מאבק העם המצרי הביאה להפלת הנשיא חוסני מובארק שהחליט אמש להתפטר מתפקידו אחרי 30 שנה. אחרי 18 ימים של מלחמה עיקשת ברחובות קהיר, המחאה הפכה לחגיגות על לכתו של מובארק, והמפגינים מסכמים 18 ימים של מאבק עיקש שהצליח. רשת אל ג'זירה, שליוותה את המאבק לכל אורכו, מסכמת את המחאה בתמונות.

המחאה החלה בהשראת המהפכה בתוניסיה, שהביאה עמה גל מחאה בעולם הערבי שהתפשט גם למצרים. המחאה התארגנה בשקט ברשתות החברתיות והתפשטה באמצעות האינטרנט בכל רחבי העם המצרי. התקשורת סיקרה את המפגין המצרי שהצית עצמו ב-17 בינואר, אך איש לא חשב שהמעשה הזה יצית את גל המחאה שיתפשט כאש בשדה קוצים.

ברחבי העולם נשמעה לא מעט ביקורת כלפי רשת אל ג'זירה על השימוש הלא אובייקטיבי שעשתה בכלים שברשותה כדי להתסיס את ההמונים. אחרים תולים את הצלחת המהפכה בשימוש שנעשה ברשתות החברתיות במדינה כדי לארגן את ההפגנות. כך או כך ה-11 בפברואר ייזכר בהיסטוריה כיום שבו תם עידן מובארק.

מובארק התפטר - חגיגות בקהיר

סגן הנשיא המצרי עומר סולימאן הודיע אמש בהודעה דרמטית שהנשיא המצרי חוסני מובארק החליט להתפטר באופן מידי מתפקידו. על פי הדיווחים, יעבור השלטון במדינה לצבא ולא לידי סולימאן. בהמשך צפויה מפקדת הצבא למנות ממשלה חדשה, שתורכב מחברים שמקובלים גם על האופוזיציה, זאת במטרה להביא ליציבות שלטונית.

"אזרחים יקרים, בנסיבות מצערות אלה החלות כעת במצרים, החליט הנשיא חוסני מובארק לפרוש מתפקיד נשיא הרפובליקה והטיל על המועצה העליונה של הכוחות המזוינים לנהל את המדינה. אנו פונים לעזרת האל", הודיע סגן הנשיא עומר סולימאן בערב יום שישי.

בתגובה להודעתו של סולימאן, ההמונים בכיכר תחריר החלו לחגוג. "אני לא מאמין שסוף כל סוף הצלחנו להשיג את המטרה", ציין אחד המפגינים בכיכר תחריר. המפגינים בכיכר החלו לשגר זיקוקי די-נור לשמיים. תנועת האחים המוסלמים בירכה את ההחלטה והודתה לצבא על ש"מילא את החלטתו".

לא נמסרו פרטים נוספים אודות מיקומו הנוכחי של מובארק, אך רשת הטלוויזיה "אל-ערבייה" מדווחת היום כי הנשיא עזב את הבירה המצרית והגיע למעונו בעיר הקייט שארם א-שייח'. על פי הדיווח, מלווה מובארק, שכבר לא מתפקד כנשיא בפועל, בבני משפחתו, זאת מתוך חשש שעם המהפכה השלטונית, הוא יועמד לדין.

בעקבות ההודעה, הפנו תותחי הטנקים בכיכר קהיר את קניהם לכיוון ההפוך מזה של המפגינים, במטרה לסמל את המהפכה השלטונית במדינה. מפקד הצבא המצרי טאנטווי קיבל את ההמונים בניפוף ידי ליד הארמון הנשיאותי. הבוקר החלו החיילים להסיר את המחסומים בכיכר א-תחריר, בה נערכה המחאה בשלושת השבועות האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על מה שקורה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהפכה במצרים - סיקור מיוחד:

איך התפטרות מובארק תשפיע על ישראל?

ההמונים במצרים ניצחו - מובארק הלך הביתה

צפו: עדות בעברית מתוך כיכר תחריר

מול המצלמה: רכב דורס עשרות מפגינים בלב קהיר

אזרחי מצרים: "תודה למי שהמציא את הפייסבוק"

צפו: הקרב האלים על הגשר בקהיר

מי אתה, מוחמד אל בראדעי?

צפו: סיור וירטואלי במוקדי המהפכה

"המודיעין לא צפה את ההפיכה במצרים"

נתניהו: "נשמור על השלום עם מצרים"