בצל המאמצים לגבש את ממשלת השינוי ביומיים שנותרו לתום המנדט של יאיר לפיד, שר המשפטים ויו"ר כחול לבן בני גנץ אמר הבוקר (שני) כי הקואליציה המסתמנת איננה עובדה מוגמרת. "יש פערים ויש מחלוקות, צריך לסגור אותם", הצהיר גנץ בריאיון לטל שלו בכנס לשכת עורכי הדין באילת. "לא ניכנס לתכסיסי המו"מ שנועדו להביא מישהו או לא להביא את האחר. אנחנו מפלגה גדולה יותר ממפלגות אחרות שבסבירות גבוהה יצטרפו לממשלה הזאת".

"אם הדבר היה תלוי ביומרות אישיות שלי, לא הייתה ממשלת שינוי", אמר גנץ. "ויתרתי על משרד ראש הממשלה. יכולתי להיות ראש ממשלה בממשלה הנוכחית. אם הייתי אומר שאני מסכים להיות ראשון ברוטציה בשנתיים וחצי הקרובות - הייתי ראש ממשלה".

החשש של כחול לבן (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
"רוצה לראות את הממשלה הזאת קמה". גנץ ולפיד | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

על המשא ומתן סביב תיק החקלאות, אותו דורשת כחול לבן עבור השר המכהן אלון שוסטר, אמר גנץ: "יש לנו עקרונות, סימנו אותם לפני חודש. אני מקווה שבשעות הקרובות ובימים הקרובים העניין ייסגר". גנץ ציין שהוא עדיין דורש לכחול לבן נציג בוועדה למינוי שופטים.

בנאומו בכנס לשכת עורכי הדין התייחס גנץ לדברי נתניהו שלפיהם ישראל תימצא בסכנה ביטחונית אם תקום ממשלת שינוי: "ישראל נמצאת בידיים ביטחוניות טובות ואחראיות וכך זה יישאר. כפי שהבטחתי ששיקולים פוליטיים לא יכנסו לנושאי ביטחון למרות חששות רבים שעלו לאחרונה, אני יודע שגם בממשלה החדשה כולם ינהגו באחריות ביטחונית ומדינית לא פחות מבזו הנוכחית. ישראל חזקה מול אויביה אך מבפנים היא מוחלשת מסוכסכת ופצועה. כפי שעלינו לשמור על ישראל חזקה מול האיומים החיצוניים, חשוב בעת הזו לשמור עליה מבפנים".

"אנו נמצאים בוואקום משילות", המשיך גנץ. "בית המשפט נאלץ לתמרן 'תחת אש' ולשמור על יציבות המשטר שנלקח כבן ערובה. מבחירות לבחירות מאות מינויים מעוכבים, משרדי ממשלה מתפקדים ללא תקציב והניסיונות לפגוע בשומרי הסף לא פוסקים".

על האיומים שמופנים כלפי נבחרי ציבור, ביניהם נפתלי בנט ואיילת שקד שמלווים באבטחה צמודה, אמר גנץ: "העובדה שבשל מהלכים דמוקרטיים נבחרי ציבור הופכים למאוימים מעלה חשש כי לא למדנו לקח מההיסטוריה היהודית ומרצח רבין. זו העת של כל מנהיגי הציבור לצאת בקריאה חד-משמעית נגד כל איום באלימות, יהיו ההכרעות הפוליטיות והדמוקרטיות אשר יהיו".

כחול לבן, כמו גם תקווה חדשה וימינה, טרם חתמה סופית על הסכם קואליציוני עם יש עתיד. גנץ מיועד להמשיך בתפקידו הנוכחי כשר הביטחון בממשלת בנט-לפיד. מלבדו - צפוי להמשיך חילי טרופר ממפלגתו בתפקידו כשר התרבות והספורט. אלון שוסטר יכהן ככל הנראה כשר החקלאות ופנינה תמנו שטה עתידה לקבל לידיה את תיק הקליטה או הרווחה.

לפי מתווה הממשלה המסתמנת, בנט ולפיד יחלקו ברוטציה את תפקיד ראש הממשלה ושר החוץ ובנט יהיה ראשון. הממשלה תהיה ממשלה פריטטית, כלומר יהיה כוח שווה לגוש של לפיד - שכולל את יש עתיד, כחול לבן, העבודה ומרצ, ולגוש הימין של ימינה ותקווה חדשה.

צוותי המשא ומתן של יש עתיד, ימינה, תקווה חדשה וכחול לבן ישבו הלילה שעות ארוכות והשיחות בין הצדדים נמשכו עד 03:00 לפנות בוקר. במקביל, צוות של ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו עבד מול אנשי המקצוע במשרד האוצר על נושאים תקציביים. השאיפה של לפיד היא להכריז עוד היום כי עלה בידיו להרכיב ממשלה.