4 ימים לאחר שיו"ר הקואליציה חה"כ עידית סילמן הודיעה במפתיע כי היא פורשת מהקואליציה וגרמה לטלטלה פוליטית - בעלה שמוליק סילמן ענה היום (ראשון) לשאלת N12 והכחיש בשיחה עימנו את מעורבותו מאחורי המהלך שנחשף לראשונה ב-N12. 

סיקור שוטף ב-N12:

"זה שכולם אומרים שהייתי גורם משמעותי מאחורי המהלך זה לא אומר שזה נכון. עידית מחליטה לבד, מה השאלה בכלל", טען שמוליק סילמן. הוא התייחס בשיחה גם ללחץ התקשורתי שמופעל עליו בימים האחרונים ואמר "אני בעומס בעבודה, אבל אני כבר לא מתפקד מרוב טלפונים. עשו אותי כאילו אני לא מעורב, זה הכול".

"תרחמו עליי, מישהו כתב משהו וזה התחיל להסלים", הוסיף בעלה של יו"ר הקואליציה הפורשת. "אני לא מעורב. אני עושה כביסה, אני עושה מדיח, אני עם הילדים - אני מעורב בדברים האלה".

עידית סילמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
עידית סילמן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הוא הוסיף "אני עושה קניות, אני מוציא את הזבל. עידית לא עושה כלום בבית - הלוואי שהיא הייתה יותר מעורבת אבל היא עושה במקביל עוד דברים. אני מעורב בלסדר את הבית יותר מדי לצערי".

פחות מ-10 חודשים לאחר הקמתה, ממשלת בנט איבדה את הרוב בכנסת ומתקרבת לסוף דרכה. זמן קצר לאחר הפרסום בחדשות 12, הכריזה סילמן על פרישתה ואמרה: "אינני יכולה עוד לתת יד למהלכי הממשלה". לדבריה, היא פעלה רבות למען ממשלת האחדות, אך כעת כבר לא יכולה "לתת יד לפגיעה בזהות היהודית" של המדינה, והיא קוראת להקמת ממשלת ימין.

בתוך כך, שר הדתות מתן כהנא אמר היום לכאן ב׳ כי "אפשר להעביר חוקים בכנסת בתמיכת סיעות מהאופוזיציה".

ההחלטה הדרמטית של סילמן התקבלה לאחר האולטימטום שהיא הציבה קודם לכן בנושא הכנסת חמץ לבתי החולים, שלאחריה ראש הממשלה בנט לא גיבה אותה וקרא בסרקזם "לא לשגר אולטימטום".

"ניסיתי אחדות, כאחת שבאה מעולמות הטוב המשותף, עמלתי רבות עבור הקואליציה הנוכחית. לצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל", אמרה סילמן. "לא הכול אתם יודעים, כי ניסיתי בשקט. לא אוכל עוד להמשיך בדרך זו בשל הערכים והמקום שממנו אני באה".

ניצן הורוביץ ועידית סילמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ניצן הורוביץ ועידית סילמן בוועדת הבריאות | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אני מפסיקה את חברותי בקואליציה ואמשיך לנסות לשכנע את חבריי לחזור הביתה ולהקים ממשלת ימין", הוסיפה סילמן. "אני יודעת שאינני היחידה שחשה כך. הזהות היהודית של מדינת ישראל היא זכות קיומנו כאן, זה הלב שלנו, זו המהות שלנו. פגיעה, ללא כל התחשבות בציבור ובערכים שאותם אני מייצגת זה קו אדום מבחינתי. ניתן להקים ממשלה אחרת כבר בכנסת הזו".

המשמעות דרמטית: מרגע שירדה מ-61 תומכים ל-60, לקואליציה אין עוד רוב לאישורו של אף חוק בכנסת. היא עשויה בדוחק לנסות ולבקש את תמיכת הרשימה המשותפת, אבל הדבר רק יעודד ח"כים אחרים מהאגף הימני ללכת בעקבות סילמן. כעת רחוק הליכוד חבר כנסת אחד בלבד מהשגת רוב לפיזור הכנסת, עם סיומה של הפגרה בעוד חמישה שבועות.