עזבו אתכם מהייטק או מעבודה מהבית, אחת העבודות שתמיד נראות מגניבות מהצד היא להיות סדרן בתיאטרון או בקולנוע. קל מאוד לקנא בהם ולחשוב שכל מה שהם עושים כל היום זה לצפות בסרטים האהובים עליהם או בהצגות הכי טובות, אבל מאחורי הקלעים - העבודה כרוכה גם בהרבה מאוד קשיים, שנגרמים בין היתר בגללינו – הקהל. סהר שמואלי (24), סדרנית מזה שנתיים בתיאטרון היהלום ברמת גן, הספיקה לחוות לא מעט אירועים קיצוניים לשני הכיוונים. לאחר כל התלאות הללו, היא חושפת בפנינו את כל הסודות מאחורי התפקיד – ממה סדרנים באמת עושים בזמן הצגה, דרך מי הסטנדאפיסט הכי מוצלח בתעשייה ועד למקום הכי טוב באולם.

בפרקים הקודמים:
>> איפה להשאיר למנקה את הכסף ואיך תדעו שהעבודה נעשתה? מנקה שיודעת
>> שליח וולט מגלה: 
איזו מנה לא כדאי להזמין?
>> סוכן מכירות מגלה: באיזה יום הכי קונים רכבים בישראל?

חוגגת על הצגות בחינם כל היום?

אחד היתרונות הגדולים בלהיות סדרן, הוא היכולת להנות מכל הצגה או סרט שאתה רק חולם עליו. "יש לנו אפשרות לשבת ולראות הצגות, ואנחנו כמובן לא משלמות עליהן כי אנחנו בעבודה. זה נורא כיף, כי אני יכולה להמליץ לחברים ולמשפחה לאיזו הצגה ללכת", מספרת שמואלי ומוסיפה, "זו עבודה שלא מצריכה הרבה. אנחנו מגיעים, מכניסים את האנשים, וברגע שעברנו את הכניסה הכל נשאר רגוע עד סוף המשמרת. כמובן שיש משימות נוספות בזמן המופע, כמו לוודא שכולם עם מסיכות ולא מצלמים".

מביאה חברים על חשבונך?

"אם אני מקבלת אישור מהמנהל אפשר לבוא ולשבת איתי בצד או על המדרגות וזה תמיד נחמד. בכל זאת, אנחנו לא נוהגים לעשות זאת הרבה כי אנחנו מכבדים את האמנים. זו העבודה שלהם והם צריכים להרוויח עליה כסף".

סדרנים נכנסים אל מאחורי הקלעים בשוטף?


ובכן, הם מתחככים באבק הכוכבים מדי ערב ורואים שחקנים וסטנדאפיסטים מפורסמים, אבל בדיוק כמו הקהל, מסתבר שרק מרחוק. "אף שחקן ואף אומן לא מדבר איתנו, אנחנו לא בקשר איתם. הם מגיעים ונכנסים למאחורי הקלעים הרבה לפני שאנחנו מגיעים לאולם ובסוף ההופעה מתארגנים מאחורה אז כמעט שאין מגע איתם", מסבירה שמואלי. עם זאת, הם נאלצים להתמודד עם כל המסביב -  דבר שלא תמיד נעים לעשות. "אנחנו כן במגע עם הסוכנים, האמרגנים או מי שמנהלים את המופע - בין אם אלו תאורנים או אנשים אחרים של מאחורי הקלעים", היא מספרת ומשתפת, "יש נחמדים יותר ויש פחות, אבל בסופו של דבר אין יריבויות, כעסים או תחושה לא נעימה. כמובן שיש כאלה שמתייחסים אלינו כתחתית שרשרת המזון ויורים עלינו פקודות, אבל למדתי עם הזמן איך לדבר עם כל אחד מהם והיום הם פונים בצורה יותר נעימה". 

מה הסיפור עם ריבים על מקומות ישיבה?

אין דבר יותר מעצבן מלריב עם אנשים על מקומות ישיבה באולם, אבל נראה שלפעמים זה בלתי נמנע. "כמעט ואין בעיות עם מקומות ישיבה, אבל אם יש ריבים - הם לרוב מתקיימים באולמות מלאים, כשאנשים הזמינו כרטיסים בשורות נפרדות ופשוט מחליטים להתיישב ביחד", מתארת שמואלי ומדגישה, "יש בלאגן סביב והיו מקרים שבהם זה כמעט הגיע לאלימות פיזית".

יש הצגות שרבים בהן הכי הרבה?

"הריבים הכי גרועים שראיתי זה בהצגות ילדים. לא הייתי בהצגת ילדים אחת שלא היה בה ריב או חיכוך בין הורים, ואז אנחנו צריכים להרחיק את אחד ההורים".

באיזה יום הכי כדאי להגיע להצגה?

רוב האנשים שומרים את הבילויים שלהם לסופי השבוע, כשלמעשה היום האולטימטיבי הוא בכלל באמצע השבוע. "הייתי ממליצה על אמצע שבוע, וספציפית ביום רביעי, כי גם אם בוקר למחרת תהיה עייפות יש רק את חמישי לעבור", ממליצה שמואלי ומסבירה, "בסופי שבוע בדרך כלל יש תורים גדולים, בגלל הבדיקה של התו הירוק, ואם תבואו באמצע שבוע תחסכו את זה".

מהו המקום הכי טוב לשבת בו?

אם אתם מוכנים להתנדב לשמש כבשר תותחים לסטנדאפיסט בהופעה, אל תפחדו לשבת מקדימה. "ההחלטה היכן לשבת באולם תלויה בעד כמה אתם רוצים להשתתף בסטנדאפ ושיפנו אליכם. יש סטנדאפיסטים, כמו שחר חסון למשל, שנמצא בקשר עם הקהל, ואם רוצים יחס עדיף לשבת בשורות הראשונות" מסבירה שמואלי ומסייגת, "בזמן האחרון יש סטנדאפיסטים שמנסים להתייחס גם לשורות האחרונות". המקום האהוב עליה באופן אישי, הוא דווקא באמצע: "אני אישית מעדיפה לשבת בין האמצע לסוף, כי זה נותן ראייה רחבה יותר של מה שקורה. זה גם יותר נוח לצאת לשירותים או לצאת מהאולם בסוף ההופעה, כי בדרך כלל הדלתות ממוקמות למטה או למעלה".  

על איזה מופע שרץ עכשיו את ממליצה?

מתוך כל ההצגות והסטנדאפים ששמואלי ראתה, האהוב עליה כרגע הוא המופע של אודי כגן. "הסטנדאפ של אודי כגן מנצח את הכל. הוא שנון וההומור שלו הוא ברמות של אין דברים כאלה", היא ממליצה ומפרטת, "הוא מצליח להפוך סיטואציות לא פשוטות מחיי היום יום, כמו פוסט טראומה והלם קרב, לנושא קליל ונגיש. הוא תמיד חותם במסר של אף פעם לא להפסיק לאהוב ולדבר על רגשות. ראיתי את המופע הזה כבר 5 פעמים ואני כל פעם נהנית מחדש".

מהו המופע שתמיד סולד אאוט?

המופע הכי מבוקש לדבריה, הוא הסטנדאפ של שחר חסון: "זה מופע שתמיד סולד אאוט והאולם מפוצץ. זה ברמה שיש אנשים שמגיעים אלינו מקריית שמונה ומהדרום, ואין הופעה אחת שלו שיש בה מושב אחד פנוי".