צ'כיה מתמודדת עם גל שני אכזרי במיוחד. "אנחנו ניצבים בפני קטסטרופה וזקוקים לנס כדי להתמודד עם הקורונה", כך אמר אתמול ראש הממשלה אנדריי באביס, לאור העלייה במספר הנדבקים החדשים בכל יום. כיום צ'כיה, המונה כ-10 מיליון תושבים, נחשבת לאחת המדינות המערביות עם מספר החולים הגבוה ביותר בעולם. בדומה לישראל, גם צ'כיה חוותה בהצלחה יחסית את הגל הראשון, אך כעת מספר המתים הממוצע ליום עלה מ-14 ל-150 בני אדם - באביב הממוצע עמד על 10 מתים ביום. 

המומחים מאמינים שמספר המתים הנמוך בגל הראשון נבע מכך שהאוכלוסייה המבוגרת לא נדבקה אז, ולעומת זאת בגל השני עומד מספר הנדבקים מעל גיל 50 על 35% מהאוכלוסייה. לפיכך, בתי החולים במדינה סופגים מכה קשה גם ברמת כוח עבודה שלהם, כאשר 8,000 רופאים ואחיות חלו או נכנסו לבידוד, מה שהביא את צ'כיה לפנות לעזרת האיחוד האירופי ולייבא רופאים ממדינות אחרות.

רק בשבת מתו בצ'כיה 126 בני אדם ויותר מ-15 אלף נדבקו בנגיף, כאשר מסתכלים על כמות החולים ביחס לאוכלוסייה יש לצ'כיה 1,093 חולים לכל מיליון תושבים, והיא ניצבת שנייה בעולם רק אחרי אנדורה הקטנה. לצורך ההשוואה - ב-7 באוקטובר ישראל נכנסה לסגר כאשר היו במדינה 6,000 נדבקים בדומה לצ'כיה. היום ישראל עם 780 חולים ליום ואילו בצ'כיה מדובר על למעלה מ-15 אלף חולים ליום. 

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

קורונה בצ'כיה (צילום: MICHAL CIZEK, AFP)
מהומות בצ'כיה בשבוע שעבר | צילום: MICHAL CIZEK, AFP

קורונה בצ'כיה (צילום: MICHAL CIZEK, AFP)
קורונה בצ'כיה | צילום: MICHAL CIZEK, AFP

כעת מטופלים בבתי החולים 5,345 בני אדם כשרק לפני שבועיים המספר עמד על 2,503. מספר החולים קשה חצה את ה-800 לעומת 100 שהיו בגל הראשון. לפני שישה ימים הוחלט בצ'כיה על סגר מלא שכולל סגירת מסעדות, חנויות ובתי הספר. חוץ מהסטודנטים לרפואה, כל ההשכלה הגבוהה גם הושבתה ויש הגבלת תנועה לאוכלוסייה.

ראש הממשלה הזהיר כי ייתכן שיצטרכו לנקוט גישה מחמירה אפילו יותר: "שבוע הבא הוא שבוע גורלי, אם לא יקרה נס לא תהיה לנו ברירה אלא להקשיח את ההנחיות". בממשלה ישנה ביקורת על התקהלויות גדולות, בייחוד בשווקים של פראג בסופי השבוע, ונוסף לכך, התקשורת המקומית מדווחת כי יש אזרחים שחוצים את הגבול לפולין הסמוכה כדי לערוך קניות.

אזרחי צ'כיה אינם תומכים בראש ממשלתם, בניגוד לתמיכה שלה זכה בתקופת הסגר הראשון. לדבריו, התוכנית של הממשלה היא לנסות לחזור לסוג של שגרה לקראת חג המולד, אך הוא מודה שהוא אינו יכול להבטיח זאת.

עוד ב-mako בריאות:
>> זה מה שקנאביס עושה לנגיף הקורונה
>> הפעולה הפשוטה הזאת יכולה להגן עליכם מקורונה
>> מחקר חושף: זה הגיל שבו המוח מתחיל להתדרדר

בדומה לישראל, גם הצ'כים נתקלים בביקורת על פתיחת הסגר הראשון מוקדם מדי, ונטען כי היה עיכוב בהנחיות לסגר השני. בתחילת ספטמבר התנהל ויכוח לגבי ההנחיות, כאשר שר הבריאות המליץ על עטיית מסיכות בבתי הספר אך ראש הממשלה החליט שלא ואמר בפרלמנט: "תפסיקו להתעסק בקורונה כל היום". כעת התנצל באביס על האיחור בתגובה לגל השני: "אני מתנצל על שפסלתי אפשרויות בתחילת הגל, לא העליתי בדמיוני שזה יקרה. לצערי זה קרה וכעת הדבר החשוב ביותר הוא להגן על חיי אזרחינו".