גובל בהמרדה: בעיצומו של גל הטרור הקשה יו"ר הרשימה המשותפת, חה"כ איימן עודה, פרסם אמש (ראשון) בעמוד הפייסבוק שלו סרטון משער שכם בשפה הערבית שבו סיפק אמירות קשות נגד מדינת ישראל. הוא קרא לערביי ישראל שלא להתגייס לכוחות הביטחון הישראליים, ולאלו שכבר התגייסו - למרוד. "העמדה ההיסטורית שלנו היא שנהיה יחד עם בני עמנו בשביל לגמור את הכיבוש הרצחני - תזרקו להם את הנשק בפרצוף".

"ראשית, רמדאן כרים לחברינו ובמיוחד לצעירים", אמר עודה בפתיחת דבריו. "בתקופה האחרונה נפגשתי עם קבוצות רבות מירושלים הערבית הכבושה. צעירים פלסטינים בעלי אזרחות ישראלית אמרו לי שפוגעים בהם ומשפילים אותם. חשוב לי להגיד לי מכאן, מבאב אל-עמוד, כי זהו שפל שאחד מבנינו יצטרף לכוחות הביטחון של הכיבוש. הכוחות שנמצאים כאן, משפילים את עמנו, משפילים את משפחותינו ומשפילים את כל מי שבא להתפלל במסגד אל-אקצא".

התפרעויות בשער שכם (צילום: שלו שלום/TPS)
התפרעויות בשער שכם | צילום: שלו שלום/TPS

עודה המשיך באמירותיו ואמר: "העמדה ההיסטורית שלנו היא שנהיה עם בני עמנו כדי לגמור את הכיבוש הרצחני, כדי שתקום מדינת פלסטין ושיונפו דגלי פלסטין על חומות ירושלים - ושיחל השלום על אדמת השלום. אסור שהצעירים יצטרפו לכוחות הכיבוש. אני קורא לצעירים שכבר הצטרפו, שהם לא יותר מאחוז אחד, בסך הכול כמה אלפים, שההצטרפות שלהם מעליבה ומשפילה, אני קורא להם - תזרקו להם את הנשק בפרצוף ותגידו להם שהמקום שלנו לא איתכם. לא נהיה חלק מהעוול ומהפשע".

"המקום שלנו עם הצדק והאמת - נגד הכיבוש. המקום שלנו הוא המקום הטבעי, חלק אציל מהעם הערבי הפלסטיני, ובמלחמה הצודקת בשביל להביא לסיום הכיבוש הפושע. בשביל שיחל השלום על אדמת השלום".

חגיגות רמדאן (צילום: עדי סגל)
חגיגות הרמדאן | צילום: עדי סגל

בעקבות דבריו החמורים של חה"כ עודה המשטרה פנתה לפרקליטות לבחון האם מדובר בהסתה. בכדי שהמשטרה תוכל לפתוח בחקירה על הסתה נגד חבר כנסת מכהן, נדרש אישור מפרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. במשטרה סבורים שסרטון כזה, בעיצומה של תקופה ביטחונית מתוחה ולאחר מספר פיגועים, עלול להביא להמשך גל הטרור ולהשפיע על מוסלמים שמשרתים במערכת הביטחון. במשטרה לבדה משרתים כמה מאות מוסלמים וסרטון מהסוג הזה, אומר קצין בכיר, עלול להוביל לפגיעה בהם.

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אמר על דבריו של ח"כ איימן עודה: "אמירה מקוממת, מסוכנת וחסרת אחריות. השירות של ערביי וערביות ישראל במשטרה הוא סמל לדו-קיום ולהשתלבות. אמיר חורי ז"ל הוא גיבור ישראלי, הוא היה ערבי-ישראלי. אמיר הוא סמל לדו-קיום ולהשתלבות. שוטרים ושוטרות מהחברה הערבית הם חלק חשוב מהמשטרה במאבקה בפשיעה ובטרור, ומגמה זו תוסיף להתעצם"

לאחר פרסום דבריו של עודה, מפלגת ימינה שללה את הפרסומים לפיהם נשקלת האפשרות שהרשימה המשותפת תצטרף לקואליציה. "המשותפת לא תהיה חלק מהקואליציה או מהממשלה".

חברי האופוזיציה מיהרו להגיב לדבריו של עודה. "מקומו של עודה אינו בכנסת, אלא בבית הסוהר", צייץ ישראל כ"ץ. גם איתמר בן גביר מיהר להגיב וקרא ליו"ר הרשימה המשותפת "תומך טרור, מחבל, מסית, החבר החדש של בנט. בושה!".

גם מזכ"ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני, הגיב על דבריו של עודה. "כמזכ"ל מפלגת העבודה, כאיש השמאל הציוני וכישראלי הדוגל בדו-קיום הזדעזעתי מקריאתו של חה"כ איימן עודה למרד של אזרחי ישראל הערבים המשרתים בכוחות הביטחון. ליבי עם משפחתו של השוטר הגיבור אמיר חורי ז"ל, שצריכה לשמוע את הדברים הנואלים הללו. אני מבקש לחזק את אזרחי ישראל הערבים המשרתים בכוחות הביטחון ועושים עבודת קודש".

"צר לי על כך שעודה בוחר דווקא בשעה קשה זו להתסיס את הרוחות ולחרחר ריב בין ישראלים יהודים לישראלים ערבים. במקום להיות גשר לשלום ודו-קיום, עודה בוחר פעם נוספת ללבות את אש השנאה. מעבר לפגיעה האנושה במרקם החיים בין יהודים וערבים, הצביעות שבדבריו נגד משטרת ישראל כפולה ומכופלת כאשר אנו זוכרים את טענותיו המוצדקות בנוגע לאוזלת ידה של המדינה לאורך השנים מול השתוללות הפשיעה במגזר הערבי. דבריו פוגעים במאבק החשוב של משטרת ישראל כנגד הפשיעה בחברה הערבית, ופוגעים בכך בחברה הערבית כולה".

בתנועת "אם תרצו" כתבו כי "איימן עודה צריך להיחקר עוד הלילה, להיעצר ולעמוד לדין על הסתה והמרדה. למילים שלו יש משמעות מיידית - הן מסכנות את חייהם של ערבים המשרתים בכוחות הביטחון. לא ייתכן שנמשיך להכיל המרדה והסתה תוך כדי לחימה".