בעוד זמן קצר צפויה לעבור הצעת גוש השינוי להרכב הוועדה המסדרת בכנסת, וצוואר הבקבוק של הוועדות והמינויים השונים ייפתח סוף סוף. שורת המינויים יוצאת לפועל אחרי מאבק ממושך של מפלגת הליכוד, אך בתום שבוע של משא ומתן נרחב – הצעתו של גוש השינוי היא זאת שצפויה להתקבל. יו"ר הוועדה מיקי זוהר הפתיע את היושבים, למעט הנציגות של רע"ם, כשהודיע בפתח הישיבה על הקמת ועדה חדשה - "הוועדה לענייני ערבים בכנסת". חברי האופוזיציה זעמו, עיסאווי פריג' רתח: "אתם מחזירים אותנו 50 שנה אחורה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת ההצעה שעברה ברוב של 60 מול 58, אותה העלה ח"כ מאיר כהן מיש עתיד, 33 חברי כנסת יכהנו בוועדה המסדרת, מהם 16 מגוש השינוי, 14 מגוש נתניהו, נציג אחד מרע"ם ושני נציגים נוספים מימינה. עוד על פי ההצעה, ימונו ליו"ר הכנסת 4 סגנים בסך הכול - מהם אחד מתנועת הליכוד ו-3 מגוש השינוי. כמו כן, תוקם ועדת חוץ וביטחון וועדת כספים לפי מפתח של 17 חברים, בהתאם לחוק.

בראשות ועדת הכספים הזמנית יעמוד ח"כ משה גפני מיהדות התורה, ובראשות ועדת החוץ והביטחון הזמנית תעמוד ח"כ אורנה ברביבאי מיש עתיד. בראשית הדיון הפתיע יו"ר הוועדה מיקי זוהר את הח"כים, והודיע על הקמת ועדה נוספת - לענייני ערבים. הודעתו של זוהר הובילה לתרעומת מצד חלק מהח"כים, ותמר זנדברג (מרצ) כינתה את הניסוח של זוהר "גזעני".

עיסאווי פריג'
עיסאווי פריג'

"הוועדה הזו מן הסתם תדון בענייני החברה הערבית", הסביר ח"כ זוהר ברגע שהרוחות הלוהטות נרגעו מעט. "יש מגוון רחב של נושאים שהחברה הערבית זקוקה לטיפול בהם והוועדה הזו מן הסתם, ברגע שהיא נקראית 'הוועדה לענייני החברה הערבית', יכולה לדון בכול הנושאים שקשורים לחברה הערבית, זה הרעיון". חברי הכנסת מהאופוזיציה לא שתקו, כשבראשם זעם ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ כשפנה לנציג רע"ם בוועדה, ח"כ וליד טהא ואמר לו: "לאן אתם מובילים אותנו? איזה ענייני ערבים? יש הבדל בין פשיעה בחברה הערבית. אתם מחזירים אותנו 50 שנה אחורה". 

"זה שוחד פוליטי", צעק פריג' למיקי זוהר. "זה שלב ב' של חוק הלאום שלכם. אני מתנגד והחברים כאן צריכים להתנגד. זו ועדת שוחד. תתביישו לכם". בתגובה ענה לו טהא ואמר: "אנחנו מביאים בשורה לחברה הערבית. יש סוגיות בוערות בחברה הערבית שצריך להתחיל לטפל בהן". ח"כ אחמד טיבי הצטרף בשלב מאוחר יותר לפריג' וגינה בחריפות את ההצעה החדשה לוועדה.

אחמד טיבי (צילום: Olivier Fitoussi, פלאש/90 )
צילום: Olivier Fitoussi, פלאש/90

טיבי פנה לטהא ודיבר מדם ליבו: "ימינה הולכים לכם על הראש, אתם פראיירים? איך אתם מסכימים? סוחטים אתכם ברמה המלוכלכת ביותר, זו יריקה בפרצוף. איך אתם מסכימים לזה? בוא נחזור לדברים שמועילים לחברה הערבית. לטפל בנושאי כלכלה, פנים וחינוך. אין נושא חשוב יותר מהמאבק בפשיעה בחברה הערבית, מגמדים אותו כדי להקים ועדה עם כותרת שהיא כלום. שמע מהניסיון שלי אחי וליד, כלום הועדה הזו. כשאתה נמצא ולידך מאי גולן...".

לאחר שנפתחו הדיונים, אושרה ברוב של 17 בעד מול 16 מתנגדים הצעת הליכוד בוועדה המסדרת לחברי הנשיאות (מינוי סגני יו״ר הכנסת). ימינה, הציונות הדתית ורע"מ תמכו בה. 

הצעת הפשרה של גוש השינוי עברה בדרמה גדולה שהתרחשה בשבוע שעבר במליאת הכנסת. רגע לפני ההצבעה הודיע ח"כ מיקי זוהר ויו"ר הוועדה כי הליכוד הגיע להבנות עם ימינה, אז הסתמן כי ההצעה תעבור, אולם ברגע האחרון רע"ם החליטה שלא לתמוך בהצעת הליכוד ובכך הפילה אותה והעבירו את הכוח לגוש השינוי.