סגן השר במשרד ראש הממשלה וחבר הכנסת אביר קארה אמר הבוקר (שני) ל-N12 כי ביקש מעידית סילמן ומעמיחי שיקלי שיציגו לו ממשלה חלופית, אבל הם לא הצליחו לעשות זאת. קארה הסביר כי המצב הפוליטי שנוצר, שלפיו לממשלה אין רוב כרגע בכנסת, הוא הזדמנות להביא הישגים אמיתיים ולהעביר את הכוח לידיו ולידי שיקלי. אלא שלדבריו, "שיקלי משמש בפועל כקבלן הריסות של ביבי, ואין צורך בבחירות כרגע".

סיקור הטלטלה הפוליטית ב-N12:

בשיחה עם N12 קארה הצהיר כי ידרוש מהקואליציה להביא הישגים ימניים באביתר, בהתיישבות וכן הישגים ימניים כלכליים, ובהם רפורמות בבשר ובעוף, רשת ביטחון לעצמאים ועוד. קארה הוסיף: "אפשר לתת צ'אנס לממשלה הנוכחית, לתת לנו את ההישגים שאנחנו רוצים להביא לציבור. אין ממשלה אחרת".

סגן השר אביר קארה בפורום duns 100  (צילום: ניב קנטור)
הודה שנפגש עם סילמן ושיקלי. קארה | צילום: ניב קנטור

קארה גם תקף את שיקלי שאינו מחפש הישגים אידאולוגיים אלא רק פועל עבור נתניהו. "שיקלי הסכים איתי, אבל בפועל הוא משמש קבלן הריסות של ביבי", אמר. "אנחנו לא צריכים בחירות מיותרות כרגע, ולא צריכים עוד שנתיים בלי תקציב. לצערי הוא לא שם - ולכן לדעתי הוא לא מחפש הישגים ימניים אלא פועל בשירות נתניהו להפיל את הממשלה ותו לא. זאת טעות, אבל זאת זכותו כמובן". 

"אם הקואליציה הנוכחית תדע לספק לי את זה כמו שהיא סיפקה לי הישגים - אחלה. אם לא - נחשוב קדימה", אמר עוד קארה. "אבל למהר ללכת לבחירות שוב? לכאוס הזה של הכפשות? של היעדר תקציב? שוב לא תהיה ממשלה? - ומה נקבל? שוב גפני בוועדת כספים? לא ברור מה הריצה המטורפת הזאת לבחירות. מי שיעשה את זה, יהיה עליו כתם גדול. אני חושב שאת אותה הזדמנות בדיוק יש גם לסילמן".

סיעת ימינה (צילום: מתוך הטוויטר של ניר אורבך)
סיעת ימינה בכנסת אחרי פרישת שיקלי | צילום: מתוך הטוויטר של ניר אורבך
חוק האזרחות במליאת הכנסת (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
סילמן ובנט בכנסת | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

סגן השר גם הודה ששוחח עם סילמן ושיקלי על האפשרות לכונן ממשלה חלופית. "ביקשתי משיקלי ועידית לבדוק אם יש ממשלה חלופית לאומית", אמר. "אבל האמת היא - שאין. פשוט אין. ולמען האמת גם אם נלך לבחירות ככל הנראה לא תהיה. במקום ממשלה באוויר והבטחות על הקרח, יש לי ממשלה ביד והבטחות שאני יודע לעמוד בהן. ואם לא יקרה, נחשב מסלול מחדש".

"לא נעשה עם עודה שום הסכמים"

אחת האפשרויות שנשמעו מאז פרישת סילמן מהקואליציה, היא שהממשלה תיעזר ברשימה המשותפת בשביל לייצר רוב בכנסת. אפילו שרת הכלכלה אורנה ברביבאי אמרה אתמול בריאיון לגדעון אוקו ב"תוכנית חיסכון" שסיוע כזה מהמשותפת הוא אפשרות שעל השולחן. 

אלא שאתמול יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה, פרסם סרטון משער שכם בירושלים ובו קרא לאזרחים ערביי ישראל שמשרתים במשטרה "לזרוק את הנשק". הבוקר בכירים רבים בקואליציה, בהם שרת הפנים שקד והשר לביטחון הפנים בר לב, גינו בחריפות את הסרטון. שקד אף אמרה ש"עם עודה לא עושים שום הסכמים", וכי מקומו "מחוץ לכנסת ישראל".