זה לא משחק וזו לא סדרת טלוויזיה, אלה החיים האמיתיים - וזה הסתיים באובדן חיים. תמונות הטירוף אמש מתוך הקונגרס האמריקני הן ביטוי מזוקק לתקופת נשיאותו השערורייתית של דונלד טראמפ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הכתובת הייתה על הקיר, ודונלד טראמפ הוא זה שכתב אותה. מיום הבחירות טראמפ מסרב להכיר בתוצאות ומפמפם לתומכיו שהניצחון נגנב מהם. שמענו אותו רוטן, מדיח, ומאיים על מי שלדעתו יכולים לשנות את התוצאות לטובתו ולא עושים זאת. צפינו בו מסית, משלהב ומעודד את תומכיו לעשות מעשה. והם יצאו לקרב - מונחים ב-GPS שהוא סימן.

מהומות בארה"ב‎ (צילום: AP)
4 הרוגים, בניצוחו של טראמפ | צילום: AP
מהומות בגבעת הקפיטל (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

יודעי ההיסטוריה האמריקאית ציינו שב-1814 הבעיר צבא בריטניה את הקונגרס יחד עם עוד סמלי ריבונות בארצות הברית (במסגרת מלחמת 1812 הנשכחת שמכונה "מלחמת העצמאות השנייה"). אז זה היה צבא זר שהעלה באש את הקונגרס של ארצות הברית, אמש היה זה הנשיא המכהן של ארצות הברית. כן, דונאלד ג'יי טראמפ. הדמוקרטיה האמריקאית כיבתה את הלהבות במחיר חייהם של ארבעה בני אדם. זול במונחים של מלחמת אזרחים אמריקאית. ועדיין דמיהם על ידיו של טראמפ.

המפגין שהתיישב על כיסא היושב ראש זה טראמפ. המפגין שצולם ברוטונדה (המבואה שמחברת בין אולם הסנאט לאולם בית הנבחרים, שנמצאת תחת כיפת מבנה הקונגרס) כשהוא מחופש לחיית פרא, זה טראמפ. הגזענים והאנטישמים ששידרו את הפלישה שלהם לכל גולש הם טראמפ. וגם המפגינה שנפצעה פצעי מוות במהלך הפלישה לקונגרס היא דונלד טראמפ. אבל הוא, נשיא ארצות הברית, עשה את המינימום כדי לעצור את הטירוף.

דונלד טראמפ (צילום: Erin Schaff - Pool, GettyImages)
הסית, שילהב ועודד את ההמונים לעשות מעשה - טראמפ | צילום: Erin Schaff - Pool, GettyImages

כתבי הבית הלבן דיווחו שהוא שהה בבית הלבן וצפה בטלוויזיה. לא כינס צוות יועצים, לא בחן אפשרויות להחזיר את הסדר על כנו. למנוע שפיכות דמים. כן, זהו טראמפ, הנשיא ה-45 של ארצות הברית. הפתעת הבחירות של 2016, שאיש לא ערער על ניצחונו הדחוק, שג'ו ביידן, כסגן נשיא הוביל בנחישות את תהליך אישור הבחירה שלו בקונגרס, שברק אובמה העביר לו את השלטון באופן חלק וראוי כנדרש.

מה שהתרחש אמש בוושינגטון היה ניסיון הפיכה שנועד לכישלון במחיר דמים. בשום שלב לא עלתה האפשרות שאיזשהו כלל ישתנה. לכל הכתבים הפרשנים והדוברים היה ברור שב-20 בינואר ג'ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארצות הברית של אמריקה, יושבע בדיוק במקום שבו נשבעים נשיאי ארצות הברית בגבעת הקפיטול. למרגלות הקונגרס. כן בדיוק המקום שעליו הסתערו גייסותיו של טראמפ אמש כדי למנוע את זה. 

את אירועי הלילה הזה הדמוקרטיה האמריקנית שרדה. החוקה הוכיחה שהיא חזקה ועוצמתית. הדיון בקונגרס התחדש מיד אחרי שהפורעים הורחקו ממנו. אבל האנשים האלה לא פרצו לשם בשם כת סגורה או מחתרת סודית - הם מילאו הוראה של נשיא ארצות הברית. הוא הכין אותם, הוא תדרך אותם והם ביצעו. לנשיא הזה קוראים דונלד טראמפ.

שוטרי הקפיטול מכוונים אקדחים לכיוון המפגינים במטרה (צילום: AP)
שוטרי הקפיטול עם אקדחים שלופים | צילום: AP

וזה מוביל לשאלת ההדחה. התיקון ה-25 לחוקה האמריקנית מאפשר לסגן הנשיא להדיח את הנשיא ולהחליפו במקרה שנמצא בלתי כשיר בהחלטה של הקבינט או הקונגרס. במהלך הלילה נשמעו קריאות לממש את הסעיף הזה ולהדיח את טראמפ כבר עכשיו כדי למנוע ממנו לשלוט במוקדי הכוח בשבועיים שנותרו לשלטונו. בארבע השנים בבית הלבן, רשם טראמפ שיא בהחלפת שרים ויועצים. ההגונים שבהם נזרקו, לפי עדותם, משום שאמרו לו – לא, אדוני הנשיא, את זה אתה לא יכול לעשות. נוכח תמונות הטירוף אמש לא נותר אלא לדמיין מה רצה לעשות והם הבהירו לו שאינו יכול.

שרי ההגנה של ארצות הברית הזהירו השבוע מפני ניסיון שלו להשתמש בצבא כדי לאחוז בשלטון. אמש הוא מנע פעולה ביטחונית שיכולה הייתה למנוע את הביזיון. אם יישאר בתפקידו בשבועיים הקרובים, הוא יכול להורות על מתקפה גרעינית כדי להאפיל על הכישלון.