינה את הדברים "מתקפה אנטי-רוסית" וציין כי לפיד תמך בסילוקה של רוסיה ממועצת זכויות האדם של האו"ם.

מוקדם יותר היום שוחח פוטין עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ועדכן אותו בפרטי המשא ומתן בין רוסיה ואוקראינה.