דומה שהעולם נחלק לשלושה: אלו שחיים על טייק אוואי, אלו שלא יכולים בלי אוכל ביתי מעשה ידיהם ואלו שמג'נגלים בין השניים במינונים כאלו ואחרים. איך שלא יהיה, סביר שיצא לכם לפגוש בשליח בשלב מסוים בחייכם. לעיתים, אף יותר פעמים משאתם פוגשים את הפרטנרים שלכם לחיים.

והשליחים הללו, עם קסדות על ראשיהם, הם אוצר של ידע: מאילו מנות כדאי שנתרחק, באיזה שעות הכי טוב להזמין וכמה טיפ אנחנו באמת צריכים להשאיר? פגשנו שליח שיודע ושמנו אותו על המוקד לקבל את התשובות החשובות שישרתו אותנו בפעם הבאה שנזמין אוכל.

שליח שיודע

הכירו את אוריון אנטה, 27, שליח בוולט, שהפך בשנתיים האחרונות לשליח סלב בעקבות פוסטים משעשעים שהוא מעלה בפייסבוק. הנטע, או אם תרצו: "מרמרת במרשתת" גר בתל אביב, אליה היגר מעמק חפר ומתחזק קריירת שליח ענפה כבר מעל שנתיים - זמן רב לפני שהקורונה הגיעה והפכה את השליחים לאלילים.

בעמוד הפייסבוק שלו, משתף הנטע סיפורים משעשעים מחייו כשליח, בכתיבה מהירה, זורמת ובעיקר ללא סימני פיסוק מתוך אג'נדה קיומית. להיות שליח בשבילו זו אומנם עבודה זמנית, אבל כזו שהפכה אותו לכוכב. "יש לג'וב הזה יתרונות וחסרונות אבל לי זה התאים, אף אחד לא אומר לך מתי לעבוד, אתה מרוויח לפי כמה שאתה עובד, ואין לך מגבלה. החסרונות הם שאתה צריך לדאוג להמון דברים כמו רואה חשבון, מיסים, להפריש לעצמך פנסיה וכו'".

מהי השעה הכי טובה להזמין אם אני רוצה שהאוכל יגיע מהר?
"השעות שיש בהן הכי הרבה משלוחים הן בצהריים, בין 12:00-15:00 כשכל ההייטקיסטים מזמינים למשרד. בשעות הערב השעות העמוסות הן 19:00-23:00 - כאשר אנשים מזמינים הביתה. לכן, הכי מומלץ להזמין בשעות המתות האלו או מאוחר מאוד בלילה. אבל השעה הכי טובה היא 16.00".

מהו המקום שהכי הרבה מזמינים ממנו? "נראה לי שמקדונלדס".

מהו סוג האוכל האהוב על הישראלים המזמינים? "המבורגר או פיצה".

מה לא מומלץ להזמין במשלוח?
"אני לא הייתי מזמין חומוס. זו מנה שצריכה להגיע טרייה ישר לצלחת. אז כל מנה שעונה על הדרישה הזאת - ותרו על המשלוח".

איזה דברים אפשר להזמין ורובנו לא יודעים בכלל?
"בדיקות קורונה, חיתולים, סיגריות, אפשר להזמין היום הכול מוולט".

מה תמיד שואלים אותך?
"למה שליחים בוולט עוברים באדום? אני, שיהיה ברור, לא עובר באדום".

כמה טיפ נותנים היום?
"תרבות הטיפים השתנתה קצת בזמן האחרון. לא כולם משאירים טיפ וזה בסדר, הם משלמים על המשלוח. הממוצע לטיפים נע בין 5-10 שקלים אבל לא כולם משאירים. אני מרגיש שכבר כמה שנים התרבות הזו במגמת ירידה".

מה הטיפ הכי טוב שקיבלת?
"פעם הגעתי לאיזו כתובת ואז הסתבר שהלקוח התבלבל ונתן לי כתובת שגויה. כשהגעתי, הוא שלח אותי לכתובת הנכונה ובתמורה פרגן ב-50 שקלים טיפ".

איך אנשים פותחים לך את הדלת?
"בכל המצבים האפשריים. פותחים לי לא מעט אנשים בתחתונים. יש גם כאלו שפותחים עם מסיכה, כאלה עם עיניים אדומות שברור מה קרה שם. בקיצור, ראיתי אנשים בכל מצבי הצבירה".

הסיפור הכי מופרך שקרה לך בעבודה:
"הגעתי לאיזה בניין ושאלתי מישהו שעמד שם מחוץ לבניין מה הקוד. הוא גילה לי אותו ואשתו התחילה לצעוק עליו בזמן שכולנו במעלית. זו הייתה סיטואציה מוזרה. שיתפו את הסיפור הזה גם בצינור".

כמה כסף אפשר להרוויח מלהיות שליח בוולט:
"בגדול מקבלים כ-18 שקלים למשלוח, והמחיר עולה במידה והשליחות רחוקה יותר - אבל זה תלוי בשליח ובכמות המשלוחים. לאחרונה ירדה כמות המשלוחים. או שיש יותר מדי שליחים או שאנשים פחות מזמינים, אבל יש ירידה משמעותית בעבודה לאחרונה. פעם לא היה לנו רגע לנשום והיום זה לא ככה. היום יושבים רבע שעה או 20 דקות למשלוח הבא. הבעיה היא שאתה לא מרוויח כסף על 20 דקות האלו אז זה מרגיש לי פחות משתלם עכשיו. היו לי פעמים שהרווחתי 120 שקלים בשעה, אבל לא לשכוח שזה לא כולל מיסים ודלק וכו'. בתקופות הטובות היית מרוויח 8,500-9,000 בחודש. ראיתי אנשים שעושים גם יותר, סביב 12,000-13,000 אבל אין פה שעות נוספות. אתה מרוויח לפי כמה שאתה עובד ללא הטבות".

מה הכי מעצבן אותך באנשים שעושים משלוחים?
"יש אופציה באפליקציה שבה אתה מסמן האם להשאיר את הדברים מחוץ לדלת ויש אנשים שלא מסמנים את זה באפליקציה. אז אני מגיע לדלת, מצלצל וצועקים לי מתוך הבית שאשאיר את המשלוח בחוץ. האמת שזה מבאס כי אפשר לפתוח ולהגיד תודה, אבל יאללה, שום דבר לא קריטי. בתור שליח אני לוקח אוכל מנקודה A לנקודה B ומרוויח על זה כסף. בן אדם לא הזמין אינטראקציה עם שליח. אני לא מצפה ממנו ליותר מדי".