בעקבות מספר הולך ועולה של נדבקים בקורונה, צ'כיה נוקטת בצעדים דרסטיים. החל מיום חמישי כמעט כל החנויות במדינה ייסגרו, למעט סופרמרקטים ובתי מרקחת.

ההגבלות האלו דומות מאוד לאלו שנראו בתחילת השנה. מנגד, ובשונה מהסגר ההרמטי שנכפה על הישראלים, יותרו ביקורים משפחתיים, יציאה מהבית לביקור רופא או לעבודה, לקניות חיוניות, וטיולים בפארקים ובטבע.

העלייה מספר הנדבקים נמשכת כבר מספר שבועות. היום (רביעי) נרשם שיא שלילי עם 11,984 מקרים מאומתים תוך 24 שעות. אוכלוסיית המדינה גדולה מעט יותר מאוכלוסיית ישראל – 10.7 מיליון תושבים. יותר מ-1,600 בני אדם מתו כתוצאה מקורונה מאז תחילת המגיפה. צ'כיה נחשבת לאחת המדינות האירופאיות עם שיעור ההדבקה הגבוה ביותר לכל 100 אלף תושבים.

שר הבריאות של צ׳כיה, רומאן פרימולה, הכריז השבוע (שני) על חובת עטיית מסיכה באזורים עירוניים ובמכוניות. עד יום שני, חובת עטיית המסכה הייתה תקפה רק בעת הנסיעה בתחבורה ציבורית ובשהייה בתוך מבנים. צ׳כיה הייתה בין המדינות הראשונות בעולם שהכריזה על חובת עטיית מסכה, עם התפרצות הקורונה בעולם המערבי. באמצע חודש מרץ הכריזה המדינה על חובת עטיית מסיכה בכל מקום מחוץ לבית.

שיאי נדבקים גם במדינות נוספות

בליטא, מספר הנדבקים בקורונה הגיעו לשיא בפעם הרביעית החודש. על פי נתוני רשות הבריאות בווילנה, 311 תוצאות חיוביות נרשמו תוך 24 שעות. זו העלייה הגבוהה ביותר ביום מאז תחילת המגיפה. השיא הקודם במדינה הבלטית היה 255 נדבקים חדשים.

המצב מחמיר גם במדינות אחרות במזרח אירופה. בסלובניה אותרו 1,503 חולים ב-24 השעות האחרונות, על פי דיווחי הממשלה. מדובר בשיעור כפול של נדבקים לעומת התוצאות לפני חמישה ימים.

גם בפולין מספר הנדבקים ממשיך להיות בשיא עם 10,040 חולים שאותרו ביום אחד. בקרואטיה נמצאו ביממה האחרונה 1,424 מקרים חדשים.