הוועדה לביטחון לאומי קיימה הבוקר (שני) דיון בנושא הצעת חוק העונשין (תיקון - עונש מוות למחבלים), בניגוד לבקשת משפחות החטופים. נציגי המשפחות שביקשו לדבר, טענו כי קיומו כעת לא נכון: "הדיון כעת מסכן את חיי יקירינו מעבר לסיכון הקיים ממילא, וזאת מבלי שהדבר מקדם תכלית ציבורית כלשהי".

יו"ר הוועדה, חה"כ צביקה פוגל מעוצמה יהודית, אמר בדברי הפתיחה שלו שמשפחות החטופים מקבלות את זכות הדיבור כדי לבקש לעצור את החקיקה עד שיקיריהם יחזרו, אך טען כי אין סתירה בין החזרה של החטופים לעונש המוות: "זה לא עומד בסתירה. כל מי שינסה להציג את זה בסתירה, זה מישהו שמנסה לייצג את החמאס יותר ממה שהוא מנסה לייצג את מדינת ישראל".

 

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר בדיון: "אני רוצה להגיד כאן משהו כי החמאס לא חיכה לחוק עונש מוות למחבלים. הם הלכו לרצוח ולהתעלל ולפגוע לאנוס בלי חוק עונש מוות למחבלים. יותר מזה, כמה רציתי שתיפסק הקייטנה בבתי הכלא, גם בקואליציה ובאופוזיציה, כל עם ישראל חושב כך... ומה לא קראו לי, שר הפיתות. למרות שעשיתי כמה שינויים, לצערי לא נתנו לי להגיע לחלק הארי. חמאס לא חיכה לזה, הם לא מחכים לזה. הם עושים גם בלי עונש, וגם בלי להחמיר את התנאים בכלא כי הם חמאס, הם לא צריכים שום צידוק, הם האויב שלנו. התפיסה שלי, עם כל האהבה, היא הפוכה. אני חושב שדווקא התמרון שאנחנו עושים כרגע מקדם את האפשרות של החזרה של היקרים שלכם, ואני חושב שלהעביר חוק עונש מוות למחבלים נכון".

גיל דיקמן, בן דודה של כרמל גת שנחטפה לעזה, אמר בוועדה: "התחננתי שתעצרו את הדיון, שלא תעשו שום הון על חשבוננו. את הדיונים שצריך לעשות אפשר לעשות גם ביום שאחרי. אתם יודעים שאנשי מקצוע אומרים לכם שזה לא הזמן. אתם יודעים שהחוק הזה לא יעבור עכשיו. בבקשה אל תגידו לנו שאנחנו מייצגים את האנשים שרצחו את המשפחות שלנו. אני כאן בשם כרמל, מבקש שתבחרו בחיים".

ירדן גונן, שאחותה רומי גונן שנחטפה לעזה, אמרה בדיון: "למה אתם נותנים להם כלי כזה לידיים לתלות את האהובים שלנו בתוך עזה ולעשות מזה מופע ראווה? עכשיו אנחנו מתעסקים בעונש מוות למחבלים כשיש לנו עוד אנשים חיים בפנים? איך אתם מרשים לעצמכם לסכן את החיים שלהם בצורה כזאת?"

במשפחות החטופים הוסיפו: "עונש המוות הוא נושא רגיש שצריך להיות נדון תחילה בדיונים סגורים בפורומים מקצועיים. ממילא, הטלת עונש מוות אפשרית גם כיום ואינה מצריכה תיקוני חקיקה. בנסיבות אלה, לדיון היום לא יכולות להיות השלכות מעשיות. קיומו בעיתוי הזה מסכן את חיי יקירינו מעבר לסיכון הקיים ממילא וזאת מבלי שהדבר מקדם תכלית ציבורית כלשהי. לכן ההחלטה לקיימו אינה עניינית. הבאנו את עמדתנו בפני יו"ר הוועדה אך הדבר לא הביא לביטול הדיון".

במהלך הדיון, חה"כ אלמוג כהן מעוצמה יהודית צעק על משפחות החטופים: "קברתי חברים, אין לכם מנדט על הכאב. חבר שלי חטוף גם בעזה. אתם רוצים להגיע לדיון אפקטיבי? תדברו. הערבים הרגו אותנו כשאתם עשיתם קונצרטים של שלום".

 

חה"כ אפרת רייטן ממפלגת העבודה צעקה שמדובר בפופוליזם, וחה"כ מיכל וולדיגר מהציונות הדתית צעקה עליה בתגובה "תתביישי לך". הח"כים עודד פורר מישראל ביתנו וגלעד קריב מהעבודה הוצאו מהדיון, האחרון לאחר ששאל מדוע אין נציג של השב"כ בדיון. בתגובה נענה קריב כי אלו לא הוזמנו, והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ענה: "אנחנו מחליטים".  

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב בחשבון הטוויטר שלו על הדיון הסוער: "משפחות החטופים זועקות את כאבן ואת כאבה של מדינה שלמה. אין גבול לאטימות ולחוסר הבושה של חברי קואליציית המחדל שמטיפים מוסר למשפחות. מה שעשה היום אלמוג כהן ייזכר לדיראון עולם. הוא צריך להתבייש בעצמו".

משפחות החטופים בדיון הוועדה לבטחון לאומי (צילום: ערוץ הכנסת)
משפחות החטופים בדיון הוועדה לבטחון לאומי | צילום: ערוץ הכנסת

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, חה"כ עודד פורר שהגיש הצעת חוק לעונש מוות למחבלים, אמר: "אם רוצים לקדם חוק עונש מוות למחבלים, צריך להעביר אותו ולא לקיים דיונים עקרים וחסרי משמעות. הצעת החוק הזו עברה בקריאה טרומית ב-2 למרץ השנה ומאז לא קודם דבר. הדיון שמתקיים היום נעשה ללא הצבעות ולמטרות גריפת הון פוליטי בלבד. הגיע הזמן שבממשלת ישראל יעברו ממסיבות עיתונאים לפעולות אמיתיות".

נציגים ממשפחות החטופים הוסיפו: "תפסיקו להתווכח על הגב שלנו, תנשמו ותעצרו. אתם מתווכחים על הדם של המשפחות שלנו ואם כולכם תחשבו רגע… הוויכוח הזה לא מכבד את המשפחות שלנו ואת כל הנרצחים. את המשפחה שלי ששרדה תופת ואת סבתא שלי זה לא מכבד! הדיון הזה לא צריך לקרות עכשיו, על הגב של החטופים ועל הדם שלהם. אם יתקבלו החלטות כאלה הן צריכות להתקבל מול גורמים שאמונים על ההחלטות האלה. אל תדברו על להרוג ערבים, תדברו על להציל יהודים. מדינת ישראל הוקמה בשביל שלא יבואו ליהודים בלילה או בבוקר וייקחו אותם ממיטתם". 

משפחות החטופים בדיון הוועדה לבטחון לאומי (צילום: ערוץ הכנסת)
משפחות החטופים בדיון הוועדה לבטחון לאומי | צילום: ערוץ הכנסת

בן גביר הוסיף בדיון: "יש לנו חובה כלפיכם אבל גם כלפי כל עם ישראל כדי שהטבח של שמחת תורה לא יחזור על עצמו. הדיון כאן הוא על שינוי התפיסה. אם נשמיד את חמאס זה יגביר את הכוח להחזיר את בני המשפחה שלכם". 

במטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים הגיבו על הדיון הסוער: "הצעקות של חה"כ אלמוג כהן על משפחות החטופים הן חציית כל הקווים האדומים. הדיון שהתנהל בכנסת מופקר וחסר אחריות ועלול להעמיד את חייהם של החטופים בסכנת חיים. עצוב מאוד שבמקום לפעול להחזרתם הביתה, יש חברי כנסת מופקרים שמעדיפים לסכן חיי אדם ולעסוק בפוליטיקה צינית על גבן וכאבן של המשפחות החרדות לגורל יקיריהם".

במקביל לדיון - בקואליציה מבהירים: החוק לא יעלה להצבעה

שר החינוך יואב קיש הודיע במקביל לדיון כי חוק עונש מוות למחבלים לא יאושר עכשיו. "זה ברור לכולם. התמונות היום מהכנסת הן מיותרות, פוגעות במאמץ המלחמתי ובעיקר פוגעות במשפחות החטופים שנמצאות בשעה הכי קשה שלהן", צייץ קיש בטוויטר. "תחדלו מהעיסוק בפוליטיקה קטנה". 

גם יו"ר הקואליציה אופיר כץ הודיע כי החוק לא יאושר בקרוב. "הצעת חוק עונש מוות למחבלים לא תעלה להצבעה במליאה לפני דיון ואישור בקבינט הביטחוני". השר מיקי זוהר הוסיף: "מאז ומעולם תמכתי בחוק עונש מוות למחבלים אך העיסוק בזה כעת בזמן שבנינו ובנותינו בידי המרצחים הנאצים, הוא טעות חמורה שפוגעת במשפחות החטופים. די עם הפוליטיקה הזו עכשיו, אנחנו חייבים להתמקד רק בניצחון במלחמה ובהחזרת החטופים הביתה".