ג'ו ביידן הושבע לנשיא החדש של אמריקה - וקרא לאחדות: ג'וזף (ג'ו) רובינט ביידן ג'וניור הושבע הערב (רביעי) לנשיאה ה-46 של ארצות הברית של אמריקה על מדרגות הקפיטול, אותו המקום שרק לפני שבועיים נפרץ בידי תומכיו המשולהבים של הנשיא לשעבר, דונלד טראמפ, במראות שטלטלו את אמריקה ואת העולם כולו. לפניו, הושבעה קמלה האריס לסגנית הנשיא הראשונה בתולדות ארצות הברית וגם לאישה השחורה הראשונה בתפקיד - ועשתה היסטוריה כפולה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות ב-N12:

"אני, ג'וזף רובינט ביידן הבן, נשבע כי אמלא באמונה את תפקיד נשיא ארצות הברית ואעשה כמיטב יכולתי לשמור, להגן ולקיים את חוקת ארצות הברית. ויהא האל בעזרי", אמר ביידן - ולאחר שנשא את השבועה, הפך רשמית לנשיא ארצות הברית. 

"אחיי האמריקאים", פתח ביידן את נאומו הראשון כנשיא, "זהו יומה של אמריקה. זהו יומה של הדמוקרטיה. יום של היסטוריה ותקווה. במשך השנים הארוכות, אמריקה נבחנה שוב ושוב וניצבה בפני האתגר. היום אנחנו חוגגים לא את ניצחון המועמד, אלא את ניצחונה של המטרה, מטרת הדמוקרטיה. האנשים, רצון העם נשמע, ורצון העם זכה לאוזן קשבת".   

ג'ו ביידן נשבע בטקס ההשבעה לנשיאות ארה"ב (צילום: רויטרס)
נשבע אמונים. נשיא ארה"ב ה-46 ג'ו ביידן | צילום: רויטרס


"אנחנו אומרים שהדמוקרטיה היא שברירית, היא יקרה ללבנו, הדמוקרטיה במקרה הזה ניצחה", הדגיש הנשיא החדש, "וכעת, במקום זה, שרק לפני מספר ימים האלימות חשבה שידה תהיה על העליונה, אנו באים כעם אחד לפני האל, ללא מחלוקת, כדי להעביר את השלטון כפי שעשינו במשך מאות רבות". 

ג'ו ביידן וג'יל ביידן בנשיקה לאחר ההשבעה (צילום: רויטרס)
ג'ו וג'יל ביידן ברגע המאושר שלאחר ההשבעה | צילום: רויטרס

"אני נשבעתי אמונים בזה הרגע", אמר ביידן, "אני נשבעתי שבועה שנשבע בה לראשונה ג'ורג' וושינגטון. אבל הסיפור האמריקאי לא תלוי באחד מאיתנו או בכמה מאיתנו, אלא על כולנו, ואנו העם אשר שואף לאחדות מושלמת.‎ זוהי אומה נפלאה, אנחנו אנשים טובים ועם כל הצרות והתלאות, שלום ומלחמה, הגענו כה רחוק, אבל עדיין ארוכה הדרך לפנינו. אנו נמשיך בנחישות, מאחר ועבודה רבה לפנינו. היום ישנן גם בעיות, אבל גם פתרונות. עלינו לשקם, עלינו להבריא, לאושש ויש לנו הרבה מה להרוויח". 

"העולם כולו נתון תחת ייאוש, אנחנו חייבים לנצח בקרב הזה"

"מעט אנשים בהיסטוריה של האומה ניצבו בפני אתגרים גדולים כל כך וניצבו בפני אתגרים דומים לאלה שאנו ניצבים בפניהם היום", הוסיף הנשיא, "היום, כאשר אנו מדברים על מגפה אשר נטלה חיים רבים כל כך, אמריקה איבדה אלפי אנשים, אלפי משרות ירדו לטמיון.‎ הקריאה להישרדות מגיעה מהעולם כולו. היום העולם כולו נתון תחת ייאוש. אנחנו חייבים לנצח בקרב הזה. עלינו להתגבר על כל האתגרים האלה כדי לשקם את הנפש ואת הביטחון של אמריקה. הדבר מצריך יותר ממילים, הדבר מצריך את מה שצריך לעשות בדמוקרטיה - לשאוף לאחדות".  

השבעת נשיא ארה"ב ג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
המסר העיקרי של נאום הבכורה בתפקיד - אחדות. הנשיא ביידן | צילום: רויטרס

"עלינו לאחד את העם, את הארץ", הצהיר ביידן. "אני מבקש מכל אמריקאי להצטרף אליי במטרה נעלה זו. עלינו להילחם באויבים שלנו - בכעס, בשנאה, בקיצוניות, באלימות, במחלה, באבטלה, בחוסר תקווה. נילחם בזה באחדות.‎ אנחנו יכולים לעשות דברים גדולים, דברים חשובים, לתקן עוולות, לתת לאנשים מקומות עבודה טובים, ללמד את הילדים שלנו בבתי ספר בטוחים, להתגבר על הווירוס הקטלני. אנו יכולים להביא לצדק בין הגזעים ולהפוך את אמריקה שוב לכוח המוביל לטובה בעולם כולו". 

השבעת נשיא ארה"ב ג'ו ביידן (צילום: CNN)
הזוג הנשיאותי החדש. ג'ו וג'יל ביידן | צילום: CNN

"זה הרגע ההיסטורי שלנו, של האתגר אל מול המשבר, והאחדות היא הדרך קדימה", הדגיש ביידן. "אנו חייבים להגיע לרגע הזה כאמריקה מאוחדת, ואם נעשה זאת - אני מבטיח לכם שלא ניכשל. היום, ברגע הזה, במקום הזה, בוא נתחיל מחדש. כולנו יחד. בואו נתחיל להקשיב האחד לשני, לשמוע זה את זו, לראות זה את זו. בוא נראה כבוד זה לזו. הפוליטיקה לא חייבת להיות אש ולהבות שהורסת כל דבר בדרכה". 

"אל תאמרו לי שאי אפשר לשנות דברים, השבענו אישה ראשונה לסגנית נשיא"

במהלך נאומו, התייחס ביידן גם לבחירתה של קמלה האריס לאישה הראשונה שמכהנת כסגנית נשיא: "אנחנו עומדים כאן, מסתכלים על שדרת המול הגדולה שבה דיברו על חלומות. אנו עומדים כאן כשלפני 108 שנים, בהשבעה אחרת, אלפי מפגינים ניסו לחסום את הנשים והגברים שרצו זכות שווה להצבעה, והיום אנחנו מציינים את השבעתה של האישה הראשונה שנכנסת לתפקידה כסגנית נשיא - ואל תאמרו לי שאי אפשר לשנות דברים".

קמלה האריס נשבעת (צילום: רויטרס_)
קמלה האריס מושבעת לסגנית נשיא ארצות הברית | צילום: רויטרס_


ביידן הבהיר כי למרות המחלוקות הפוליטיות, יש לאחד את השורות – והצהיר שיכהן כנשיא של כל אמריקה: "המחלוקת לא צריכה להביא לפירוד, אני מבטיח לכם שאני אהיה הנשיא עבור כל האמריקאים, כל האמריקאים ואני מבטיח לכם שאני אלחם באותה מידה עבור אלו שלא תמכו בי כשם שאלחם עבור אלו שתמכו בי".‎

עוד התייחס ביידן למשבר הקורונה שגבה 400 אלף קורבנות בארצות הברית: "אחיי האמריקאים, בעבודה שיש לפנינו, אנחנו נצטרך האחד את השני, אנחנו נצטרך את הכוח שלנו כדי לעמוד בחורף הקשה הזה.‎ זו יכולה להיות התקופה הקשה ביותר של הווירוס. אנו צריכים לשים בצד את הפוליטיקה ולהתמודד עם המגפה הזו כאומה אחת".

ביידן הגדיר את הזמן בו אנו חיים כשעת מבחן, זאת על רקע המראות הקשים מהקפיטול לפני שבועיים – אותו ניסיון לדכא את הדמוקרטיה ואת האמת: "אנחנו ניצבים בעיצומה של התקפה כנגד הדמוקרטיה. אלימות, חוסר שוויון, גזענות, משבר אקלימי.‎ תפקידה של אמריקה בעולם הוא לעמוד בפני כל האתגרים האלה".

השבעת הנשיא ג'ו ביידן (צילום: רויטרס_)
עולים לעבר עידן חדש. בני הזוג ביידן והאריס-אמהוף | צילום: רויטרס_

"אנחנו רוצים להגיע לעולם טוב יותר עבור הילדים שלנו. אני מאמין ואני בטוח שגם אתם, שנצליח, וכאשר נעשה זאת - אנחנו נכתוב את הפרק המהולל הבא בהיסטוריה של העם האמריקאי", הוסיף.‎ "אני רוצה לומר שוב בפני האל ובפניכם: אני נותן לכם את דברתי, אני תמיד אגן על החוקה. אני אגן על הדמוקרטיה. אני אגן על אמריקה". 

"אנחנו ננקוט בדמוקרטיה ובצדק‎, שהחירות של אמריקה שוב תהיה מגדלור ההולך לפני המחנה גם בדורות הבאים. וכך, עם מטרה ונחישות, אנחנו עוברים לאתגרים של היום. אנחנו נתמכים על ידי אמונה, על ידי אהבה לארץ שאנחנו אוהבים בכל ליבנו.‎ ברך האל את אמריקה ואת צבאה של אמריקה. תודה לך, אמריקה". 

ליידי גאגא ריגשה עם ההמנון, טראמפ לא נכח בטקס 

ביידן הושבע לנשיא על ידי שופט בית המשפט העליון ג'ון רוברטס. השבעתו מגיעה יותר מ-30 שנה לאחר שהשיק את הקמפיין הראשון שלו לנשיאות. מאז ניסה ביידן להגיע לבית הלבן פעם נוספת - וכשל, ואילו כעת, כשהוא בן 78, הוא זוכה להגשים את חלומו - ולהפוך לנשיא הבא של אמריקה. 

בכבוד לשיר את המנון ארצות הברית של אמריקה זכתה הזמרת ליידי גאגא, שריגשה את הקהל בביצוע ווקאלי מרשים. גאגא הייתה אחת התומכות הבולטות של ביידן במהלך קמפיין הבחירות - והופיעה במהלכו. אחרי גאגא, הופיעה בהשבעה גם הזמרת ג'ניפר לופז, ששילבה בביצוע שלה גם כמה משפטים בספרדית. 

ג'ו ביידן בכנסייה לפני ההשבעה (צילום: רויטרס)
הנשיא הנכנס ביידן ורעייתו ג'יל בכנסייה | צילום: רויטרס
מאות אלפי דגלים במקום קהל בטקס ההשבעה של ביידן‎ (צילום: רויטרס)
מאות אלפי דגלים בשדרת הענק שמול גבעת הקפיטול - במקום קהל | צילום: רויטרס
מאות אלפי דגלים במקום קהל בטקס ההשבעה של ביידן‎ (צילום: רויטרס)
אווירה חגיגית בכל זאת בוושינגטון, למרות המגפה | צילום: רויטרס

הנשיא החדש ביידן השתתף מוקדם יותר בטקס בכנסייה בקתדרלת סנט מת'יו בוושינגטון, לצד הגברת הראשונה החדשה ג'יל ביידן וסגנית הנשיא הנכנסת האריס. ביידן, שיהיה הנשיא הקתולי השני בהיסטוריה של אמריקה אחרי ג'ון קנדי, נשא תפילה - וצייץ לאחר מכן בטוויטר: "זהו יום חדש לאמריקה". 

זמן קצר לפני תחילת הטקס, צייץ ביידן סרטון מרגש לרעייתו, ג'יל, שתהיה הגברת הראשונה, וכתב: "אני אוהב אותך, ג'ילי, ואני לא יכול להיות יותר אסיר תודה שאת לצדי במסע הזה". 

 

הנשיא לשעבר טראמפ עזב את וושינגטון - בלי לחכות לביידן  

טראמפ החליט לשבור את כללי הטקס - ולא נשאר כדי לקבל את פניו של ביידן. מוקדם יותר, הוא ורעייתו מלאניה המריאו מהבית הלבן במסוק לעבר שדה התעופה שבבסיס הצבאי אנדרוז שבמרילנד, שם נערך להם טקס פרידה קצר.

משם הם המריאו בטיסת אייר פורס 1 האחרונה שלהם לכיוון אחוזת הנופש של הנשיא "מאר-א-לאגו" בפלורידה. רגע לפני שעזב את הבית הלבן, טראמפ דווקא כן שמר על מסורת אחת לפחות: הוא השאיר לביידן מכתב - אך טרם ידוע מה נכתב בו. 

טראמפ נפרד מהבית הלבן (צילום: רויטרס)
הנשיא היוצא טראמפ ורעייתו נפרדו מהבית הלבן | צילום: רויטרס