שעות ספורות לפני סיום כהונתו, נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ חנן הלילה (בין שלישי לרביעי) את יועצו לשעבר סטיב באנון ואת המפעיל הישראלי של ג'ונתן פולארד, אביאם סלע. נוסף על כך, בוול סטריט ג'ורנל דווח הלילה כי הנשיא היוצא שוקל להקים מפלגה חדשה בשם "הפטריוטים". על-פי הדיווח, טראמפ התייעץ בימים האחרונים עם יועציו ועוזריו הקרובים, והוא שוקל לפרוש מהמפלגה הרפובליקנית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החנינה של סלע ובאנון באה לצד מספר חסר תקדים של יותר מ-140 מקורבים, בני משפחה וחברי קונגרס לשעבר שחנן הלילה טראמפ. על פי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, בקשת סלע לחנינה נתמכה בידי ראש הממשלה נתניהו, שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר, ושגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן.

ישראל אף הגישה בקשה רשמית לחון את סלע לצד התנצלות עמוקה, כדי לשים סוף לפרשה שהעיבה על יחסי ארה"ב-ישראל. באנון כיהן כאסטרטג הראשי של הבית הלבן למשך שבעת החודשים הראשונים לכהונת טראמפ. הוא נעצר בסוף חודש אוגוסט בחשד להלבנת הון ולהונאת תורמים לממשל טראמפ.  

סטיב באנון, ארכיון (צילום: רויטרס)
יועצו לשעבר של טראמפ, סטיב באנון | צילום: רויטרס

גם לפני כחודש הודיע הנשיא טראמפ על הענקת שורת חנינות נשיאותיות לכמה ממקורביו. אז חנן הנשיא 26 אנשים, ובהם איש הנדל"ן צ'ארלס קושנר, אביו של ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא. עוד חנינה הוענקה על ידי טראמפ לפול מנפורט בן ה-71, ששימש בעבר כמנהל הקמפיין שלו. 

דיווח: טראמפ חושב להקים מפלגה חדשה

הוול סטריט ג'ורנל דיווח הלילה כי על פי מקורבים לנשיא היוצא, הוא שוקל להקים מפלגה חדשה - ולפרוש מהמפלגה הרפובליקנית. זאת, לאחר שחברים רבים במפלגה הפנו לו גב ברקע המהומות האלימות והפריצה לבניין הקפיטול לפני כשבועיים. בין הבכירים במפלגה הרפובליקנית שגינו את הנשיא היוצא נמצאים מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל, שטען כי טראמפ ראוי להאשמות בגין עידוד המהומות בקפיטול.

 

טראמפ: "פייסבוק אנטי טראמפ, פייק ניוז" (צילום: רויטרס)
יעזוב את המפלגה הרפובליקנית? | צילום: רויטרס

על-פי הדיווח, סקרים מראים כי טראמפ שומר על תמיכה חזקה בקרב המצביעים למפלגה הרפובליקנית, ומעבר לכך, רבים מהמצביעים למפלגה נעשו מעורבים פוליטית יותר בזכות הקמפיין של טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016.

עם זאת, ההיסטוריה מראה כי מפלגה שלישית בפוליטיקה האמריקנית מתקשה בהשגת תמיכה מספקת כדי למלא תפקיד מרכזי בבחירות לנשיאות המדינה. בעברו טראמפ השתייך לכמה מסגרות פוליטיות מלבד המפלגה הרפובליקנית בהן המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפורמיסטית, ואף היה עצמאי לתקופה קצרה.

בעוד מספר שעות: ג'ו ביידן יושבע לנשיאות ארה"ב

היום תיערך ההשבעה הנשיאותית של ג'ו ביידן והוא ייכנס באופן רשמי לתפקידו. ביידן ואשתו ג'יל טסו אמש לוושינגטון ממדינת הולדתו דלאוור לקראת הטקס. עם העלייה למטוס, הנשיא הנבחר התקשה לעצור את הדמעות. הוא הביע צער על כך שבנו בו, שנפטר מסרטן בשנת 2015, לא זכה לחזות ברגע המרגש של אביו. 

ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
בכה מהתרגשות לפני העלייה למטוס. הנשיא הנכנס ג'ו ביידן | צילום: רויטרס

טראמפ בנאום הפרידה: מאחל הצלחה לממשל החדש

אמש טראמפ נשא את נאום הפרידה שלו מהתפקיד ובו קרא להתפלל למען הממשל החדש של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, מבלי להזכיר את שמו של האחרון. "השבוע אנו חונכים ממשל חדש ומתפללים להצלחתו בשמירה על ביטחונה ושגשוגה של אמריקה", אמר הנשיא היוצא. "אנו מבקשים את איחולינו ואנחנו רוצים שיהיה להם מזל - מילה חשובה מאוד".

דונלד טראמפ  (צילום: AP)
טראמפ. מכיר בהפסד | צילום: AP

"הסכנה הגדולה ביותר העומדת בפנינו היא אובדן האמון בעצמנו, אובדן האמון בגדולתנו הלאומית", הוסיף טראמפ בנאומו. "אמריקה היא לא אומה ביישנית של נשמות מאולפות שצריכות הגנה מפני מי שאנחנו לא מסכימים איתם".

"עשינו את מה שהתכוונו לעשות ואפילו יותר", הוסיף טראמפ. "לקחתי על עצמי את הקרבות הקשים, את המלחמות הקשות ביותר, את הבחירות הקשות ביותר - כי זה מה שבחרתם שאעשה".על המהומות בגבעת הקפיטול אמר: "כל האמריקנים נחרדו מההתקפה על הקפיטול שלנו. אלימות פוליטית היא התקפה על כל מה שאנו מוקירים כאמריקנים. לעולם אי אפשר לסבול את זה".