הנשיא הטיל את המנדט, לפיד ובנט הודיעו שיעשו הכול להקים ממשלת אחדות: נשיא המדינה, ראובן ריבלין, מסר הערב (רביעי) את החלטתו לפיה המנדט להרכבת הממשלה הוטל על יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד. ריבלין הצהיר שהחוק מאפשר ללפיד להקים ממשלה שבה לא הוא יכהן ראשון כראש ממשלה. לפיד הודה לנשיא ואמר שיעשה הכול כדי להקים ממשלת אחדות במהרה. להודעת הנשיא קדמה הצהרה של יו"ר ימינה, נפתלי בנט, שהודיע אף הוא שיעשה כל שביכולתו להקים ממשלה - ושישראל לא תלך לבחירות נוספות.  נתניהו הגיב להתפתחויות ותקף את בנט. כל העדכונים 

הנשיא ריבלין הצהיר: "אמש הודיע לי ראש הממשלה חבר הכנסת בנימין נתניהו כי לא עלה בידו להקים ממשלה ומשכך הוא מחזיר אליי את המנדט. לאחר שקיבלתי את עמדתם של כלל הסיעות ושוחחתי עם חבר הכנסת יאיר לפיד וחבר הכנסת נפתלי בנט, התברר בפניי כי חבר הכנסת נפתלי בנט נותר עם 7 ממליצים כפי שהיה בסיבוב הקודם, ואילו חבר הכנסת לפיד נוספו לו 11 ממליצים, כך שיש לו 56 ממליצים".

סיקור מנדט נתניהו ב-N12:

בנימין נתניהו קיבל את המנדט להרכבת הממשלה

רגע לפני פקיעת המנדט: התרגיל האחרון של נתניהו

המנדט של נתניהו פקע: מי ירכיב את הממשלה?

בעולם מסקרים את סיום המנדט של ראש הממשלה

"חבר הכנסת מנסור עבאס כתב שהוא ישתף פעולה בצורה חיובית עם כל מי שעליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה, קרי מי שזוכה למספר הממליצים הרב ביותר", עדכן ריבלין, "חבר הכנסת נפתלי בנט הביע את רצונו בממשלה יציבה שתשרת את אזרחי ישראל והבהיר כי אינו פוסל את האפשרות להקים ממשלה עם חבר הכנסת יאיר לפיד".

"כפי שאמרתי בעבר, השיקול המרכזי שעל נשיאי ישראל לשקול בקבלת החלטה על מי להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה הנו למי יש את הסיכוי הגבוה ביותר להרכיב ממשלה שתזכה לאמון הכנסת החדשה", הבהיר הנשיא, "מתמונת הממליצים עולה בבירור שלחבר הכנסת יאיר לפיד יש אפשרות להרכיב ממשלה שתזכה לאמון הכנסת, אם כי הקשיים רבים. בנסיבות אלו - החזרת המנדט לכנסת חוטאת לחוק ועלולה להביא אותנו לבחירות חמישיות ללא שנוצלו כל האפשרויות להקמת ממשלה".

"על בסיס ההמלצות שקיבלתי מסיעות הכנסת ומתוקף סמכותי על פי סעיף 9 של חוק יסוד הממשלה", סיכם ריבלין, "שוחחתי זה עתה עם חבר הכנסת יאיר לפיד - והודעתי לו כי אני מעניק לו את המנדט להרכבת הממשלה. בין אם תהיה זו ממשלה שהוא יעמוד בראשה תחילה - ובין אם זו תהיה ממשלה שיעמוד בראשה מועמד אחר תחילה, ויאיר לפיד יכהן בה בתחילה ראש ממשלה חלופי, שכן החוק מאפשר זאת".

לאחר הודעת הנשיא, צייץ לפיד: "הנשיא הטיל עלי היום את המנדט לנסות להקים בישראל ממשלת אחדות.
אחרי שנתיים של סיוט פוליטי מתמשך החברה הישראלית פצועה. ממשלת האחדות אינה פשרה - היא מטרה.
ממשלה שתשקף את העובדה שאנחנו לא שונאים אחד את השני. שבה ימין שמאל ומרכז פועלים יחד להתמודד עם האתגרים הכלכליים והביטחוניים".

 
נתניהו תקף: "בנט רוצה להקים ממשלת שמאל מסוכנת" 

"נפתלי בנט דיבר היום על ממשלת אחדות", אמר נתניהו, "זו מכבסת מילים וניסיון להטעות את הציבור. הוא רוצה להקים ממשלת שמאל מסוכנת. עם ניצן הורוביץ אפשר להגן על חיילי צה"ל מפני בית הדין בהאג? עם יאיר לפיד אפשר להילחם בהסכם הגרעין עם אירן? עם מרב מיכאלי אפשר לחנך את ילדינו? הרי היא קראה לאימהות ישראל לא לשלוח את ילדיהן לצה"ל. עם איבתיסאם מרעאנה אפשר להקים ממשלה? האמת היא פשוטה - תהיה ממשלת שמאל מסוכנת".

"בנט ושקד נשבעו בפני הציבור שלא יילכו לממשלה כזו עם לפיד, מרצ והעבודה", הוסיף נתניהו, "בנט אפילו חתם על כך בכתב יום לפני הבחירות בשידור חי. עכשיו בנט ושקד עושים בדיוק את ההפך - הם מפירים אחת לאחת את כל ההתחייבויות שלהם וזו הסיבה שחבר הכנסת עמיחי שקילי אמר באומץ לב שהוא לא מוכן להיות חלק מהממשלה הזו. נפתלי בנט, איילת שקד וחברי הכנסת של ימינה, אל תשקרו לציבור בגלל אמביציה של בנט להיות ראש ממשלה בכל מחיר למשך שנתיים".

"עכשיו אולי אתם מבינים למה הודעתי שלשום שאני נענה לדרישתו של בנט שיכהן ראשון כראש ממשלה", הדגיש נתניהו, "עשיתי זאת כדי למנוע הקמת ממשלת שמאל מסוכנת על ידי הקמת גוש מוצק של 59 חברי כנסת של הימין - אלא שהתברר שבנט היה עסוק כל הזמן במו"מ עם לפיד על רוטציה של שנתיים. וכשהוא נפגש איתנו, פעם אחר פעם הייתה לו רק דרישה אחת - להיות ראש ממשלה. הוא העלה את הדרישה הזאת לא רק בארבע עיניים, אלא בכל הפגישות שהתקיימו בין צוות המ"מ שלנו ושלו. עכשיו התברר לנו שכל המטרה של בנט הייתה לבזבז את הזמן עד להעברת המנדט ולהגיע לממשלה מסוכנת עם השמאל שבה יקבל שנתיים כראש ממשלה".

בנט: "זה הזמן להקים ממשלת אחדות - מי שמנסה להוביל אותנו לבחירות חמישיות ימצא אותנו מולו"

"מזה שנתיים וחצי שמדינת ישראל נמצאת בסחרור אין סופי של בחירות", אמר הערב בנט, "עוד בחירות ועוד בחירות זה לא רק פארסה יקרה ומיותרת, זו פגיעה ישירה בחיי אדם. בפגועי המלחמות שאין ממשלה מתפקדת שתעזור להם, לעסקים שקרסו בקורונה וראינו גם בשבוע האחרון אסונות שנובעים מהזנחה. אין תקציב, אין ממשלה - ומה יש? יש מריבות, יש כאוס, שנאה והמון המון חרדה בציבור".

"בערב הבחירות הבטחתי: מה שהיה הוא לא מה שיהיה והאמת היא פשוטה: מר נתניהו נכשל בהקמת ממשלה ימנית. אני עשיתי יחד עם חבריי הכול כדי שזה יצליח. חברי הכנסת של ימינה היו מהראשונים שאמרו והתייצבו פומבית ואמרו שאנחנו נכנסים לממשלת ימין. לא דרשנו שררה - דרשנו ממשלה שאכפת לה מהאזרחים", הוסיף בנט.

"במשך 28 יום הפכנו כל אבן ועשינו כל מאמץ בשיתוף ראשי מפלגות אחרים מגוש הימין שגילו אחריות ורצון טוב. ביממה האחרונה עשינו ניסיון אחרון להותיר פתח לממשלת ימין אבל נתניהו טרק את הדלת. אנחנו מסתכלים קדימה. האפשרויות הן לדהור לבחירות שישיות ושביעיות ושמיניות שיחריבו את המדינה או להקים ממשלת חירום שתוציא את העגלה מהבוץ. או בחירות או ממשלת חירום. אני מעדיף להוציא את העגלה מהבוץ במקום שהיא תתחפר ותטביע את כולנו".

בנט פנה לחבריו בימין ואמר: "זה הזמן לעצור ולחשב מסלול מחדש. מי שייקח את מדינת ישראל בציניות לבחירות חמישיות על בסיס אינטרסים אישיים בניגוד מוחלט לצרכי המדינה - העם לא יסלח לו. זה הזמן להקים ממשלת אחדות. כל מפלגות הימין מוזמנות פנימה. אל תתלוננו על המציאות, תייצרו מציאות. תהיו אמיצים. הדלת פתוחה בפני כל המפלגות לצורך ההקמה. יש רק קו אחד שמנחה אותנו - לא לבחירות חמישיות. מי שלא מצטרף לממשלת האחדות - פוגע באחדות. מי שמנסה להוביל אותנו לבחירות חמישיות ימצא אותנו מולו".

יו"ר ימינה הבהיר: "אני לא יכול להבטיח שנצליח להקים את הממשלה הזאת, אני מבטיח שננסה. אני מודה, זו לא ממשלה שהיא בהכרח טבעית והיא לא קלה לאף אחד מהשותפים הפוטנציאליים. היו הרבה חילוקי דעות בתולדות מדינת ישראל והמדינה ידעה לצאת מזה. קואליציה היא פשרה. אני רואה בממשלה הזו גם הזדמנות, לסמן את המשותף. לא נוכל לעשות שבירות ימינה או שמאלה, אבל יש כל כך הרבה משותף. זו הזדמנות להתקדם בתחומים שאנחנו כן מסכימים, להרגיע את החרדה בעם, הזדמנות לזכור שאנחנו משפחה אחת".

"אנחנו כדי להקים את הממשלה הזאת לא נחסוך בשום מאמץ אבל לא נקים אותה בכל מחיר", חידד בנט, "לא במחיר העקרונות והערכים שלנו. בימים הקרובים ניכנס למשא ומתן כדי להביא פנימה את כולם ולעמוד על עקרונות היסוד שלנו במחנה הימין. נעשה הכול להקים ממשלה שאכפת לה מכם, שמתפקדת כמו שצריך. אני יודע ששכחנו איך דבר כזה נראה, אבל אני מאמין שזה אפשרי. בעזרת השם נצליח".

לפיד קיבל את מספר הממליצים הרב ביותר  

יו"ר יש עתיד קיבל היום (רביעי) את מירב הממליצים בסבב ההתייעצויות אצל הנשיא ריבלין. אחרי שהחזיר נתניהו את המנדט לנשיא אמש, החליטו מפלגות בלוק הימין ובהן הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית להמליץ לנשיא להחזיר את המנדט לכנסת - זאת בעקבות סירובו של יו"ר ימינה בנט להתחייב שלא ירכיב ממשלה עם לפיד אם יחזיק במנדט. יש עתיד, כחול לבן, תקווה חדשה, ישראל ביתנו, מרצ, העבודה והרשימה המשותפת המליצו על לפיד. ברע"ם בחרו שלא להמליץ על מועמד לנשיא.

יאיר לפיד: 56 ממליצים
יש עתיד, כחול לבן, העבודה, ישראל ביתנו, מרצ, תקווה חדשה, הרשימה המשותפת (למעט בל"ד)

 

נפתלי בנט: 7 ממליצים
ימינה

"אנו סבורים כי במצב הדברים הנוכחי, אין היתכנות להקמת ממשלה במהלך התקופה של הטלת מנדט נוסף. על כן אנו סבורים שנכון להעביר את ההכרעה לכנסת", נכתב מטעם מפלגות בלוק הימין לנשיא. בהודעה נפרדת מטעם הליכוד פרסמו נימוק להחלטתם: "ההחלטה הגיעה לאחר שבנט סירב להתחייב שהוא יקים ממשלת ימין והתעקש להמשיך במו"מ להקמת ממשלת שמאל. הליכוד קורא לנפתלי בנט, לאיילת שקד ולכלל חברי ימינה לעמוד בהתחייבותם בבחירות שלא ללכת לממשלה על לפיד ושאר מפלגות השמאל. הליכוד משוכנע שברגע שבנט ושקד יתחייבו להיות חלק מגוש הימין, ניתן יהיה להבטיח רוב בכנסת לממשלת ימין".

יאיר לפיד בבית הנשיא (צילום: חיים צח, לע"מ)
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד במפגש עם הנשיא ריבלין, היום | צילום: חיים צח, לע"מ
נפתלי בנט בבית הנשיא (צילום: חיים צח, לע"מ)
יו"ר ימינה נפתלי בנט במפגש עם הנשיא ריבלין, היום | צילום: חיים צח, לע"מ

הכרזת ריבלין הצפויה והודעת בנט מגיעות לאחר שבנט ולפיד הגיעו הבוקר למשכן הנשיא - וביקשו ממנו להטיל עליהם את המנדט. ההתרחשויות במשכן אירעו במקביל לסערה הפוליטית שפרצה הבוקר, לאחר שכתבנו עמית סגל חשף את המכתב ששלח חבר ימינה, עמיחי שיקלי, ליו"ר המפלגה בנט, ובו הביע את התנגדותו להקמת ממשלה עם  לפיד ומפלגות השמאל. במכתב נוקב שהגיע לידי N12 הוא כתב: "מה לנו ולדגלים השחורים, מה לנו ולשנאה?". הוא הוסיף שממשלה כזו תפגע אנושות בקשר עם "אחינו, בוחרי הליכוד". כעת המערכת הפוליטית שומרת על עירנות במטרה להבין לאן הרוחות נושבות והאם קיים סיכוי כלשהו שכלל הצדדים יעשו ויתורים כדי להקים ממשלת אחדות, או שמא גוש הימין יפתיע ויצליח להקים בעצמו ממשלה.