תמונות בלתי נתפסות מאמריקה: חודשיים לאחר הבחירות שבהן הפסיד הנשיא טראמפ, ובמהלך הדיון שהתקיים אמש (רביעי) ונועד לאשר רשמית את התוצאות שקובעות שג'ו ביידן יהיה הנשיא הבא, תומכי טראמפ רבים מחו על התוצאות. המצב יצא משליטה ומפגינים רבים פרצו לגבעת הקפיטול - וחוללו מראות קשים ומבישים שייחקקו לעד בהיסטוריה האמריקנית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות על המהומות בקפיטול ב-N12:

במהלך מבצע ההשתלטות של כוחות המשטרה על בניין הקפיטול, בוצע ירי חי - ממנו נפצעה באורח אנוש אישה שמתה מפצעיה לאחר מכן. המשטרה עדכנה כי בסך הכול נהרגו 4 אנשים במהלך המהומות, לצד 52 מפגינים שנעצרו. שני מטעני חבלה אותרו במטות המרכזיים של המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית. ראש עיריית וושינגטון די. סי. הכריזה על מצב חירום למשך 15 יום - שיהיה בתוקף גם ביום השבעתו של ביידן לנשיאות ב-20 בינואר.

תומכי טראמפ מסרבים לקבל את ההפסד ופותחים במהומות בוושינגטון (צילום: AP)
תמונות חסרות תקדים בוושינגטון | צילום: AP

כתבות נוספות ב-N12:

סגן הנשיא מייק פנס פונה מגבעת הקפיטול על ידי השירות החשאי, ועוצר כללי הוטל על וושינגטון. טראמפ פנה לתומכיו: "לכו הביתה באהבה ושלום - זכרו את היום הזה לנצח". טוויטר ופייסבוק נעלו זמנית את חשבונו של הנשיא ומחקו פרסומים שהעלה.

בתיעודים הרבים שזורמים בשעות האחרונות מגבעת הקפיטול, נערמות עוד ועוד תמונות שקשה להאמין שהן אמיתיות, מלב לבה של הדמוקרטיה האמריקנית, שמשמשת מופת ודוגמה למדינות רבות אחרות בעולם כולו. בשלל סרטונים ותמונות מוושינגטון, נראים תומכי טראמפ משתוללים, פורצים לקודש הקודשים של הדמוקרטיה האמריקנית - וקוראים תיגר על התוצאות.

נראה שהמפגינים הצליחו במשימתם, כשעצרו את המשך ההליך הרשמי שהחל אמש בגבעת הקפיטול, שבסיומו התוצאות הרשמיות היו אמורות להיות מאושרות. יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה שלאחר שיחות עם סגן הנשיא פנס ואחרים, התקבלה החלטה להמשיך את ההליך הלילה (שעון ארה"ב), ברגע שגבעת הקפיטול תפונה. לקראת השעה 3:00 שבו המחוקקים לקונגרס, להמשך ההליך המסודר של העברת השלטון לביידן. בעוד שבועיים בדיוק מהיום, ביידן אמור להישבע אמונים - ולהיכנס רשמית לתפקיד. 

סגן הנשיא מייק פנס דיבר בפתח חידוש הדיון בקפיטול, ואמר לפורעים: "לא ניצחתם היום, אלימות לא מנצחת. שאלוהים יברך את הפצועים, את מי שהגן על המקום הזה ואת אמריקה - בואו נשוב לעבודה". בסיום דבריו, זכה סגן הנשיא למחיאות כפיים.

קולות האלקטורים שחולצו מהאולם בזמן הפריצה לבניין:  

תומכי טראמפ מסרבים להכיר בהפסד ופתחו במהומות, גבעת (צילום: AP)
המהומות האלימות מחוץ לגבעת הקפיטול | צילום: AP

 

טוויטר איימה: החשבון של טראמפ Hינעל לאלתר

טוויטר הודיעה הלילה שנעלה את חשבונו של הנשיא טראמפ ל-12 שעות, והזהירה אותו מנעילה תמידית אם ימשיך להפיץ מידע כוזב. מוקדם יותר, הוסרו ציוצים מחשבונו.

בציוץ שפרסם בשעה 1:00 התייחס הנשיא היוצא טראמפ לאירועים האלימים וכתב: "הדברים והאירועים האלה קורים כאשר ניצחון פוליטי קדוש נלקח בכזו רשעות וחוסר ממלכתיות מפטריוטים גדולים שקיבלו יחס לא הוגן כל כך הרבה זמן. לכו הביתה באהבה ושלום, נזכור את היום הזה לנצח"; גם את הציוץ הזה סימנה טוויטר ככזה שעלול להכיל מידע שגוי.

הציוץ שטוויטר הסירה:

 

מהומות בוושינגטון מפגינים פורצים לבניין הקפיטול (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

בסרטון שהפיץ בעמוד הטוויטר שלו, טראמפ שב וחידד את המסר שלו שהבחירות "נגנבו", ובאותה נשימה - קרא למוחים לחדול ממעשי האלימות וללכת הביתה. "הבחירות האלה נגנבו ואני מבין את הכאב שלכם, כולם יודעים שניצחנו בענק - אבל אתם צריכים ללכת הביתה ולכבד את אנשי החוק והסדר. אל תשחקו לידיהם של מי שמתנגדים לנו". פייסבוק מצידה, הסירה את הסרטון שפרסם הנשיא האמריקני.

גם בפייסבוק חסמו את יכולתו של הנשיא טראמפ לפרסם בחשבונו, למשך 24 שעות, בעקבות ההפגנות האלימות בוושינגטון. פייסבוק הסירה סרטון שפרסם הנשיא בטענה כי לא עמד בכללים: "הערכנו שתי הפרות מדיניות שיביאו לחסימת החשבון למשך 24 שעות". 

קודם לכן, קרא נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן, להרגיע את הרוחות - והפציר בנשיא המכהן טראמפ לקרוא לתומכיו לסגת: "הדמוקרטיה שלנו נמצאת תחת מתקפה חסרת תקדים. זה לא משהו שראינו כמותו בתקופתנו. זו מתקפה על מבצר החירות, על הקפיטול. זו מתקפה על נציגי העם ומשטרת הקפיטול, מי שנשבעו להגן על העם. אני קורא לנשיא טראמפ לעלות לשידור עכשיו בערוצי הטלוויזיה, כדי למלא אחר השבועה שלו להגן על החוקה ולדרוש לשים סוף למצור הזה. זוהי לא מחאה, זוהי התקוממות, העולם צופה בנו".

 

 

תומכי טראמפ מסרבים לקבל את ההפסד ופותחים במהומות ב (צילום: AP)
תומכי טראמפ לפני שפרצו את דלת בניין הקונגרס | צילום: AP


סגנית הנשיא הנבחר קמלה האריס כתבה: "אני מצטרפת לנשיא הנבחר ג'ו ביידן בקריאה לסיום המתקפה על הקפיטול ועל עובדי הציבור של האומה, וכפי שאמר, 'לאפשר לדמוקרטיה להמשיך הלאה'". גם הנשיא הרפובליקני לשעבר ג'ורג' בוש אמר שהוא "נדהם מחוסר הזהירות של מנהיגים פוליטיים מאז הבחירות". 

 

 גם הנשיא לשעבר ביל קלינטון התייחס לאירועים האלימים וכתב: "היום עמדנו בפני תקיפה חסרת תקדים על הקפיטול, החוקה והמדינה שלנו. התקיפה תודלקה במשך יותר מ-4 שנים של פוליטיקה רעילה שהפיצה במכוון מידע מוטעה, זרעה אי אמון במערכת והעמידה אמריקנים האחד נגד השני".

"תמיד האמנתי שארה"ב מורכבת מאנשים טובים והגונים", הוסיף קלינטון. "אני עדיין מאמין. עלינו לדחות את האלימות, להפוך דף ולהתקדם יחד - לכבד את החוקה, להישאר מאוחדים לממשלה של העם, על ידי העם ועבור העם". 

בחלק מהתיעודים שפורסמו הערב, נראה תומך טראמפ שהצליח לפרוץ לתוך אולם בית הנבחרים. הוא תועד כשהוא עומד בדוכן הנאומים ומכריז שתוצאות הבחירות לא חוקיות - ושטראמפ הוא למעשה המנצח בבחירות. 

בתיעוד נוסף שנראה שנלקח מתוך סרט הוליוודי, נראים מאבטחים בגבעת הקפיטול עם נשקים שלופים שמכוונים לדלת המובילה אל אולם בית הנבחרים – במטרה למנוע ממוחים נוספים לפרוץ למקום. במהלך ההשתלטות על הקפיטול מפגינה נפצעה אנוש מירי, ולקראת השעה 1:00 דווח ברשת NBC כי היא מתה מפצעיה. במשטרה האמריקנית טוענים שעדיין לא ברור מי ירה בה.

 

 

לטענת גורמים בפנטגון, סגן הנשיא פנס, ולא הנשיא טראמפ, הוא שאישר את פריסת המשמר הלאומי. שר ההגנה בפועל, כריסטופר מילר, אמר אמש בהצהרה כי הוא דן על הצבת כוחות המשמר הלאומי בקפיטול עם פנס, ולא עם טראמפ. "היו"ר מיליי ואני דיברנו בנפרד עם סגן הנשיא ועם היו"ר פלוסי, מנהיג הרוב מקונל, הסנאטור שומר על המצב בארה"ב", אמר מילר. "הפעלנו באופן מלא את המשמר הלאומי כדי לסייע לאכיפת החוק הפדרלית והמקומית. אנו ערוכים לספק תמיכה נוספת לפי הצורך ובהתאם לבקשת הרשויות המקומיות".

מפגין נפגע בעיניו מגז מדמיע מחוץ לגבעת הקפיטול, וושינגטון (צילום: AP)
מפגין שנפגע מגז מדמיע בוושינגטון | צילום: AP

בעקבות האירועים החריגים, קבוצת ראשי עסקים שמייצגת 14,000 חברות אמריקניות ובהן אקסון ופייזר, דרשה מבכירי הממשל האמריקני לשקול הדחה מיידית של טראמפ - אחרי שעודד את המחאה בקפיטול. סטפאני גרישם, ראש הסגל של הגברת הראשונה מלניה טראמפ, הגישה מכתב התפטרות בעקבות האלימות בקפיטול.
מלניה קבלה את התפטרותה - שתיכנס לתוקף באופן מיידי.

המפגינים בתוך מבנה הקפיטול, השוטרים על ידם חסרי אונים (צילום: AP)
מוחים בתוך בניין הקונגרס | צילום: AP

 

 


תומכי טראמפ מסרבים לקבל את ההפסד ופותחים במהומות ב (צילום: AP)
תומכי טראמפ במפגן כוח בבירה | צילום: AP
תומכי טראמפ מסרבים להכיר בהפסד ופתחו במהומות, גבעת (צילום: AP)
תומכי טראמפ מתפרעים בבירה האמריקנית | צילום: AP

תומכי טראמפ לא מקבלים את ההפסד, וושינגטון (צילום: רויטרס)
תומכי טראמפ בוושינגטון, היום | צילום: רויטרס