המרוץ לבחירות נמשך: חוק התפזרות הכנסת ה-24 אושר הלילה (בין שני לשלישי) במליאה בקריאה ראשונה ברוב של 50 תומכים וללא מתנגדים. לצד זאת, מימון המפלגות יגדל ביותר מ-30 מיליון שקלים לאחר שחברי הכנסת דרשו להגדיל אותו כחלק מההסכמות בין הקואליציה לאופוזיציה. המהלך לפיזור הכנסת עתיד להיות מושלם עד ליום רביעי בחצות כשלאחר מכן, יאיר לפיד ייכנס לתפקיד ראש ממשלת המעבר, החקיקה בכנסת תיעצר ותקנות יו"ש יוארכו אוטומטית בחצי שנה.

הולכים לבחירות: סיקור נרחב ב-N12

הדיון על חוק הנאשם אמנם ירד מסדר היום, אולם עדיין ישנם שני נושאים עיקריים שממתינים להכרעת חברי הכנסת. הראשון הוא מועד הבחירות, שבניגוד למקובל טרם נקבע בהסכמה בין הקואליציה שרוצה לקבוע אותו ל-1 בנובמבר והאופוזיציה שמעדיפה הליכה לקלפי ב-25 באוקטובר. על פי ההערכות, בכנסת יש רוב לעמדת הקואליציה ונכון לעכשיו השאלה תוכרע בהצבעה.

הסוגייה השנייה שנותרה פתוחה היא "חוק המטרו", אחד מחוקי הדגל שמנסה לקדם שרת התחבורה ויו"ר העבודה מרב מיכאלי. החוק אמור להסדיר את התשתית המשפטית לפרויקט הענק שבמסגרתו מתוכננת רכבת תחתית שתחבר בין ערי המרכז במטרה לספק אלטרנטיבה יעילה, אקולוגית ונגישה לשימוש ברכב הפרטי ולפקקי הענק שנגרמים בשל כך. בקואליציה קיוו להעביר את החוק בהסכמה כחלק מ"ניקוי השולחן" כדי לאפשר את התקדמות הפרויקט, אך עד כה מפלגות האופוזיציה סרבו לכך. 

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

הפשרה של קיש וההתעקשות של קרעי

חבר הכנסת יואב קיש העלה הלילה הצעת פשרה לשתי המחלוקות - תמיכה של האופוזיציה בחוק המטרו בתמורה לקביעת תאריך הבחירות ל-25 באוקטובר. חבר הכנסת אחמד טיבי הבהיר ללא קשר להצעתו של קיש שהרשימה המשותפת תתמוך בחוק. מנגד, חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד צייץ אמש שהוא "בעד להעביר את חוק המטרו רק אם תתקבל ההסתייגות שלו לגבי תחנה בבית לוינשטיין".

בעוד שהתאריך והמטרו ממתינים, על דבר אחר הח"כים דווקא כן הצליחו להגיע להבנות - הגדלת תקציב מימון הבחירות של המפלגות בכ-30 מיליון שקלים בזמן שבמשרד האוצר נלחמים על כל שקל מול המורים ונהגי האוטובוסים. את הדרישה להגדלת התקציב העלו בעיקר בליכוד, אך גם ח"כים ממפלגות נוספות פרט ליש עתיד ולישראל ביתנו הביעו את רצונם להגדיל את המימון.

למעשה, המימון למפלגות עבור הבחירות יגדל. מכיוון שהתקציב שאותו מקבלת כל מפלגה תלוי במספר חברי הכנסת שלה - הליכוד, שהם המפלגה הגדולה ביותר, הם המרוויחים העיקריים. המשמעות היא שכל יחידת מימון לח"כ תגדל מ-1.4 מיליון ל-1.66 מילון שקלים - עלות נוספת כוללת של כ-30 מיליון שקלים לבחירות מקופת המדינה. 

ההערכות המקוריות היו שפיזור הכנסת יושלם עוד אתמול, אך באופוזיציה ניסו למשוך את הזמן ו"לתקוע מקלות בגלגלים" במטרה למצות עד תום את המגעים להקמת ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית, מבלי להוביל את המדינה למערכת בחירות נוספות. עם זאת, ההבנה במערכת הפוליטית היא שבליכוד ידעו שהסיכוי להקמת ממש אפסי - והיעד האמיתי של עיכוב ההליכים היה לאותת לסיעות החרדיות, שלא מעוניינות בבחירות, שראש האופוזיציה בנימין נתניהו פועל בכל כוחו להקים ממשלה. בכך, מקווים בסיעה, יוכלו לשמור על החרדים כחלק מגוש נתניהו - בהמשך לדיווח שלנו שלפיו בסיעות החרדיות הבהירו לראש הממשלה לשעבר שאם הוא לא יצליח להקים ממשלה הם יציעו לגנץ להיות ראש ממשלה ראשון בקונסטלציה שבה נתניהו יכהן כראש הממשלה החליפי.