חגי בירן, אחיה של האפוטרופסית של איתן בן ה-6, איה בירן, נפגש היום (שבת) עם אחיינו בישראל. על רקע המתח ההולך וגובר בין המשפחות, הציעה משפחת פלג שמתגוררת בישראל מספר מחוות מרגיעות. אתמול התקיימה שיחת טלפון שלישית בין איתן למשפחת בירן שנמצאת ברובה באיטליה.

בהודעה מטעם משפחת פלג נכתב: "הבוקר ביקרו חגי ואשתו את איתן בביתו של שמוליק. השניים שהו במחיצתו של איתן בפרטיות ושיחקו איתו קצת יותר משעה. במהלך הביקור הוצע להם להתקשר לאיה או להוריו של עמית ז"ל אך הם העדיפו שלא להעמיס על איתן".

פרקליטיהם של משפחת בירן, עורכי הדין שמואל מורן ואבי חימי, מסרו: "בניגוד למשפחת החוטפים, אשר מדווחת בזמן אמת על חייו של הקטין כאילו הוא משתתף בתוכנית ריאליטי, אנו ומשפחת בירן סבורים כי בעת הזו הדבר הראוי והמתחייב הוא לשמור על צנעת הפרט ועל פרטיותו המוחלטת של איתן. יחד עם זאת, למרבה הצער חגי בירן ואשתו דיווחו לנו כי הם סיימו את הפגישה כשהם מודאגים ממצבו,.

"הגם שאיתן נראה במצב גופני טוב", נכתב בהודעה. "מדאיג היה להיווכח כי ניכרים באיתן הקטן סימנים ברורים של הסתה ושטיפת מוח, בין היתר בכך שדיקלם משפטים מחוץ לקונטקס ומסרים שתולים, שללא ספק מקורם בהסתה. מדובר בנזק של ממש. השבתו של איתן לביתו באיטליה נראית לנו דחופה מאי פעם".

במשפחת בירן כעסו על הדברים שאמר אמש סבו של איתן, שמואל פלג, בריאיון ל"אולפן שישי". בעלה של איה בירן, אור, אמר ל"לה רפובליקה": "עכשיו איתן עוד לא מבין מה קרה, הוא מאמין שסבו לקח אותו לחופשה לישראל, אבל בהמשך הוא יבין ויהיו השלכות פסיכולוגיות".

אסון הרכבל והמאבק על איתן | סיקור N12:

בריאיון ראשון מאז שחטף על פי החשד את נכדו לישראל, סיפר שמואל פלג: "החיים שלי השתנו ב-23 במאי, איבדנו חמישה אנשים באסון מזוויע, אסון שאחראים לו אנשים חסרי רגש ותאבי בצע - שלושה דורות נמחקו ברגע אחד, וזה משהו שמשאיר לך פער וחור עצום בלב. אתה בן-אדם שונה לגמרי אחר כך".

שמואל פלג, סבא של איתן בירן  (צילום: החדשות 12)
שמואל פלג, סבא של איתן בירן | צילום: החדשות 12

"קיבלתי חוות דעת משפטית, עברתי עם החתמת דרכונים מסודרת", הוסיף. "איתן מאושר, עטוף בבני המשפחה שלו, ונמצא במקום שהוא צריך להיות, בבית שלו בישראל".

סביב המילים האלו - "הבית שלו בישראל", ניטש בימים אלה קרב איתנים - הקרב על איתן. האסון פתח תיבת פנדורה של ריב בין משפחות שחוצה יבשות, ובמרכזו ילד קטן, בן שש, היחיד ששרד. אימו טל בירן פלג, אביו עמית בירן ואחיו הקטן תום - נספו.

איה בירן, דודתו של איתן (צילום: מתוך כאן חדשות)
איה בירן, דודתו של איתן | צילום: מתוך כאן חדשות
המשטרה בזירת תאונת הרכבל באיטליה (צילום: רויטרס)
אסון הרכבל באיטליה | צילום: רויטרס

"אנחנו פעלנו על פי חוק, ואיתן יצא בדרך חוקית", התעקש פלג. "הדרכונים שלו ושלי אושרו ברשות שדות התעופה, יום לפני. טובתו של הילד גוברת על האינטרס האישי שלי, ואז אני מחליט שאני מציל את הילד, אני מביא אותו לארץ. לקחתי רכב, קיה. נסעתי עם איתן. הדרכונים נבדקו מול השגרירות בשווייץ, אושרו והמראנו באופן חוקי לחלוטין לארץ".

"אני בתוך מאבק קשה. ארבעה חודשים אני באבל מטורף, בסחרור. המשפחה שלי מרוסקת", הוא מספר. המחשבות שלי נתונות אך ורק לטובתו של הילד, טובתו של איתן. "מה זה אמנת האג? אני סבא, אני סבא של הילד. אני לא מבין באמנות האג, אני סבא של הילד".