אולימפיאדת טוקיו 2020, היום ה-8 - המשלחת הישראלית: יש עוד מדליה לישראל!. בוקר (שבת) לא פחות מהיסטורי עובר על הנציגים שלנו. נבחרת הג'ודו של ישראל מסיימת עם מדלית הארד בתחרות שמתקיימת לראשונה במשחקים האולימפיים.

הקרבות על מדלית הארד: גילי שריר נתנה כל מה שיש לה, אבל הפסידה למדינה טאימזובה, 0:1 לרוסיה. שגיא מוקי עלה לקרב מול מיכאיל איגולניקוב, שנמצא במשקל מעליו, אבל הטיל אותו באיפון מרשים וזה 1:1. רז הרשקו עלתה מול אלכסנדרה בבינטסבה והשיגה מולה שני וואזארי מהירים שהפכו לאיפון וזה מהפך - 1:2 לישראל. פיטר פלצ'יק ניצח את טמרלן בשאייב ומיד אחר כך תמנע נלסון לוי ניצחה את דריה מזצקיה וזו מדליה אולימפית מרגשת לכל חברי הנבחרת!

תמנע נלסון לוי חוגגת (צילום: רויטרס)
נלסון לוי חוגגת | צילום: רויטרס
גילי שריר מול מריה צ'נטרצ'יו (צילום: רויטרס)
שריר מול צ'נטרצ'יו. שני נצחונות נהדרים | צילום: רויטרס

נבחרת השליחים של ישראל נתנה הופעה מכובדת אך סיימה אחרונה בגמר, במקצה בו בריטניה קבעה שיא עולם וארה"ב סיימה רק חמישית. איתי שני היה קרוב לרבע הגמר בקשתות - אך הפסיד בחץ המכריע. בשיט, יואב כהן ניצח בשיוט המדליות - אך פספס את המדליה בנקודה.

סיקור המשחקים האולימפיים:

ג'ודו

היסטוריה - הפעם ברמה העולמית. לראשונה אי פעם מתקיימת באולימפיאדה תחרות ג'ודו קבוצתית - וישראל היא אחת מ-12 הנבחרת שהבטיחו את השתתפותן. אז איך זה עובד? כל נבחרת תשלח 6 נציגים, 3 גברים ו-3 נשים, שיחולקו ל-6 קטגוריות משקל: עד 73, עד 90 ו-90+ ק"ג לגברים, עד 57, עד 70 ו-70+ לנשים. בכל מקצה הג'ודאים יתחרו זה מול זה בכל קטגוריית משקל והנבחרת הראשונה שתגיע ל-4 ניצחונות תעפיל לשלב הבא. 

שמינית הגמר, ישראל מול איטליה: פיטר פלצ'יק ניצח את מונגאיי וישראל עלתה ל-0:1. תמנע נלסון לוי הפסידה לג'יופרידה ולאחר מכן טוהר בוטבול הפסיד לבאזילה - איטליה הפכה ל-2:1. גילי שריר עלתה מיד לאחר מכן לקרב מול מריה צ'נטרצ'יו שזכתה במדלית ארד רק לפני כמה ימים. שריר לא התרגשה והשוותה ל-2:2. מיד לאחר מכן לי קוכמן הפסיד לפרלאטי - איטליה עולה ל-2:3 ורחוקה ניצחון אחד מעלייה לשלב הבא. נגמר? לא ממש. רז הרשקו עלתה לקרב קשה מאוד מול אליס בלאנדי, השיגה וואזארי בניקוד הזהב והשוותה ל-3:3.

נבחרת ישראל בג'ודו טוקיו 2020 (צילום: רויטרס)
קוכמן, בוטבול והרשקו במתח | צילום: רויטרס

כאן התקיימה הגרלה שקבעה איזה משקל יעלה לקרב המכריע - שמתחיל בניקוד זהב. גילי שריר נבחרה ונאלצה לעלות שוב מול מדליסטית הארד. בתום קרב של כמעט 6 דקות האיטלקיה ספגה 3 עונשים - ישראל ברבע הגמר מול צרפת.

רבע הגמר, ישראל מול צרפת: ראשונה עלתה תמנע נלסון לוי שניצחה את שרה לאוני סיסיק. מיד לאחר טוהר בוטבול הפסיד לגיום צ'יין - דווקא בקרב שהיה אמור להיות הניצחון היחסית בטוח של ישראל במפגש. מיד לאחר מכן גילי שריר ניצחה את מרגו פינו והעלתה את ישראל ל-1:2, שריר ללא ספק הכוכבת של ישראל בתחרות הזו. ישראל עלתה ל-1:3 אחרי ניצחון של לי קוכמן על אקסל קלרגה. צרפת חזרה ל-3:3 עם ניצחונות של רומיין דיקו על רז הרשקו וטדי רינר על אורי ששון. הולכים לקרב מכריע.

לי קוכמן מול קלרגה (צילום: רויטרס)
קוכמן מול קלרגה | צילום: רויטרס

שוב, גילי שריר הוגרלה לקרב המכריע - מול מרגו פינו. אחרי קרב ארוך מאוד, שריר נכנעה וצרפת ניצחה 3:4. זה לא ממעיט מההישג המרשים של שריר בתחרות הזו. כוכבת.

בית הניחומים: ראשון עלה טוהר בוטבול מול אדוארדו ברבוסה והעלה את ישראל ל-0:1. גילי שריר ניסתה להשיג ניצחון נוסף היום, אך הפסידה למריה פורטלה. מיד לאחר מכן ישראל עלתה ל-1:2 עם נצחון של אדוארדו סנטוס, אך ברזיל שוב השוותה עם נצחון של מאיירה אגיאר על רז הרשקו. אלא שאז הגיע פיטר פלצ'יק, העלה את ישראל ל-2:3 אחרי נצחון על רפאל בוזקאריני ותמנע נלסון לוי סגרה עניין עם נצחון על מריסה פימנטה ו-2:4 גדול בסיכום הכללי.

שחייה

נבחרת השליחים גברים\נשים של ישראל עשתה היסטוריה בעצם העליה לגמר המקצה המעורב. במקצה עצמו השחיינים שלנו אומנם סיימו במקום השמיני והאחרון - אך חתמו הופעה מכובדת מאוד בבריכה עם זמן של 3:44.77 דקות.

אנסטסיה גורבנקו בסיום חצי הגמר (צילום: סימונה קסטרווילארי באדיבות הוועד האולימפי בישראל)
תנסה לעשות סנסציה עם השליחים. גורבנקו | צילום: סימונה קסטרווילארי באדיבות הוועד האולימפי בישראל

קשתות

איתי שני, שבמקצה הדירוג השיג את המקום ה-60 מתוך 64, פגש בשמינית הגמר את צ'ין-צ'ון טאנג מטאייפי שבמקצה הדירוג השיג את המקום ה-12. הישראלי הציג קור רוח נדיר כשחזר מפיגור שתי מערכות לשיוויון - אך בחץ המכריע השיג הטאייווני פגיעה בול במרכז המטרה, מה שלא השאיר לשני סיכוי והוא סיים דרכו במשחקים עם המון כבוד.

איתי שני בשמינית הגמר (צילום: עמית שיסל)
איתי שני בשמינית הגמר | צילום: עמית שיסל

שייט

יואב כהן ניצח בשיוט המדליות וניצל 3 פסילות של יריביו - אך פספס את מדליית הזהב בנקודה. אירוע לא פחות ממדהים.

הקשת הישראלי איתי שני באולימפיאדת טוקיו 2020 (צילום: רויטרס)
הקשת הישראלי איתי שני באולימפיאדת טוקיו 2020 | צילום: רויטרס

קטי ספיצ'קוב סיימה את שיוט המדליות במקום האחרון. אומנם לא היה לה סיכוי למדליה עוד לפני, אך ציפינו להופעה מכובדת יותר בשיוט האחרון שלה בטוקיו 2020.