הממשלה תתכנס הערב (שלישי) לאישור עסקה לשחרור חטופים, שצפויה לצאת לפועל לקראת סוף השבוע. על פי המתווה המסתמן, ארגון הטרור חמאס צפוי לשחרר בשלב הראשון 50 ילדים ונשים בתמורה לארבעה ימי הפוגה. שחרור החטופים יתבצע בפעימות של 13-12 בכל יום בימי ההפוגה. שחרור החטופים יחל ככל הנראה ביום חמישי או שישי.

מתוך 50 החטופים שצפויים להשתחרר: 30 ילדים, 8 אימהות ועוד 12 נשים נוספות. בחמאס טוענים שהם לא יודעים היכן נמצאים מספר ילדים חטופים.

בתמורה לשחרור החטופים, ישראל תשחרר כ-150 אסירות ופעילי טרור, תאפשר הכנסה של דלק לרצועה ותגדיל את הסיוע ההומניטרי. עוד הסכימה ישראל להימנע מפעילות חוזי אווירית ברצועה במשך שש שעות בכל יום בימי ההפוגה. גורם מדיני אישר כי במסגרת ההסכם ישוחררו 50 חטופים חיים ובכל יום הפוגה ישוחררו 10 נוספים. בתוך ארבעה ימים ישוחררו כל ה-50. לדבריו, חמאס עשוי בסופו של דבר לשחרר יותר מ-50 חטופים, והמספר עשוי להגיע ל-80 נשים וילדים.

המתווה המסתמן לעסקת החטופים
המתווה המסתמן לעסקת החטופים
המתווה המסתמן לעסקת החטופים
המתווה המסתמן לעסקת החטופים

לדרישת ישראל, העסקה תכלול רק בעלי תעודת זהות ישראלית שנחטפו במתקפת הטרור ב-7 באוקטובר.בהתאם לדרישת חמאס, העסקה לא תכלול חיילים. ישראל התעקשה וקיבלה הסכמה לכך שלא יהיה מעבר של תושבים עזתים צפונה.

אם חמאס ישחרר עוד חטופים מעבר ל-50 - ניתן יהיה להוסיף עוד ימי הפוגה לפי המפתח הבא: על כל עשרה משוחררים, תוארך ההפוגה ביממה ועל כל חטוף ישראלי ישוחררו שלושה מחבלים. ישראל מעריכה שחמאס יוכל להביא 80 חטופים בקטגוריה של ילדים, אימהותיהם ונשים נוספות - כולם ישראלים.

במהלך ימי ההפוגה חמאס ינסה לאתר את האימהות והילדים שאינו יודע על מקום הימצאם. אם לא יצליח לאתר את האימהות והילדים, ישלים ל-50 חטופים באמצעות שחרור נשים חטופות שאינן חיילות. גורם ביטחוני אמר כי "זו העסקה הטובה ביותר שניתן לקבל בעת הזאת". בישראל יודעים שלחמאס אינטרס להשיג כמה שיותר ימי הפוגה, ומבינים שהולכים לקראת ימים עם הרבה מאוד דילמות.

תחילת העסקה: שחרור 10 חטופים

בתוך ההסכם שהובא לאישור שני הקבינטים והממשלה מפורט גם מנגנון השחרור שלפיו העסקה תצא אל הפועל 24 שעות אחרי אישור הממשלה. ישראל תקבל רשימת משוחררים בערב שלפני כל פעימה. בפעימה הראשונה ישוחררו 10 חטופים ואחרי קבלת החטופים הראשונים תצא אל הפועל פעימה ראשונה של אסירים. רק לאחר מכן, יוכנסו מנת דלק וסיוע הומניטרי לרצועה ואלה יינתנו באופן מוקצב רק לימי ההפוגה.

הרמטכ״ל וראש השב״כ בחמ״ל המבצעים המיוחדים של השב"כ (צילום: תקשורת שב״כ)
תומכים בעסקה המסתמנת. הרמטכ"ל וראש השב"כ | צילום: תקשורת שב״כ

מאחורי הקלעים, העסקה הזו אושרה הלילה על ידי חמאס ללא תיקונים לגרסה הישראלית האחרונה. זה מעיד על הלחץ שקיים בחמאס ללכת אל העסקה, כך לטענת גורם מדיני בכיר. ישראל מטילה על חמאס את האחריות להביא את כל החטופים בהמשך - כולל אלו שנמצאים בידי הג'יהאד האיסלאמי וחמאס טוען שהוא לא יודע היכן הם בדיוק.

צה"ל והשב"כ תומכים, אסירים שהורשעו ברצח לא ישוחררו

כל גורמי הביטחון - צה"ל, המוסד והשב"כ - תומכים במתווה העסקה. גם קבינט המלחמה מאוחד מאוחרי אישור העסקה. עמדות כל השרים יתבררו עם כינוס הקבינט המורחב וישיבת הממשלה. בשבועיים הקרובים, בעקבות ההתעקשות של כל חברי הקבינט שלא לקבל את ההצעה המקורית, חל שיפור בשבעה עד שמונה פרמטרים. קודם כל, באפשרות לקבל עוד נשים וילדים שחמאס יוכל לאתר. עוד סוכם כי אסירים שהורשעו ברצח לא ישוחררו והדלק שיוכנס לרצועה הוא רק לימי ההפוגה.

רה"מ נתניהו נפגש היום עם לוחמי גדוד מילואים 8101  (צילום: חיים צח, לע"מ)
"מקווה שיהיו בשורות טובות בקרוב". נתניהו ולוחמי המילואים | צילום: חיים צח, לע"מ

גורם מדיני אישר כי ישראל התחייבה להימנע מפעילות איסוף אווירית ברצועה במשך שש שעות בכל יום לאחר שצה"ל והשב"כ הבהירו שיש להם יכולות מודיעיניות גם במהלך ימי ההפוגה לעקוב אחרי כל מה שצריך לעקוב, כולל על סוגיית החטופים. "לא נהיה עיוורים ונבין מה קורה בשטח", אמר.

בנוסף, עמדה ישראל על כך שעזתים לא יוכל לעבור מדרום הרצועה לצפונה כי אחרת כל מה שעשתה יכול היה לעלות בתוהו. צה"ל ימשיך לכתר את צפון הרצועה גם בימי ההפוגה. אחרי ההפוגה ימשיך צה"ל להילחם בצפון הרצועה ובכל חלקיה, כפי שיאושר על ידי הדרג המדיני. לאחר אישור הממשלה יש 24 שעות לעניין עתירות אם יהיו ולאחר מכן יחל השחרור.

הציונות הדתית ועוצמה יהודית יוצאות נגד העסקה

הציונות הדתית הודיעה כי עסקת החטופים שתובא הערב לאישור "רעה ואסור להסכים לה". לדבריהם, "היא רעה לביטחון ישראל, רעה לחטופים ורעה לחיילי צה"ל. אנחנו רוצים לראות את כל החטופים בבית בריאים ושלמים וליבנו עם משפחותיהם. ודווקא בגלל זה מדובר בעסקה שאסור להסכים לה".

בן גביר, סמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"העסקה המוצעת רעה ואסור להסכים לה". סמוטריץ' ובן גביר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד נמסר: "הלחץ הצבאי על החמאס עובד ולכן החמאס ויחיא סינוואר מציעים כעת עסקה כזו. חמאס נואש לימי הפוגה כדי להתארגן להמשך הלחימה תוך עריכת מניפולציות חוזרות ונשנות עם יתר החטופים, ועל כן צריך להמשיך את הלחץ ולוודא שכל החטופים משוחררים. אנו מעמידים אל מול פנינו את החטופים הנותרים, ובהם חיילי וחיילות צה"ל שהעסקה תפקיר אותם לפרק זמן בלתי ידוע, תעלה את 'מחירם' ותיתן לחמאס את האפשרות להתארגן להסתרתם ולעמידה ממושכת יותר במתקפות צה"ל. הדרך היחידה להשבת כל החטופים היא דרך המשך הפעלת הלחץ הצבאי הבלתי פוסק על החמאס עד להכרעה מוחלטת".

גם עוצמה יהודית הודיעה כי "ככל שהפרטים שפורסמו אודות תנאי העסקה הם אכן התנאים, נתנגד לעסקה". לדבריהם, "הסכמת החמאס לעסקה מעידה שצה"ל מבצע כתישה אפקטיבית, יש להמשיך להכות באויב ולהביא אותו לעסקה בתנאים שישראל מכתיבה ולא בתנאים הבעייתיים מאוד שמסכנים את כוחות צה"ל ולא מבחינה בין החטופים".

בנימין נתניהו ואריה דרעי מדברים במהלך ישיבת הממשלה (צילום: רויטרס)
ש"ס תצביע בעד עסקת החטופים. נתניהו ודרעי | צילום: רויטרס

עוד נמסר: "אי אפשר להעדיף נשים על נשים ולהבנתנו גם ילדים על ילדים. השחרור חייה להיות כולל את כל החטופים והחטופות! הפסקת האש הכרוכה בעסקה תסכן את הכוחות הקרקעיים הלוחמים בעזה, ותפגע במאמץ המלחמתי. העסקה הקיימת תגרום להקטנה משמעותית בסיכוי להשיב את שאר החטופים שבידי חמאס, בהם חיילינו".

"זהות החטופים המשוחררים, כאשר בעזה יוותרו בעיקר גברים בגירים, יגדיל את הלחץ הבינלאומי על ישראל להפסיק את הלחימה בעזה או לפחות לצמצם אותה משמעותית", הוסיפו בעוצמה יהודית. "הדרישה שלנו היא עסקה שתשחרר את כולם, אבל בתנאים שלנו - בלי פגיעה בהמשך חיסול החמאס, ויצירת הרתעה בפני שאר האויבים שסביבנו שלומדים עכשיו שוב שישראל לא מכניעה את הנאצים מה שמגביר את הסיכון להישנות זוועות 7 באוקטובר".

משפחות החטופים (צילום: פלאש 90)
משפחות החטופים | צילום: פלאש 90

יו"ר ש"ס אריה דרעי הציג הראשון לציון הרב הראשי לישראל את פרטי המתווה לשחרור החטופים שיובא לאישור הממשלה. הרב הראשי הורה להנחות את שרי ש"ס להצביע בעד "המתווה לשחרור השבויים הנמצאים בסכנת נפשות של ממש".

לוח הזמנים לאישור העסקה

הממשלה תתכנס הערב ב-20:00 לאישור שחרור האסירים מבתי הכלא בישראל. לשכת ראש הממשלה הודיעה כי עוד קודם יתכנסו קבינט המלחמה ב-18:00, והקבינט המדיני-ביטחוני ב-19:00. לאחר אישור הממשלה יינתנו 24 שעות עד החתימה. בכל יום ישראל תקבל רשימה של החטופים שישוחררו ביממה שאחרי. תחילת ביצוע שחרור החטופים צפוי בחמישי או בשישי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנוגע לעסקת החטופים כי "אנחנו מתקדמים. אני לא חושב שכדאי להכביר במילים, אפילו לא ברגע הזה, אבל אני מקווה שיהיו בשורות טובות בקרוב".

_OBJ

בשיחה עם לוחמי גדוד מילואים 8101 של חטיבת אלכסנדרוני בבסיס אימונים סמוך לאליקים, מנה נתניהו את יעדי המלחמה: "יעד ראשון, חיסול החמאס, לא עוצרים עד שמבצעים. יעד שני, החזרת החטופים. יעד שלישי, להבטיח שמה שהיה בעזה לא יחזור". עוד אמר נתניהו כי "אנחנו מתמקדים כרגע בהגנה מאוד חזקה ומאוד יוזמת בצפון, על מנת להשיג ניצחון מוחץ בדרום".

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס העביר את עמדת ארגון הטרור לעסקה ונציגו בטהראן אמר שבסך הכול מוחזקים בשבי חמאס 210 חטופים. זו הפעם הראשונה שבה נוקב הארגון במספר מדויק של החטופים שבידיו. לדבריו, בתמורה לשחרור של כ-50 חטופים, דורשים בחמאס שחרור 300 אסירות וצעירים מהכלא בישראל, התחייבות להחזיר את תנאי האסירים בישראל לקדמותם, והכנסת 300 משאיות של דלק, ציוד רפואי ומזון לרצועה במהלך חמישה ימים.