יומיים לפני הבחירות הגורליות בג'ורג'יה שיכריעו איזו מפלגה תשלוט בסנאט, פרסם אמש (ראשון) הוושינגטון פוסט הקלטה ובה נשמע הנשיא טראמפ מתווכח ביום שבת בשיחת טלפון עם מזכיר מדינת ג'ורג'יה ולכאורה מנסה להשפיע עליו לשנות את תוצאות הבחירות לנשיאות שהתקיימו ב-3 בנובמבר. במקביל, אמש נבחרה ננסי פלוסי בת ה-80 לכהונה נוספת כיו"ר בית הבנחרים האמריקני לאחר ניצחון דחוק.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשיחה עם מזכיר מדינת ג'ורג'יה בראד רפנספרגר טען לכאורה טראמפ כי מוטלת על המזכיר החובה לבחון מחדש את תוצאות הבחירות לנשיאות שבהן הפסיד לביידן ב-11,779 קולות בג'ורג'יה. "אני רק רוצה למצוא 11,780 קולות, שזה קול אחד יותר ממה שיש לנו, כי ניצחנו במדינה הזאת", אמר הנשיא בהקלטה. "אני חושב שאתה צריך להגיד שתבחן את זה מחדש, ואתה יכול לבחון את מחדש, אבל תבחן עם אנשים שרוצים תשובות, לא עם אנשים שלא רוצים למצוא תשובות".

בתוך כך, על רקע אי-ודאות פוליטית וכינוסו של הקונגרס ה-117 בתולדות ארה"ב, ננסי פלוסי נבחרה לכהונה נוספת בתור יושבת ראש בית הנבחרים האמריקני ותכהן בתפקיד בפעם הרביעית. כל זאת כשעוד לא נקבע סופית מי מבין המפלגות תשלוט בסנאט. פלוסי ניצחה ברוב דחוק של 7 קולות - 209:216.

אחרי סגן הנשיא, יושב ראש בית הנבחרים הוא השני בתור לתפקד כנשיא בעת הצורך, וכעת שלושת התפקידים שמורים לדמוקרטים. לפני הבחירות שנערכו בנובמבר, לדמוקרטים היה רוב משמעותי בבית הנבחרים. אך דווקא כאשר נבחר נשיא דמוקרטי, איבדה המפלגה 11 מושבים וכעת היא בעלת רוב של 212:222 על פני הרפובליקנים בבית הנבחרים. אם זה לא מספיק, היו 5 דמוקרטים שבחרו לא לתמוך בפלוסי אך לא הצביעו למועמד הרפובליקני קווין מקארתי.

יו"ר בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי (צילום: reuters)
"זה הזמן שהאומה שלנו תבריא". יו"ר בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי | צילום: reuters

"כפי שהושבענו היום, אנו מקבלים על עצמנו אחריות מרתיעה ותובענית בדיוק כמו זו שדורות קודמים לנו קיבלו. אנו מתחילים את כהונת הקונגרס החדש בתקופה של קושי יוצא דופן", אמרה פלוסי בת ה-80 בנאום המציין כי יותר מ-350 אלף אמריקנים מתו כתוצאה ממגפת הקורונה.

"זה הזמן שהאומה שלנו תבריא. הבסת נגיף הקורונה תמשיך להיות בעדיפות ראשונה עבורנו", הוסיפה פלוסי והתחייבה כי יינתן סיוע בנוסף לחבילת הסיוע האחרונה בשווי 892 מיליארד דולר שאושרה בקונגרס בדצמבר.

מאזן הכוחות בין שתי המפלגות נהיה צמוד יותר השנה ויכול גם לעודד חברים מתונים מכל מפלגה להגמיש את שריריהם הפוליטיים. על אחת כמה וכמה לאחר שטראמפ יעזוב את הבית הלבן ב-20 בינואר וביידן, שהתמודד כאיש מרכז ייכנס לתפקיד.

מנהיג הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים סטני הויר, אמר בהצהרה כי הוא מקווה שהקונגרס החדש "יסיים את הפילוג בין המפלגות ויתחיל בפרק חדש של שיתוף פעולה בין הדמוקרטים והרפובליקנים". אבל הרוב הדמוקרטי שקטן לאחר הבחירות והמגפה שעדיין משתוללת, הפכו את הבחירה מחדש ליו"ר בית הנבחרים למסובכת יותר עבור פלוסי, האישה היחידה שהחזיקה בתפקיד.

"זה לא אישי. זה לא זדוני. זה פשוט מייצג תחושה במחוז שלי", אמרה הנציגה הדמוקרטית אליסה סלוטקין ממישיגן לעיתונאים לפני שהצביעה "נוכחת". "אנו זקוקים ליבול אחר (של מנהיגים) המייצג נתח רחב יותר של המדינה", אמרה סלוטקין.

"אנחנו מהווים מספר קטן מדי של קולות כדי שנסתכן בהפסד תפקיד היו"ר למפלגה הרפובליקנית", אמרה הנציגה הדמוקרטית אלכסנדריה אוקסיו-קורטז - פרוגרסיבית ששואפת למנהיגות חדשה במפלגה אך עדיין הצביעה בעד פלוסי. "ההצבעה גדולה יותר מאיתנו ויש לה השלכות", הוסיפה.

בסנאט, סגן הנשיא מייק פנס השביע 32 סנאטורים, וניהל את ההשבעה לתפקיד בזוגות בגלל הגבלות הקורונה. בג'ורג'יה, שם יתקיימו בחירות לסנאט - זכייה רפובליקנית במושב אחד או בשניהם תחזק את הרוב הרפובליקני בראשות מיץ' מקונל.

2 זכיות דמוקרטיות בג'ורג'יה יניבו סנאט של 50-50, ובמצב כזה סגנית הנשיא הדמוקרטי הנבחר קמלה האריס תהיה אחראית להכרעה במצב של שוויון בסנאט ברגע שתושבע לתפקיד ב-20 בינואר. הקונגרס האמריקני מורכב מ-435 חברי בית הנבחרים הנשלחים מכל מדינה באופן יחסי לאוכלוסייתה, ועוד 100 סנאטורים שכל 2 מהם מייצגים מדינה אחרת בארה"ב בלי קשר לגודלה או לכמות תושביה.