"חשש מהסתה לאלימות": בצעד חסר תקדים, הרשת החברתית טוויטר החליטה הלילה (בין שישי לשבת) להשהות לצמיתות את חשבונו הפרטי של נשיא ארה"ב היוצא דונאלד טראמפ. החשבון, אחריו עקבו כ-90 מיליון בני אדם, נסגר יומיים לאחר הפריצה של תומכיו לבניין הקפיטול בוושינגטון. הסיבה לסגירה - חשש מהמשך הסתה ב-11 הימים שנותרו לו בתפקיד. טראמפ הגיב מהחשבון הרשמי של הנשיא אך גם ציוצים אלה נמחקו. קודם לכן הודיעה יו"ר בית הנבחרים לוועדה המחוקקת - תתכוננו לצעד הבא בעניין הדחת טראמפ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כשעתיים לאחר חסימת חשבונו, הגיב טראמפ דרך המשתמש הרשמי של נשיא ארה"ב לו 33.4 מיליון עוקבים. "אנחנו לא נושתק!", כתב הנשיא והוסיף: "נדאג לבניית פלטפורמה משלנו בעתיד הקרוב", במהירות רבה מחקו בטוויטר גם את הציוצים הללו. עוד נכתב: "חופש הביטוי לא מעניין את טוויטר". כעבור שעה נוספת, בשל הפרת חוקי טוויטר נחסם גם החשבון שהיה אחראי על ניהול קמפיין הבחירות של טראמפ לנשיאות - "TEAMTRUMP@".

ההתפתחוית המסעירות מגיעות יומיים לאחר נאום טראמפ בגבעת הקפיטול, שם הנשיא חזר על טענותיו כי הבחירות נגנבו ואף קרא לסגנו מייק פנס להקשות על ההליך הסמלי של אישור תוצאות הבחירות. כשהתחיל הדיון בקונגרס פרצו המהומות על ידי תומכי טראמפ שמטרתם הייתה לפגום בהליך החלפת הממשל שעתיד להסתיים ב-20 בינואר. בתגובה למהומות, העלה טראמפ סרטון בו קרא לתומכיו "ללכת הביתה בשלום" אך גם הזכיר כי "הבחירות נגנבו". טוויטר חסמה את הסרטון וציינה כי הוא "עלול להכיל מידע שקרי".

יום לאחר המהומות, השעתה טוויטר את חשבונו של טראמפ בעקבות מספר ציוצים שהרשת החברתית הגדירה אותם ככאלו העלולים להוביל לאלימות. כעבור 12 שעות ורק לאחר שטראמפ הסיר 3 ציוצים, חשבונו חזר לפעול. באותו היום הודיע מייסד פייסבוק מארק צוקרברג כי חשבונותיו של טראמפ באינסטגרם ובפייסבוק נחסמו ולא ישובו לפעול עד לאחר החלפת השלטון ב-20 בינואר.

המהלך של טוויטר חסם לטראמפ את הגישה לפלטפורמה הכי משמעותית שלו שבה מסריו יכלו להגיע למיליוני העוקבים דרך המשתמש הראשי שלו - "realDonaldTrump@". ההסבר לחסימה הגיע בשורת ציוצים שבהם נכתב כי "לאחר מבט מעמיק בציוציו האחרונים של טראמפ, יחד עם ההקשר שבו נכתבו, הוחלט להשעות באופן קבוע את חשבונו".

מהומות בארה"ב‎ (צילום: AP)
ציוצים "בעלי סבירות גבוהה לעודד אנשים לשחזר את הפשעים שבוצעו בגבעת הקפיטול". המהומות | צילום: AP

עוד נאמר כי שני ציוצים שפורסמו בחשבון של טראמפ במהלך יום שישי מהווים הפרה של המדיניות נגד אלימות שהתוותה החברה. בנוסף, נקבע כי שניים מהציוצים שפרסם הנשיא הם "בעלי סבירות גבוהה לעודד אנשים לשחזר את הפשעים שבוצעו בגבעת הקפיטול".

הדחת טראמפ על הפרק

הדמוקרטים הודיעו כי הצבעה בקונגרס על הדחתו של הנשיא עשויה להתקיים בשבוע הקרוב, בתקווה שאיום ההדחה יביא להחלטת סגן הנשיא פנס והקבינט להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה שאומר כי סמכויותיו של הנשיא יעבור לסגנו. יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי קראה לקונגרס "לעשות כל מה שביכולתו כדי להגן על האמריקנים".

טראמפ לא לוחץ את ידה של ננסי פלוסי בנאום מצב האומה (צילום: sky news, skynews)
הסיכוי להדחה לא גבוה. ננסי פלוסי, מייק פנס ודונלד טראמפ | צילום: sky news, skynews

לא ברור איך הדחה כזו אכן תקרה, הרי מהקונגרס ההליך יעבור למשפט בסנאט, שם הרפובליקנים עדיין מחזיקים ברוב וככל הנראה יפילו את ההחלטה. בנוסף, יש צורך ברוב של שני שליש מחברי הסנאט. כתבי האישום שניסחו הדמוקרטים מהווים האשמות של טראמפ בהתנהגות בלתי הולמת ונכתב בהם כי "טראמפ עודד אלימות נגד הממשל של ארה"ב בניסיון להתחמק מהפסדו נגד הנשיא הנבחר ביידן". באישומים ישנה התייחסות גם לשיחת הטלפון שניהל הנשיא עם מזכיר ג'ורג'יה ודרש ממנו לבצע ספירה חוזרת של הקולות במדינתו.

"עם כבוד גדול, ההתלבטויות שלנו יימשכו", אמרה פלוסי לאחר שיצאה מפגישה בת שלוש שעות עם חברי קונגרס דמוקרטיים. בכל הנוגע להפעלת התיקון ה-25 לחוקה, לשם הפעלתו יש צורך ביצירת ועדה בתוך הקבינט שתיתמך בסגן הנשיא ותקבע כי הנשיא לא מסוגל לבצע את תפקידו, ללא צורך בהצבעה בסנאט. לפלוסי יהיה קשה להצליח גם בדרך זו מפני שהתיקון דורש תמיכה של סגן הנשיא פנס בהדחת הנשיא. נכון לעכשיו, נמסר לרויטרס כי פנס נגד הפעלת התיקון ה-25.