מצד אחד אין דבר מהנה יותר מלהירקב על הספה מול גלילה אינסופית בסמארטפון ועל הדרך ללעוס מסטיק ולנסות להפריח את הבלון הכי גדול בעולם. אבל מהצד זה נראה כמו הדבר הכי בזוי, לא בריא וחסר אחריות שיכול להיות. בייחוד אם אמא שלכם נמצאת בקרבת מקום. אבל אנחנו כאן להאיר את יומכם ולשתף אתכם שדווקא ההרגלים המגונים של כולנו הם לא כאלה רעים לנו. למעשה הם אפילו עשויים להשפיע לטובה על האנרגיות, מצב הרוח, המוח ואפילו הבריאות שלנו. אז קחו מסטיק ותמשיכו מכאן.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לקלל: מפחית לחץ ומשפר את העמידות לכאב

מתברר שקללות עוזרות לנו בכל מיני דרכים. הן יכולות להפחית לחץ ולעזור לנו להתמודד עם תסכולים. מתברר שקללות אף יכולות לעזור לנו להתמודד עם כאב, כך לפי מחקר שנערך בבית הספר לפסיכולוגיה של אוניברסיטת קיל. תחשבו למשל על הסרת שיער בשעווה – בדיוק בשלב משיכת השיער, קללה עסיסית תקל על העינוי בכך שהיא מאפשרת שחרור רגשי, כך לפי הממצאים. עם זאת, אל תשתמשו בהן יתר על המידה שכן גידופים מרובים יאבדו את ההיקשרות הרגשית שלהם ויהפכו להרגל רע ומיותר. כמו כל דבר בחיים, שמרו על מינונים.

ללעוס מסטיק: מפחית את רמות הלחץ ומגביר את הזיכרון

ראשית, בואו נוריד את הסיפור הזה מהשולחן: אם תבלעו מסטיק, הוא לא יישאר בבטן שלכם לנצח נצחים (אם כי אל תבלעו באופן תדיר, זה עלול לגרום לחסימת מעיים ויתר עניינים). אבל לעניינו: מחקרים מצאו כי ללעיסת מסטיק בזמן קריאה יש השפעות חיוביות רבות על גופנו. ביניהן: שיפור הזיכרון, תשומת הלב, הערנות וקבלת ההחלטות. המשתתפים במחקר התבקשו ללעוס מסטיק במהלך הבדיקות ונמצא כי הם ביצעו 24 אחוז טוב יותר את מבחני זיכרון לטווח קצר והיו טובים יותר ב-36 אחוז במבחני זיכרון לטווח ארוך. מחקר אחר הוכיח כי לעיסת מסטיק גם מקטינה את תחושת הלחץ, מכיוון שהיא מפחיתה את רמות ההורמון קורטיזול שממלא תפקיד בפיתוח תגובות לחץ. ועדיין, כדאי גם שתדעו שיש גם "אבל" ולעיסה תמידית עלולה לגרום לנזקים לא קטנים. המשיכו כאן.

לשחק במחשב: משפר את היכולת שלך ללמוד ולקבל החלטות

יצא לכם לראות בני 8 משחקים פורטנייט או כל להיט אחר? ודאי הבחנתם בקצב המהיר, בתמונות הזזות ובלחיצות האינטנסיביות על העכבר. מדי פעם ודאי שמעתם צעקה אחת או מיליון בדקה. ובכן, אחרי שבחנתם את המשחק ומקווים שצנזרתם את אלו האלימים במיוחד, דעו כי במשחקים האלו טמון אוצר. המהירות והאינטנסיביות למעשה עוזרות לאנשים המשחקים להפעיל הרבה מאוד חושים בו זמנית ולהפוך אותם לכדי קבלת החלטות נכונות ותגובות משופרות, כך לפי מחקר. כמו כן, משחקי וידאו אסטרטגיים מהירים בזמן אמת משפרים את יכולת המוח שלנו ואת יכולת הלמידה שלנו.

via GIPHY

להיות מבולגן: עוזר להגביר את היצירתיות

בגדול, אנחנו בעד האמירה: סדר בחדר – סדר בראש. והוא לא סותר את הנקודה הבאה: מתברר שהרגלים מבולגנים רק משקפים את היצירתיות שחבויה בתוכנו. ניסוי שנערך בבית הספר למנהל של אוניברסיטת קרלסון באוניברסיטת מינסוטה חילק 2 קבוצות אנשים לחדרים שונים: מסודרים ומבולגנים. לשתי הקבוצות נאמר שעליהם למצוא כמה שיותר שימושים בכדורי פינג-פונג ולכתוב אותם. התוצאות הראו כי המשתתפים בחדר המבולגן הפיקו רעיונות יצירתיים יותר. אז תישארו מבולגנים, אבל אולי לפני השינה – תעשו ויש מהיר שלא נדרוך על לגו בטעות?

Y

להתעורר מאוחר: מפחית התקפי לב ושבץ מוחי

תמיד אמרו לכם שאתם כדור שינה ואתם מבזבזים את השנים היפות של חייכם בשינה מרובה? אמרו לכם שאתם עצלנים ונטולי מוטיבציה? ובכן, צוחק מי שצוחק אחרון. כי אתם כנראה, בניגוד למשכימי אור, נמצאים בפחות סיכון להתקף לב ושבץ מוחי. על פי מחקר זה, אנשים שמתעוררים מוקדם מדי עלולים לפתח סיכון ליתר לחץ דם ועלולים לחוות התקשות בעורקים, התקף לב, שבץ ויתר לחץ דם.

לרכל: תורם ליצירת חברויות ומשחרר לחץ

בגדול, אנחנו יודעים שזה אקט פסול שלא מכבד אותנו. זה נמוך, זה רדוד, זה מרושע וזה לא מאפיין את הנשמה הטובה שאנחנו, אבל! רכילות היא גם אנושית ואף עשויה להיות יעילה. לרכילות יש גם השפעה חיובית עלינו. מחקר פסיכולוגי מצא כי רכילות משפרת את הקשר שלנו עם אנשים אחרים ומסייעת לחברות שלנו איתם לצמוח. כמו כן, רכילות מפחיתה את רמות הלחץ והחרדה. לא רק זה, אלא שקבוצות שמרכילות למעשה מתרגלות שיתוף פעולה ומחליפות מידע חברתי טוב יותר. אנחנו רק נשאיר את זה כאן ולא נגיד אפילו חצי מילה על מה שראינו שהבוס עשה אתמול בלילה. סבבה?

עוד ב-mako בריאות:
>> מומחים: הנגיף האסייתי שעלול להפוך למגפה הבאה
>> סובלים מבעיות בעיכול? אולי זאת הסיבה
>> מומחה חושף תסמין חדש: "לשון קורונה"

לדלג על מקלחת: מרכך את העור ושומר על חיידקים טובים

לא התקלחתם יום? יומיים? חכו עם ההיסטריה כי אחת לכמה זמן זה יכול להשפיע לטובה על הבריאות שלנו. מקלחת יומיומית, במיוחד אחת עם מים חמים מאוד, עלולה לייבש את העור ולגרום לקמטים להופיע. אם תרווחו את המקלחות (פעם ביומיים), תאפשרו לעור שלכם להשיב את שמניו הטבעיים, להיות רך וזוהר יותר. כמו כן, מקלחות יומיומיות עם סבון הורגות את החיידקים הטובים שמייצר גופכם כאנטיביוטיקה טבעית. מקלחות תכופות פחות יעזרו לחיידקים הללו להישאר זמן רב יותר על העור שלך ולשמור על בריאותך.