דוהרים לבחירות - אולי כבר מהיום? "אני לא מתכוון להיכנע לשום פופוליזם ולא תהיה אופציה לסחיטה" - כך הצהיר היום (שני) שר האוצר אביגדור ליברמן, לקראת מרתון החוקים שמנסים לאשר לפני ההליכה לבחירות. "אעשה את כל הדברים בהתאם לאינטרס הלאומי והכלכלי של מדינת ישראל", הצהיר בפתח ישיבת הסיעה. מליאת הכנסת צפויה להתכנס היום לדון בהצעת החוק לפיזורה שאושרה בשבוע שעבר בקריאה טרומית - אך ועדת הכנסת בראשות חה"כ ניר אורבך עדיין לא הצביעה על השאלה איזו ועדה תדון בפיזור. במקביל בקואליציה ובאופוזיציה מקיימים התייעצויות בניסיון להגיע לתאריך בחירות מוסכם על הצדדים - אך עדיין לא הצליחו להסכים על מועד. סמוטריץ': הסכמנו בישיבת ראשי האופוזיציה לעשות הכול כדי לדחות את פיזור הכנסת.

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

ועדת הכנסת עדיין לא הצביעה בשאלה איזו ועדה תדון בפיזור הכנסת. בזמן שהדיונים נמשכים, יש עתיד ותקווה חדשה ביטלו את ישיבות הסיעה - ככל הנראה מתוך העדפה לא לדבר לתקשורת עד שתמונת הפיזור מתבהרת. מפלגת העבודה כן התכנסה זמן קצר לאחר ישראל ביתנו של ליברמן - ובישיבת הסיעה אמרה ראשת המפלגה מרב מיכאלי כי "לא רצינו להגיע לבחירות, היינו הסיעה הכי יציבה. יוצאים לבחירות בראש מורם. שרת התחבורה הוסיפה: "אנחנו נרכיב, בוודאי לא לבד, ממשלה וקואליציה שימשיכו את התיקון".

יו"ר כחול לבן בני גנץ הביע צער על פירוק הממשלה, אמר שהוא לא צופה היתכנות לממשלה חלופית - ועקץ: "הממשלה הנוכחית היא ממשלה טובה, אני הצלחתי לממש בה דברים רבים. עצרנו ברבע הדרך. הממשלה לא תוחזקה ולא החזיקה מעמד, אבל הוכחנו שאפשר לפעול ביחד. אני מבין את ראש הממשלה ומכבד את החלטתו. כחול לבן תמשיך להיות בכל תרחיש המרכז הממלכתי הציוני, שיעבוד וישתף פעולה עם כל חלקי החברה למעט הקיצוניים. נמשיך להתנהל באחריות".

שר הביטחון גנץ הוסיף: "יוצא לבחירות מתוך רצון להקים ממשלת אחדות רחבה ויציבה שתאריך ימים. ממשלה שתייצג את כל גווני החברה בישראל. זה נכון בכלל ובמיוחד בתקופה הזו של מחלוקות שסעים וחוסר יציבות פוליטית - הדרך הטובה והיחידה האפשרית להתיר את הפלונטר ולתת לחברה להתקדם קדימה. כחול לבן תמשיך להיות בכל תרחיש המרכז הממלכתי הציוני". לשאלתה של רינה מצליח אם יחבור לנתניהו אם יציעו לו להיות ראשון ברוטציה השיב גנץ: זה לא על הפרק".

ובזמן שכל חברי הכנסת מחכים שהמליאה תתכנס - ‏יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הודיע: "סיכמנו בישיבת ראשי מפלגות האופוזיציה לעשות הכול כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא כדי להקים ממשלת ימין".

יו"ר דגל התורה חבר הכנסת משה גפני פרסם הודעה ולפיה הודיע לנתניהו, לאחר התייעצות עם רבנים,"כי אנחנו עושים כל מאמץ כדי למנוע את הבחירות המיותרות הללו ובאם לא נצליח אזי התאריך המוסכם הוא יום שלישי ל' בתשרי תשפ"ג - 25 לאוקטובר 2022". 

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

הראשון לפתוח את ישיבות הסיעה היה שר האוצר ליברמן, שבדומה לגנץ גם הוא העריך שלא תהיה ממשלה חלופית בכנסת הזאת: "עלות הבחירות היא 2.4 מיליארד שקלים. אני מקווה שמי שאחראי על ההוצאה המיותרת הזו ישלם על כך בבחירות. כשנשאל על הפרסום ב"מהדורה המרכזית" שלפיו המפלגות החרדיות יציעו לגנץ את ראשות הממשלה, השיב: "משתדל להיות ריאליסט אבל במציאות שלנו כל תסריט הגיוני. כולם פה בכנסת עמוק בתוך הקמפיין".

על המגעים האפשריים לממשלה חליפית אמר: "יהיו עוד דרמות כאלו ואחרות אבל בסופו של דבר הולכים לבחירות - אני לא רואה ממשלה חליפית". עוד הציב את "גבולות הגזרה" לממשלה העתידית ואמר: "אנחנו תומכים בהקמת ממשלה וקואליציה ציונית שמורכבת מכל המפלגות הציוניות, ממרצ ועד ימינה. הציונות הדתית היא מפלגה אנטי-ציונית שדוגלת במדינת הלכה".