הנשיא האמריקני ברק אובמה נאם אמש בשידור חי והתייחס למצב במצרים. אובמה ציין כי שוחח עם מובארק ואמר לו שעליו לעמוד מאחורי ההתחייבויות שנשא בנאומו, וכי יש לקיים רפורמה חברתית משמעותית במצרים.

"הממשל שלי עקב מקרוב אחרי המצב במצרים", אמר בפתח הנאום, "הדאגה הראשונה שלנו היא למנוע למנוע פצועים והרוגים נוספים". אובמה המשיך וקרא לרשויות המצריות להמנע מאלימות ובמקביל. אובמה אמר כי לאזרחי מצרים יש את הזכות להתאסף והזכות לחופש דיבור, "אלה זכויות אדם בסיסיות", אמר, "ארה"ב תילחם בעבורן בכל מקום בעולם", לדבריו.

אובמה ביקש מממשלת מצרים להפסיק את השיבושים בתקשורת האינטרנט והסלולר ובמקביל, ביקש מהמפגינים ברחובות להראות איפוק. "זכותכם למחות", אמר הנשיא, "אך עשו זאת באופן שלו".

"אמרתי למובארק שעליו לעמוד בהתחייבויותיו לעם"

"הרגע הנפיץ הזה צריך להפוך לארוע מכונן", אמר אובמה, "חייבות להיות רפורמות בממשל המצרי", לדבריו, "העובדה שהרפורומות האלו לא הונהגו במדינה, הן שבנו את התסכול ברחוב המצרי", אמר.

אובמה ציין גם כי שוחח עם מובארק זמן קצר לאחר שהנשיא המצרי נאם בטלוויזיה במדינה ואמר לו שהוא חייב לעמוד בהתחייבות שלו לדמוקרטיה טובה יותר. "אמרתי לא שיש לו אחריות לעמוד מאחורי מילותיו ולפעול בעקבותיהן", סיפר אובמה על השיחה, "ביקשתי ממנו שיחדול מהאלימות נגד המפגינים ואמרתי לו שעליו לנקוט צעדים משמעותיים לרווחת האזרחים, ולקיים דיאלוג פתוח עם העם" דברי אובמה.

אובמה המשיך בנאומו ואמר כי עתיד מצרים ייקבע על ידי האזרחים. "הם רוצים חיים טובים יותר להם ולילדיהם וממשל הוגן", אמר אובמה, "ארצות הברית תעזור תמיד לחתור לקראת עתיד שוויוני וטוב לכולם", לדבריו.

"ממשלות צריכות להשיג כוח בהסכמה ולא בכפייה", אמר בסוף הנאום, "אני בטוח שצפויים לנו ימים קשים, אך ממשלת ארה"ב תעמוד לצד האזרח המצרי ותעבוד עם הממשל המצרי בניסיון להבטיח עתיד טוב", הבטיח אובמה.

מהומות במצרים - סיקור מיוחד:

המדריך המלא להפיכה במצרים

מובארק: "אני נשאר, הממשלה מפוטרת"

"מה שקורה במצרים מסוכן לישראל"

צפו: מפת המהומות ברחבי מצרים

מצרים: דיווח מיוחד מלב המהומות

פרשנות: ארה"ב מפקירה את מובארק

קלינטון: "יש לאפשר את ההפגנות"

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על ההפיכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק