אסון באיטליה: 5 ישראלים נהרגו אמש (ראשון) בהתרסקות רכבל בצפון המדינה, בהם זוג הורים ובנם שמקום מגוריהם באיטליה, והסבים של אם המשפחה - שמתגוררים בישראל. ילדם הבכור במצב אנוש, פונה במסוק לבית החולים בטורינו ושם נותח - כך נמסר ממשרד החוץ. בתאונה הטרגית נהרגו לפחות 14 בני אדם.

מדובר בהתרסקות של רכבל "סטרזה-מוטארונה" בצפון איטליה שמקשר בין אגם "מג'ורה" לבין הר הסמוך לרכס האלפים. הרכבל מוביל תיירים ומקומיים רבים מהעיירה סטרזה ונישא לגובה של יותר מ-1,590 מטרים מעל פני הים. באיטליה מדווחים שהקרון צנח מגובה של כ-20 מטרים, כ-300 מטרים לפני שהגיע לתחנה, אולם עדיין לא ברור מה גרם לכך.

אסון רכבל באיטליה (צילום: רויטרס)
קריסת רכבל באיטליה | צילום: רויטרס
המשטרה בזירת תאונת הרכבל באיטליה (צילום: רויטרס)
משטרת איטליה בזירת התרסקות הרכבל | צילום: רויטרס

התאונה התרחשה במקום מבודד ולכוחות החילוץ היה קשה מאוד להגיע לזירה. הממונה על חקירת האסון אמר כי כעת הם יצטרכו לבדוק מדוע מערכות הבטיחות לא עבדו. לדבריו, ברכבל יש מערכת ביטחון שאמורה למנוע את קריסת הקרון, אבל המערכת נכשלה. עוד הוסיף כי החברה שמייצרת את הקרון בדקה את הרכבל בנובמבר האחרון, אך הוא לא היה פעיל בימי הקורונה ולכן עולים סימני שאלה רבים סביב הגורם לתאונה.

מילו חצבני, נשיא הקהילה היהודית במילאנו, אמר לניב רסקין: "הם חשבו לטייל אתמול וככה זה נגמר. אסון גדול לקהילה שלנו. הבן שנפצע במצב לא טוב".

"זה מקום שאני מכיר טוב מאוד. הוא לא רחוק ממילאנו ואני בעצמי הייתי בו כמה פעמים. עוד לא יודעים בדיוק מה קרה אבל מה שיודעים הוא שב-2016 היה התיקון האחרון שעשו והכול היה בסדר. עכשיו מנסים לדעת מה קרה בדיוק". חצבני הוסיף: "יש אדם מהקהילה שמסייע למשפחה. אני נוסע לשם היום. הדודה שלו נמצאת איתו ואמרו שזה עוד ייקח זמן. הוא פצוע במצב לא טוב. הוא נותח אתמול".

מ', ישראלי שמתגורר סמוך לאתר, סיפר ל-N12: "למעלה יש אתר סקי שפועל רק בחורף אבל יש אטרקציה שקוראים לה Alpiland שפועלת רק בקיץ ועמוסה בתיירים ישראלים, ככה שהצוות המתפעל יודע קצת מילים בעברית. האתר קרוב לנמל התעופה מלפנסה ו-100 ק"מ ממילאנו ככה שיש גם תיירות זרה וגם מקומית. היום באמת, אחרי יותר משנה, היו המון תיירים שבאו לאזור. גם מזג האוויר היה מעולה".

הזירה של תאונת הרכבל באיטליה (צילום: רויטרס)
"התרסק כ-300 מטר לפני ההגעה לתחנה" | צילום: רויטרס

ראש עיריית סטרזה, מרסלה סברינו, סיפרה כי הרכבל נסע במעלה ההר ולפתע הוא נפל מגובה של כ-20 מטרים, פגע בקרקע והתגלגל כמה פעמים במורדות התלולים - עד שפגע בעצים ונעצר. עוד סיפרה כי חלק מהקורבנות נמצאו בתוך הקרון, ואחרים נמצאו מחוצה לו - כנראה לאחר שעפו ממנו. דובר שירות ההצלה האלפיני של איטליה, סימונה בובביו, אמר מוקדם יותר כי הקרון נפל במהלך נסיעה במעלה ההר, אך לא סיפק הסבר לאסון.

ולטר מילאנו, דובר נוסף של שירות ההצלה הלאומי, אמר בריאיון לרשת תקשורת מקומית כי שני הילדים שנפצעו באורח קשה הועברו במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית החולים בעיר טורינו. עוד הוסיף מילאנו כי קרון הרכבל נפל מנקודה גבוהה מאוד וכעת שרוי מרוסק ביער שמתחת.

הזירה של תאונת הרכבל בצפון איטליה (צילום: רויטרס)
קריסת הרכבל בצפון איטליה | צילום: רויטרס
הזירה של אסון הרכבל באיטליה (צילום: AP)
זירת תאונת הרכבל | צילום: AP

באיטליה ציינו כי הרכבל נפתח רק לאחרונה על רקע ההסרה הדרגתית של הגבלות הקורונה במדינה והדגישו כי בין השנים 2014 ל-2016 הרכבל לא פעל כלל בשל עבודות שיפוצים. המסע במעלה ההר אורך כ-20 דקות ובכל קרון יכולים להיכנס עד 40 נוסעים. פסגת ההר מוגדרת כיעד תיירותי פופולרי באיטליה, זאת בשל הנוף המשקיף על אגם מג'ורה ועל הרי האלפים שמסביב.