נשיא המדינה ראובן ריבלין הודיע היום (שלישי) כי הוא מטיל את מלאכת הרכבת הקואליציה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, לו יש את מספר הממליצים הגבוה ביותר - 52. מתחרו העיקרי, יאיר לפיד, זכה ל-45 ממליצים בלבד. בנאומו הדגיש הנשיא כי ההחלטה להטיל את המנדט על נתניהו "לא קלה לי ברמה המוסרית". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו קיבל את המנדט, מה קורה עכשיו? | לוח הזמנים

"אני מודע היטב לעמדת רבים בציבור, לפיה על הנשיא להימנע מהטלת התפקיד על מועמד שיש נגדו כתב אישום", טען ריבלין. "אלא שעל פי החוק ובית המשפט, ראש הממשלה יכול להמשיך לשרת בתפקידו גם תחת כתבי אישום".

הנשיא מטיל את המנדט להרכבת הממשלה (צילום: לע"מ)
נשיא המדינה ראובן ריבלין | צילום: לע"מ

"סברתי שעל נשיא המדינה להימנע מהערכה על בסיס שיקול זה מתוך אחריות למוסד הנשיאות והאמון שהוא זוכה לו בכל חלקי העם", המשיך הנשיא. "קיבלתי את ההחלטה על פי מפת הממליצים, ולפיה לבנימין נתניהו יש סיכוי יותר גדול להרכיב ממשלה, ולכן החלטתי להטיל זאת עליו".

באופן חריג, הנשיא לא יזמן את נתניהו לקבלת המנדט כמקובל, מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי הוא שמסר את המכתב מריבלין ללשכת ראש הממשלה.

במערכת הפוליטית הגיבו להחלטתו של ריבלין:

 

אתמול הגיעו נציגי המפלגות לבית הנשיא והמליצו על המועמד המועדף עליהם להרכבת הממשלה. נתניהו זכה לתמיכת הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית. יריבו העיקרי, יאיר לפיד, קיבל את המלצותיהם של חברי יש עתיד, כחול לבן, העבודה, מרצ וישראל ביתנו - 45 ממליצים בסך הכול.

הנשיא ריבלין עם נציגי הליכוד (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
ריבלין עם נציגי הליכוד | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

חברי ימינה, שנחשבים ללשון המאזניים במאבק להקמת הממשלה, המליצו על נפתלי בנט. תקווה חדשה של גדעון סער בחרה שלא להמליץ על אף מועמד, וכך עשו גם הרשימה המשותפת ורע"ם.

בימים האחרונים ניסו בתקווה חדשה לתווך בין לפיד לבנט במטרה להקים ממשלת רוטציה בראשותם. במפלגתו של סער הוחלט ברגע האחרון לא להמליץ על אף מועמד, וחבר המפלגה זאב אלקין הסביר מדוע: "הטלת המנדט על לפיד הייתה מפוצצת את המשא ומתן בינו לבין בנט". מקורבים ליו"ר המפלגה גדעון סער תקפו את לפיד ובנט והאשימו: "היהירות הבלתי נסבלת שלהם מנעה אתמול את הענקת המנדט".