8 ימים לפקיעת המנדט שקיבל נתניהו מהנשיא, ראשי המפלגות נושאים היום (שני) הצהרה לתקשורת, בצל הסערה שהתרחשה בוועדה המסדרתאחרי הפרסומים לפיהם נתניהו הציע למועמד אחר לכהן כראש ממשלה ראשון ברוטציה, נראה שכל המהלך תלוי ביו"ר תקווה חדשה. עם זאת, ח"כ סער לא הסכים לענות לשאלה אם יסכים לכהונה כאשר נתניהו שני ברוטציה. בנט הצטרף לסער וצינן את ההתלהבות מממשלת האחדות: "יש פערים, לא מבטיח שתקום". ראש האופוזיציה לפיד פנה לשותפים בגוש השינוי: "מכיר בזה שנצטרך לעשות החלטות קשות, אבל אם כולם יגלו מנהיגות ואחריות אפשר תוך שבוע לסגור הכל". יו"ר העבודה מרב מיכאלי טענה שיש עוד מפלגות שהיום נמצאות עם נתניהו ויכולות להצטרף לממשלה - ברומזה למפלגות החרדיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעוד שבנט וסער משדרים קושי ומצוקה, לפיד טוען שאפשר לסגור תוך כמה ימים. זה לא מקרי: סער ובנט מתואמים ומשדרים ללפיד שהם יכולים לברוח כל רגע. באופן די מעניין, ללפיד אין שום אינטרס לסגור עכשיו - אלא אחרי שנתניהו יחזיר את המנדט.

ח"כ סער סירב בעקשנות לומר האם יסכים למצב שבו נתניהו לא יהיה ראשון ברוטציה ומתחמק מהשאלה. ללמדנו שזאת לגמרי אופציה. הוא אמר כי ישנן שתי אופציות מבחינתו: "האחת הקמת ממשלה לאומית בראשות אחר, השנייה הקמת ממשלת אחדות שבבסיסה הסדרים שיאפשרו להגן על הערכים שלנו ועל השקפת העולם שלנו". ח"כ שרן השכל (תקווה חדשה) התייחסה מוקדם יותר לאפשרות שתוקם ממשלה כשנתניהו יכהן שני כראש ממשלה ברוטציה, ולא שללה אותה על הסף: "האופציות פתוחות, אבל עלינו אי אפשר יהיה לעבוד".

שר המשפטים גדעון סער
ח"כ גדעון סער נושא הצהרה לתקשורת

יו"ר ימינה נפתלי בנט אמר: "אני קורא לחבריי בכל הצדדים לא להתפשר ולא להתבצר. בעדיפות הראשונה שלנו זו ממשלת ימין. ימינה תצטרף לכל ממשלת ימין שיקים נתניהו, או בהובלתו או בהובלת איש אחר מתוך הליכוד או מחוצה לו. העדיפות השנייה היא ממשלת אחדות". הוא הוסיף: "יש פערים, זה לא קל. זה דורש הרבה מתינות ואיפוק מכל הצדדים. אנחנו עומדים על זה שהממשלה תשקף את רצון העם הרכב הכנסת. מניסיוני, דווקא ברגעים שנראים הכי קשים השמש זורחת. דווקא אז יש פריצת דרך".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בפתח ישיבת סיעתו: "סער ובנט מדברים על פערים, ואכן יש פערים, אבל כולנו מסכימים שצריך ממשלה מתפקדת במשרה מלאה". הוא הוסיף: "אני שומע את ההטרלות של נתניהו בימים האחרונים וזו הסיבה שהוא צריך ללכת, כי הוא עושה תרגילים פוליטיים כדי שנריב. אם הוא יצליח להביא לבחירות חמישית זה יהיה אסון - זה עוד חודשים של אסון והרס כלכלי. אני קורא לשותפים: בואו נתאחד ונעשה את מה שטוב למדינת ישראל. אם כולם יגלו אחריות אפשר תוך שבוע-עשרה ימים לסגור הכול, ואנחנו מצדנו נעשה הכול. זה מה שהמדינה צריכה ואנחנו חייבים את זה לאזרחי ישראל".

לשאלת חדשות 12 האם הוא חושד שפעולות ביטחוניות מסוימות, בין אם באירן ובין אם בדרום, מושפעות ממניעים פוליטיים, ענה לפיד שהוא איננו יודע.

אחרי שיו"ר סיעת העבודה רם שפע עדכן מהנעשה בוועדה המסדרת, יו"ר המפלגה מרב מיכאלי אמרה: "הזירה שמסביבנו מתחממת ומבעבעת באופן מסוכן כמו שכבר הרבה זמן לא היה. זה מה שהביא "הפרוטקטור אוף יזראל". אי היציבות הזה משרת רק אדם אחד שנהנה ממצב החירום שהוא תרם ליצירתו".

מיכאלי הוסיפה: "אני קוראת לכולם לראות את הדברים כמו שהם ולא לפספס, וקוראת לבנט להפסיק לשחק לידי נתניהו ולשחרר את ממשלת ישראל. מפלגת העבודה מחויבת להקים ממשלת שינוי ונעשה כל דבר לצורך השינוי הזה. סומכים על לפיד שייצג את כל הגוש וידאג לכל האינטרסים של כל מצביעי גוש השינוי. אני מזכירה לכולנו שיש הרבה אפשרויות להקמת ממשלת שינוי. יש עוד מפלגות שהיום נמצאות עם נתניהו שיכולות להצטרף לממשלה ויש 61 מנדטים מתקווה חדשה ושמאלה שמחויבים לממשלת שינוי".

בוועדה המסדרת, היו"ר מיקי זהר הפתיע את היושבים, למעט הנציגות של רע"ם, כשהודיע בפתח הישיבה על הקמת ועדה חדשה - "הוועדה לענייני ערבים בכנסת". חברי האופוזיציה זעמו, באסל גטאס רתח: "אתם מחזירים אותנו 50 שנה אחורה".