"גוש השינוי" ישלוט בוועדה המסדרת: מליאת הכנסת אישרה היום (שני) את הצעת גוש המפלגות שמתנגדות לנתניהו להרכב הוועדה המכריעה, שמנהלת את ענייני הכנסת עד להקמת קואליציה. ההצעה התקבלה לאחר שגם רע"ם וגם הרשימה המשותפת החליטו לתמוך בה - וחברי רע"ם התנגדו להצעת הליכוד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רגע לפני ההצבעה, הודיע יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי זוהר, שהליכוד הגיע להבנות עם ימינה - שתמכה בהצעת המפלגה להרכב הוועדה, אך למרות זאת - ההצעה זכתה לתמיכה של 58 ח"כים בלבד, זאת לעומת 60 ח"כים שהתנגדו לה, בהם גם חברי רע"ם. 

למעשה, מדובר בתרגיל שרקחו לפיד וסער עם עבאס: במהלך ההצבעה על הצעת הליכוד להרכב הוועדה, מנהלות הסיעה של הליכוד "קפצו משמחה" כשראו את חברי רע"ם נכנסים למליאה לאחר שסברו שיתמכו בהצעה. ח"כ מיקי זוהר ביקש לאפשר להם להצביע - אך אז הוא ומנהלות הסיעה נדהמו לגלות שהם מתנגדים, ובכך הובילו להפלתה. 

ההצעה שהתקבלה היא הצעתו של ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) לפיה 33 חברי כנסת יכהנו בוועדה: 16 מ"גוש השינוי", 14 מ"גוש נתניהו", ויכהנו בה בנוסף נציג אחד מרע"מ ושני נציגים מ"ימינה" - שצפויה להיות לשון המאזניים בוועדה. חברי רע"ם ככל הנראה בחרו לתמוך בהצעת הגוש לאחר פגישה שערך יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, עם יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, זמן קצר לפני ההצבעה. 

השבעת הכנסת ה-24 (צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90)
הוועדה המסדרת של הכנסת ה-24 תורכב לפי הצעת "גוש השינוי" | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90בעקבות הדרמה במליאה שהובילה לכך שהצעת הליכוד נפלה, בגוש הימין תקפו בחריפות, כשהחיצים כוונו לחברי רע"ם: "מזל שזה קרה עכשיו וכולנו נתפכח ולא באמצע מבצע בעזה", צייץ יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ'. חברו למפלגה, ח"כ איתמר בן גביר, צייץ: "מקווה שעכשיו גם בליכוד מבינים שאין אמונה בשונאי ישראל". 

 


מנגד, במפלגות הגוש הנגדי הגיבו בשמחה לכך שההצעה עברה - וחלקם הבטיחו שמדובר בתחילת הדרך לשינוי: יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ, צייץ כי "הוועדה המסדרת היא שלב ראשון להחזרת ישראל לדרך הנכונה". ח"כ קארין אלהרר מ"יש עתיד", צייצה: "המו"מ מתנהל כל הזמן, רק התחלנו".  

 

"אני שמח שהגענו לרגע הזה – הקמת ועדה מסדרת שתבטיח פעילות שוטפת של הכנסת, בצורה המשקפת באופן מיטבי את יחסי הכוחות בכנסת כפי שקבע הבוחר", אמר ח"כ מאיר כהן. "כעת, כפי שעשינו והוכחנו תמיד, הציבור בישראל יכול לסמוך עלינו שנמשיך לעשות הכל כדי להביא לממשלת אחדות ישראלית. ממשלה מתפקדת, טובה, יציבה ואכפתית". 

מהי הוועדה המסדרת ומה חשיבותה?

הוועדה המסדרת פועלת מכוח סעיף 2א לחוק הכנסת. היא הוועדה הראשונה שמוקמת לאחר השבעת הכנסת. התפקיד המרכזי שלה הוא לסדר את ההרכב של כלל הוועדות הפועלות בכנסת בהתאם לגודל הסיעות שנבחרו. כלומר, כמה נציגים יהיו לכל סיעה בכל אחת הועדות הכנסת. חשוב לומר כי הזהות הספציפית של חברי הכנסת המכהנים כנציגי הסיעה היא באחריות הסיעות עצמן. 

הוועדה המסדרת ממלאת את רוב סמכויות ועדת הכנסת עד שזו תוקם, הכוללות מינוי סגנים ליושב ראש הכנסת, קביעת סדר הדיונים, דיון בבקשות התפלגות של הסיעות ועוד. שנית, הוועדה רשאית להקים וועדות זמניות כוועדת הכספים, וועדת חוץ וביטחון עד להקמת ועדות קבועות אלה.