ממשלת ישראל צפויה לדון הערב (שלישי) בעסקה עם חמאס לשחרור של כ-50 חטופים המוחזקים בשבי בעזה, בהם ילדים ישראלים ואימהותיהם. זמן קצר לפני התכנסות ישיבת הממשלה, מפלגות הציונות הדתית ועוצמה יהודית יצאו נגד העסקה המוצעת, וזאת על סמך המידע שפורסם בתקשורת בדבר פרטיה. למרות התנגדותם הצפויה של חברי שתי המפלגות, העסקה עדיין צפויה לעבור בישיבת הממשלה - זאת בתמיכתם של השרים מהליכוד, מהמפלגות החרדיות ומהמחנה הממלכתי.

"ככל שהפרסומים לגבי עסקת החטופים שתובא לממשלה היום נכונים, העסקה המוצעת רעה ואסור להסכים לה", נכתב בהודעת מפלגת הציונות הדתית, "רעה לביטחון ישראל, רעה לחטופים ורעה לחיילי צה"ל". על פי הודעת המפלגה, הדרך שיש לנקוט להשבת כל החטופים היא "דרך המשך הפעלת הלחץ הצבאי הבלתי פוסק על חמאס עד להכרעה מוחלטת".

השר בן גביר בדיון הוועדה לבטחון לאומי (צילום: ערוץ הכנסת)
השר בן גביר בדיון בכנסת בעניין עונש מוות למחבלים | צילום: ערוץ הכנסת

"הלחץ הצבאי על החמאס עובד ולכן החמאס ויחיא סינוואר מציעים כעת עסקה כזו", הסבירו במפלגה. "חמאס נואש לימי הפוגה כדי להתארגן להמשך הלחימה תוך עריכת מניפולציות חוזרות ונשנות עם יתר החטופים, ועל כן צריך להמשיך את הלחץ ולוודא שכל החטופים משוחררים".

בהודעת מפלגת עוצמה יהודית התייחסו לעובדה כי העסקה תכלול הפוגה בתקיפות של צה"ל ברצועה וטענו כי הדבר יסכן את הכוחות הקרקעיים הלוחמים בעזה. "הדרישה שלנו היא עסקה שתשחרר את כולם, אבל בתנאים שלנו - בלי פגיעה בהמשך חיסול חמאס, ויצירת הרתעה בפני שאר האויבים שסביבנו, שלומדים עכשיו שוב שישראל לא מכניעה את הנאצים, מה שמגביר את הסיכון להישנות זוועות 7.10", כתבו.

"אי אפשר להעדיף נשים על נשים (אחרות) ולהבנתנו גם ילדים על ילדים (אחרים)", המשיכו. "השחרור חייב לכלול את כל החטופים והחטופות. זהות החטופים המשוחררים, כאשר בעזה ייוותרו בעיקר גברים בגירים, יגדיל את הלחץ הבין-לאומי על ישראל להפסיק את הלחימה בעזה או לפחות לצמצמה משמעותית".

רובי חן בצעדה להחזרת החטופים
רובי חן בצעדה להחזרת החטופים

התנגדותן של שתי המפלגות לא התקבלה בהפתעה גדולה, בשל התפיסה השגורה בימין שעסקה מסוג זה היא המשך ישיר של משא ומתן מדיני, אשר מנרמל את צד האויב. חששם של השרים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' הוא שלאחר שישראל תיישם את ההפוגה בלחימה, כשבידי החמאס כבר לא יוחזקו ילדים חטופים, היא תתקשה להשיג בחזרה לגיטימציה בין-לאומית להמשך הלחימה נגד חמאס ותיגרר להפסקת אש ממושכת ולסיום המלחמה.

על אף הודעת המפלגות, בשלב זה נראה שהעסקה תאושר גם אם שריהן אכן יתנגדו לה ברגע האמת. יו״ר ש"ס אריה דרעי הציג את פרטי המתווה לפני זקן מועצת חכמי התורה, שהורה למפלגה לתמוך בעסקה ובהחזרת החטופים. בזכות תמיכתם הצפויה של שרי הליכוד, המפלגות החרדיות וכן של השרים ממפלגת המחנה מהממשלה שהצטרפו לממשלה בפרוץ המלחמה - לעסקה ככל הנראה יהיה רוב בהצבעת הממשלה והיא תאושר.